ՀՀ Քննչական կոմիտեն նոր մանրամասներ է հաղորդում պայմանագրային զինծառայողի սպանությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է 32–ամյա տղամարդու սպանությունը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, կասկածյալը ձերբակալվել է:
2017թ. օգոստոսի 17-ին՝ ժամը 15.10-ին, ահազանգ է ստացվել առ այն, որ Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղին պատկանող «Չնգի» կոչվող հանդամասում այրված ավտոմեքենա կա: Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը:
Դեպքի վայրի զննությամբ Ներքին Կարմիրաղբյուր-Պառավաքար ճանապարհի 4-րդ կմ-ին՝ ճանապարհի երթևեկելի մասից դեպի ձախ,հայտնաբերվել է ձորը գլորված «ՎԱԶ-2106» մակնիշի ավտոմեքենան՝ ամբողջովին այրված, որի մեջ հայտնաբերվել է մոխրացած դիակ: Ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական համատեղ գործողությունների արդյունքում պարզվել է դիակի ինքնությունը, ով Տավուշի մարզի Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ է, պայմանագրային զինծառայող՝ ծնված 1985թ.: Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է սպանության շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով նույնպես Տավուշի մարզի Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ է, ծնված՝ 1980 թ: Քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել, որ 32-ամյա ժամկետային զինծառայողը կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներ է ստացել 2017թ. օգոստոսի 16-ին՝ ժամը 21:00-ի սահմաններում, համագյուղացու՝ 37-ամյա տղամարդու հետ անձնական հարցերի շուրջ ծագած վիճաբանության ժամանակ, որից հետո վերջինս նստեցրել է նրան նշված ավտոմեքենան, գլորել ձորը և այրել: 37-ամյա տղամարդը ձերբակալվել է: Նախաքննությունը շարունակվում է:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

СК Армении сообщает новые детали по делу об убийстве военнослужащего-контрактника
В шестом гарнизонном следственном отделе СК Армении ведется расследование по делу об убийстве 32-летнего мужчины. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью СК Армении, задержан подозреваемый по этому делу.
Выяснилось, что убитый - житель села Неркин Кармирахбюр, военнослужащий-контрактник.
Ранее полиция  Армении сообщила о раскрытии жестокого преступления в Тавушской области Армении.
Согласно сообщению ведомства, 17-го августа в 15:10 поступил сигнал о том, что на пастбище "Чнгил" села Неркин Кармирахбюр обнаружен сгоревший автомобиль.
Выехавшая на место оперативная группа обнаружила на 4-м километре автодороги Неркин Кармирахбюр-Паравакар слева от проезжей части скатившуюся в ущелье машину марки "ВАЗ-2106", в салоне которой обнаружено обугленное тело В.Г. 1985 года рождения.
Благодаря предпринятым оперативно-розыскным и следственным действиям в тот же день в 22:30 выяснилось, что 16-го августа около 21:00 А.Л. 1980 года рождения во время ссоры, возникшей на личной почве, избил до смерти В.Г., после чего усадил его в указанный автомобиль, который столкнул в ущелье и поджег.
А.Л. задержан. Назначены экспертизы.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 -й статьи 104-й (убийство) Уголовного кодекса Армении. В результате принятых мер выяснен мотив убийства и личность предполагаемого преступника, который также является жителем села Неркин Кармирахбюр 1980 года рождения.
В ходе следствия получены данные о том, что 32-летний военнослужащий-контрактник получил несовместимые с жизнью увечья 16-го августа около 21:00, которые ему нанес 37-летний односельчанин во время ссоры, возникшей на личной почве, после чего усадил его в автомобиль, который скатил в ущелье и поджег.
Справка: Подозреваемый или обвиняемый в преступлении не считается виновным, пока его не доказана вступившим в законную силу приговором суда.