ՊԵԿ-ը պարզաբանել է ՌԴ-ում ՀՀ-ից տեղափոխված ձկան առգրավման դեպքը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն պարզաբանում է ներկայացրել ՌԴ-ում ՀՀ-ից տեղափոխված ձկան առգրավման դեպքի մասին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է պարզաբանումն ամբողջությամբ.
«Սոչիի օդանավակայանում ՀՀ-ից տեղափոխված 280 կգ քաշով ձկան առգրավման դեպքի մասին տեղեկացնում ենք, որ Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքի ներսում գտնվող օդանավակայանների միջև բեռնափոխադրումներ և/կամ ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու համար մաքսային որևէ գործառնություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չկա, քանի որ «ՀՀ՝ «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու մասին» 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ի պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու պահից, այսինքն՝ 2015 թվականի հունվարի 2-ից ՀՀ, ինչպես նաև ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների միջազգային օդանավակայաններում վերացվել է մաքսային հսկողությունն օդային այն ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների նկատմամբ, որոնք տեղի են ունենում անմիջականորեն ՀՀ և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև: Հետևաբար, խնդրո առարկա 280 կգ քաշով ձուկը, ՀՀ-ից օդային ճանապարհով ՌԴ տեղափոխվելիս, մաքսային ձևակերպումների կամ հսկողության ենթակա չի եղել:Տվյալ դեպքում գործ ունենք, ոչ թե մաքսային, այլ՝ անասնաբուժական հսկողության հետ, որի իրականացումը դուրս է ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ իրավասությունների շրջանակից»:

Комитет госдоходов дал разъяснения по поводу конфискации в РФ партии рыбы из РА
Комитет госдоходов  дал разъяснения  по поводу конфискации в РФ  партии рыбы из РА. Арменпресс представляет его полностью.
О конфискации в  аэропорту  Сочи 280 кг рыбы из Армении сообщаем, что нет никакой необходимости в  какой-либо таможенной  процедуре  для грузоперевозок и/или пассажироперевозок между аэропортами, находящимися внутри таможенной  территории стран ЕАЭС, поскольку с момента  вступления  в  силу договора от 10 октября 2014г. «О присоединении Армении к   договору от 29 мая 2014г. "О Евразийском экономическом союзе"», то есть со 2  января 2015г.  в международных аэропортах Армении, как и других  стран ЕАЭС, отменен таможенный  контроль по тем  грузоперевозкам и/или пассажироперевозкам, которые  осуществляются между ЕАЭС и РА.
Следовательно, при воздушной перевозке из РА в  РФ указанные 280 кг рыбы не подлежали таможенному контролю или оформлению. В  данном случае мы  имеем дело не с таможенным, а ветеринарным контролем, осуществление  которого вне компетенции КГД РА».