Հայաստանն Իրանի համար կամուրջ է Եվրասիայի ու Եվրոպայի շուկաներ մուտք գործելու համար. Ռոհանիի խորհրդական
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը որպես «Հյուսիս-հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի մաս իրանցի գործարարների համար հանդիսանում է կամուրջ Եվրասիայի ու Եվրոպայի շուկաներ մուտք գործելու հարցում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Irna գործակալությունը, այդ մասին հայտարարել է Իրանի նախագահի խորհրդական, առևտրական ազատ գոտիների համադրման խորհրդի քարտուղար Աքբար Թորքանը:
«Հայաստանը պայծառ ապագայով երկիր է, և նրա տնտեսական ու առևտրային հարցերով պաշտոնական դեմքերն ունեն մինչև 2035 թվականը զարգացման հիանալի ծրագիր»,- ասել է Թորքանը՝ Հայաստանում բնակվող իրանցի գործարարների հետ հանդիպմանը:
Թորքանն Իրանի կառավարական և մասնավոր հատվածներին կոչ է արել օգտվել Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունից և բիզնես վարել երկրի հետ, միաժամանակ օգտագործել Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը՝ Եվրասիայի 180 միլիոնանոց և Եվրոպայի շուկաներ մուտք գործելու համար, ինչպես նաև իրանական ապրանքներն ու ծառայություններն արտահանել այդ շուկաներ:
Իրանական Արաս տնտեսական գոտու պատվիրակությունը նախագահ Հասան Ռոհանիի խորհրդականի գլխավորությամբ ժամանել է Հայաստան եռօրյա այցով: Այցի շրջանակում պատվիրակությունը հանդիպել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի, Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի, ինչպես նաև փոխվարչապետ, Միջազգային ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանի հետ: Սուրեն Կարայանը և Աքբար Թորքանը ստորագրել են հուշագիր, որի նպատակն է սահմանել Հայաստանի և Իրանի միջև ազատ տնտեսական գոտիների ոլորտում համագործակցության հիմնական ուղղությունները, մասնավորապես ապահովել «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու և «Արաս» տնտեսական հատուկ գոտու առաջմղումն ու սերտ փոխգործակցությունը վերջիններիս զարգացման նպատակով։
«Հյուսիս-հարավ» միջազգային  տրանսպորտային միջանցքը առաջնահերթ հիմնված է Իրանի, Ռուսաստանի և Հնդկաստանի միջև 2000 թվականին ստորագրված համաձայնագրի վրա:
7200 կմ երկարությամբ միջանցքը Եվրոպան կապում է Հնդկաստանի և Պարսից ծոցի երկրների հետ՝ օգտագործելով ծովային, ավտոճանապարհային և երկաթուղային տրանսպորտը:

Советник Роухани: для Ирана Армения – мост для выхода на рынки Евразии и Европы
Для  бизнесменов  Ирана Армения – удобный международный транспортный мост для  выхода на рынки Евразии и Европы.
Как  передает Арменпресс со ссылкой  на ИА Irna, так  заявил советник президента Ирана  Роухани, секретарь Координационного совета свободных экономических зон Акбар Торкан.
«У Армении светлое  будущее, ее официальные лица по вопросам экономики и торговли разработали прекрасные планы  развития  до 2035г.», - сказал Торкан на встрече с иранскими бизнесменами, проживающими в  Армении.
Торкан призвал государственные  и частные сектора  Ирана воспользоваться  инвестиционными возможностями в  Армении и налаживать здесь бизнес, одновременно использовать возможности Армении для  выхода на 180-миллионный  рынок  ЕАЭС и рынки Европы.
Делегации иранской  экономической зоны  «Арас»  во главе с советником  президента Ирана  Хасана Роухани находится  в  Армении  с  трехдневным визитом. Члены  делегации встретились с министром энергетических инфраструктур и природных недр Ашотом Манукяном, с вице-премьером, министром международной  интеграции и реформ Ваге  Габриеляном. Сурен Караян и Акбар Торкан подписали меморандум, цель которого – установить основные направления сотрудничества между  Арменией  и Ираном в области СЭЗ, в частности – обеспечить тесное  сотрудничество и развитие  ЗСТ «Мегри» и «Арас».
Международный  транспортный  коридор «Север-Юг» в  первую очередь создан на  основании подписанного в  2000г. соглашения  между  Ираном, Россией и Индией.
Коридор длиной 720 км связывает Европу с Индией  и государствами Персидского залива – с использованием морских, автомобильных и железных дорог.