Դոնի Ռոստովում հրշեջները շարունակում են աշխատել հրդեհի վայրում, կրակը ոչնչացրել Է շուրջ 120 շինություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դոնի Ռոստովում հրշեջները շարունակում են աշխատել խոշոր հրդեհի վայրում, որտեղ կրակից տուժել են հարյուրից ավելի կառույցներ: Կատարվում Է փլվածքների ջրում եւ մաքրում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 22-ին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են արտակարգ իրավիճակների նախարարության (ԱԻՆ) Հարավային տարածաշրջանային կենտրոնի մամուլի ծառայությունում:
«Հրդեհի իսպառ վերացման մասին դեռեւս հայտարարված չԷ, բայց բաց կրակի մարումն արդեն տեղի Է ունեցել»,- ասել Է գործակալության զրուցակիցը: Հրդեհն սկսվել Է օգոստոսի 21-ի ցերեկը Դոնի Ռոստովի պատմական կենտրոնի մասնավոր հատվածում: Այրվել են շուրջ 10 հազար քառակուսի մետր ընդհանուր մակերեսով բնակելի տներ: Կրակը ոչնչացրել Է շուրջ 120 շինություններ, որոնցից շուրջ 100-ը ՝ բնակելի կառույցներ են: Տարածաշրջանում արտակարգ դրության ռեժիմ Է գործում:
Տարբեր տվյալներով՝ բժիշկների Է դիմել 36-ից մինչեւ 45 մարդ, նրանցից մի քանսը հոսպիտալացվել Է, այդ թվում երեք ոստիկան եւ ԱԻՆ-ի մեկ աշխատակից: Տներից, այդ թվում՝ մերձակա տներից տարահանվել Է շուրջ 600 մարդ, հրդեհի հետեւանքով տուժածներ են համարվում նրանցից ավելի քան 400-ը:
Ոստիկանությունը հարուցել Է քրեական գործ ՌԴ-ի Քրեական օրենսգրքի «Ուրիշի ունեցվածքի դիտավորյալ ոչնչացում կամ վնասում» հոդվածով:

Пожарные продолжают работы на месте крупного пожара в Ростове-на-Дону
Пожарные продолжают работы на месте крупного пожара в Ростове-на-Дону, где от огня пострадали более сотни строений. Ведется проливка и разбор завалов. Как передает Арменпресс, об этом сообщили ТАСС во вторник в пресс-службе Южного регионального центра МЧС.
"Полная ликвидация [пожара] еще не объявлена, но ликвидация открытого горения уже произошла", - сказала собеседница агентства.
Пожар произошел в частном секторе в историческом центре Ростова-на-Дону днем в понедельник. Горели жилые дома на общей площади около 10 тыс. кв. м. Огонь уничтожил около 120 строений, из которых около 100 - жилые постройки. В регионе действует режим чрезвычайной ситуации.
К медикам, по разным данным, обратились от 36 до 45 человек, несколько из них госпитализированы, в том числе трое полицейских и сотрудник МЧС. Из домов, в том числе близлежащих, было эвакуировано около 600 человек, пострадавшими в результате пожара считаются более 400 из них.
Полиция возбудила уголовное дело по статье УК РФ "Умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества".