Բարսելոնան ահաբեկչությունից հետո. քաղաքի փողոցներն ամայացել են
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարսելոնան՝ ամբողջ աշխարհից հազարավոր օտարերկրացիների հանգստի սիրելի վայրը, ամայացել Է ահաբեկչական գործողությունից հետո, որն օգոստոսի 17-ին տեղի ունեցավ քաղաքի գլխավոր փողոցներից մեկում՝ Ռամբլայում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այս գրոհը թագավորությունում դարձել Է խոշորագույնը 2004 թվականից ի վեր. այն ժամանակ Իսպանիայում խորհրդարանական ընտրություններից երեք օր առաջ տեղի ունեցան մի շարք պայթյուններ, զոհվեց շուրջ 190 մարդ, ավելի քան 2 հազար հոգի տուժեց:
Այժմ քաղաքի կենտրոնում, որտեղ սովորաբար ամառային սեզոնում հնարավոր չԷ անցնել, գրեթե ոչ ոք չկա: Իսկ նրանք, ովքեր այնուամենայնիվ զբոսնում են ամայի փողոցներով, մտահոգ տեսքով մշտապես այս ու այն կողմ են նայում:
Բարսելոնայի հանրաճանաչ դարավանդները, որոնք այդքան սիրում են զբոսաշրջիկները, նույնպես ամայի են: Շատ հաստատություններ փակվել են ժամանակից շուտ: Նույնիսկ ավտոմեքնաներն են քաղաքում քչացել, ճանապարհներին կուտակումներ են առաջացել սոսկ Բարսելոնայի հենց կենտրոնում, քանի որ ոստիկանները փակել են քաղաքի այդ մասը, եւ վարորդներն ստիպված շրջանցիկ ուղիներ են փնտրում:
Ռամբլայի ամբողջ փողոցի երկայնքով շարունակում են հերթապահել իրավապահ մարմինների աշխատակիցները: Նրանք կասկածանքով են նայում իրենց մոտեցող յուրաքանչյուր մարդու կամ մարդկանց խմբերի, սակայն ըստ որում օգնում են բոլորին, ովքեր փակ փողոցների պատճառով չեն կարողանում գտնել ճանապարհը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Барселона после теракта: улицы города опустели
Барселона - излюбленное место отдыха тысяч иностранцев со всего мира - будто вымерла после теракта, произошедшего в четверг на одной из главных городских улиц - Рамбла, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Эта атака стала крупнейшей в королевстве с 2004 года - тогда за три дня до парламентских выборов в Испании произошла серия взрывов, погибли около 190 человек, более 2 тыс. пострадали.
Сейчас в центре города, где обычно в летний сезон невозможно протолкнуться, почти никого нет. Те же, кто все-таки гуляет по пустынным улицам, с озабоченным видом постоянно смотрят по сторонам.
Популярные барселонские террасы, которые так любят туристы, тоже пустуют. Многие заведения закрылись раньше времени. Даже машин в городе стало меньше, заторы на дорогах образовались лишь в самом центре Барселоны, поскольку полицейские перекрыли часть города, и водителям приходится искать объездные пути.
Вдоль всей улицы Рамбла продолжают дежурить вооруженные сотрудники правоохранительных органов. Они с подозрением смотрят на каждого приближающегося к ним человека или группу людей, однако при этом помогают всем, кто из-за перекрытых улиц не может найти дорогу.