«Արեգակի մեծ խավարումն» ԱՄՆ-ում շարքից հանել Է NASA-ի կայքը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արեգակի մեծ խավարումն» ԱՄՆ-ի բակիչները դիտել են 14 նահանգների տարածքում: Ինչպես հայտնել են Սպիտակ տանը, հազվագյուտ բնական երեւույթը պատշգամբից դիտել Է երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ տիկնոջ՝ Մելանյայի հետ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Քարտեզագետ Մայքլ Զեյլեը ՌԻԱ Նովոստիին պատմել Է, որ, ըստ իր գնահատման՝ մինչեւ 7,5 միլիոն ամերիկացիներ են որոշել այցելել Արեգակի խավարման շրջաններ: ԱՄՆ-ի եւս 12 միլիոն բնակիչների, որոնք բնակվում են այդ շրջաններում, ոչ մի տեղ մեկնելու կարիք չեն ունեցել:
Արեգակի խավարումը տնից դուրս չգալով դիտել ցանկացողների թիվն այնքան մեծ Է եղել, որ NASA TV կայքը, որտեղ տիեզերական գործակալությունը վարում Էր իրադարձությունների ուղիղ հեռարձակումը, խավարումից ոչ շատ առաջ շարքից դուրս Է եկել:

"Великое солнечное затмение" в США обвалило сайт НАСА
За "Великим солнечным затмением" наблюдали жители США на территории 14 штатов, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как сообщили в Белом доме, за редким природным явлением решил понаблюдать с балкона президент страны Дональд Трамп с супругой Меланией.
Картограф Майкл Зейлер рассказал РИА Новости, что, по его оценке, до 7,5 миллиона американцев решили посетить районы полного солнечного затмения. Еще 12 миллионам жителей США, которые населяют эти районы, никуда уезжать не пришлось.
Число желающих увидеть солнечное затмение, не выходя из дома, оказалось настолько велико, что сайт NASA TV, на котором космическое агентство вело прямую трансляцию событий, незадолго до начала затмения обрушился.