Լավրովը եւ Գաբրիելը քննարկել են ԿԺԴՀ-ի շուրջ ստեղծված իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը եւ Զիգմար Գաբրիելը օգոստոսի 18-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Կորեական թերակղզու իրադրությունը, ինչի մասին հայտնել Է ՌԴ ԱԳ նախարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Նախարարները քննարկել են ԿԺԴՀ-ի շուրջ ստեղծված իրադրությունը եւ ճգնաժամից դուրս գալու ուղիները,-նշել են Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչությունում:-Լավրովը եւ Գաբրիելն ընդգծել են, որ Կորեական թերակղզու խնդիրների քաղաքական-դիվանագիտական լուծումն այլընտրանք չունի, ինչին կոչված Է օժանդակել կորեական կարգավորման ռուս-չինական ճանապարհի քարտեզը»:
«Հաստատվել Է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձեւերը կատարելու հանձնառությունը»,-հավելել են ՌԴ ԱԳ նախարարությունում:

Главы МИД РФ и ФРГ обсудили ситуацию вокруг КНДР
Главы внешнеполитических ведомств России и Германии Сергей Лавров и Зигмар Габриэль обсудили в пятницу в ходе телефонного разговора ситуацию на Корейском полуострове. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в МИД РФ.
"Министры обсудили ситуацию вокруг КНДР и пути выхода из кризиса, - отметили в российском дипведомстве. - Лавров и Габриэль подчеркнули безальтернативность политико-дипломатического решения проблем Корейского полуострова, способствовать которому призвана российско-китайская дорожная карта корейского урегулирования".
"Подтверждена приверженность соблюдению соответствующих резолюций СБ ООН", - добавили в МИД РФ.
Министры обсудили также "ряд актуальных вопросов двусторонней и международной повестки дня и график предстоящих политических контактов".