Հետազոտությունն ի հայտ Է բերել առավել մեծ ժողովրդականություն վայելող սմարթֆոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ամերիկյան կորպորացիայի iPhone 7 մակնիշի սմարթֆոնը 2017 թվականի երկրորդ եռամսյակում շարունակել Է գլխավորել ամենավաճառվող սմարթֆոնների ցուցակը. այս սարքի համաշխարհային մատակարարումների ծավալը կազմել Է 16,9 միլիոն հատ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Strategy Analytics ընկերության ուսումնասիրության մեջ:
«Ըստ մեր գնահատումների՝ Apple ընկերության iPhone 7-ի մատակարարումները կազմել են 16,9 մլն միավոր, դրանց բաժին Է ընկել 2017 թվականի երկրորդ եռամսյակում ամբողջ աշխարհում շուկայի 5 տոկոսը: iPhone 7-ն աշխարհում առավել մեծ ժողովրդականություն վայելող սմարթֆոնների մոդելն Է մնում օգտատիրոջը հարմար դիզայնի, օժանդակ հավելվածների եւ մանրածախ լայն ցանցի գրավիչ համադրության շնորհիվ»,-հայտարարել Է Strategy Analytics-ի ավագ վերլուծաբան Յուհա Վինթերը, որի խոսքը մեջբերված Է հաղորդագրության մեջ: Դրա հետ մեկտեղ մոդելի մատակարարումների ծավալը եւ շուկայի բաժինը առաջին եռամյակի համեմատությամբ նվազել են. դրանք կազմում Էին 21,5 մլն միավոր կամ համաշխարհային շուկայի 6 տոկոսը:
Մեծ Էկրանով եւ ավելի բարձր գնով iPhone 7 Plus-ի մատակարարումներն ապրիլ-հունիս ամիսներին կազմել են 15,1 մլն միավոր, դրանց բաժին Է ընկել ամբողջ համաշխարհային շուկայի 4 տոկոսը: «Այսօր Apple-ը ներկայացնում Է աշխարհում առավել մեծ ժողովրդականություն վայելող սմարթֆոնների հինգ մոդելներից երկուսը»,-հավելել Է Վինթերը: Առաջին եռամսյակում այս մոդելի մատակարարումները կազմել են 17,4 մլն միավոր, դրանց բաժին Է ընկել սմարթֆոնների համաշխարհային շուկայի 5 տոկոսը:
Ամենավաճառվող սմարթֆոնների թվում երրորդ տեղն զբաղեցրել Է Samsung հարավկորեական կորպորացիայի առաջատար Galaxy S8-ը: Այս մոդելին բաժին Է ընկել երկրորդ եռամսյակում ամբողջ շուկայի 3 տոկոսը, համաշխարհային մատակարարումները կազմել են 10,2 մլն միավոր: Samsung-ի Galaxy S8+ մոդելի մատակարարումների ծավալը հաշվետու եռամսյակում հասել Է 9 միլիոն հատի, իսկ համաշխարհային շուկայում բաժինը կազմել Է 2 տոկոս:
«Samsung-ի Galaxy S8+ մոդելն ակնթարթորեն դարձավ աշխարհում ամենամեծ ժողովրդականությունը վայելող սմարթֆոնի մոդելը ОС Android-ի բազայի վրա՝ կորացված Էկրանով գրավիչ դիզայնի, հավելվածների հարուստ պորտֆելի եւ տասնյակ երկրներում իր դասի մեջ լավագույն մանրածախ ցանցի շնորհիվ»,-տեղեկագրում մեջբերվում Է Strategy Analytics-ի ղեկավար Նիլ Մոուսթոնի խոսքը:
Երկրորդ եռամսյակում ամենավաճառվող սմարթֆոնների թվում հինգերորդ տեղն զբաղեցրել Է չինական Xiaomi Redmi 4A-ն՝ մատակարարումների 5,5 մլն հատ ծավալով եւ շուկայում 2 տոկոս բաժնով: Իսկ ընդամենը երկրորդ եռամսյակում սմարթֆոնների համաշխարհային մատակարարումները, Strategy Analytics-ի տվյալներով, տարեկան արտահայտությամբ ավելացել են 5,53 տոկոսով եւ հասել 360,4 մլն միավորի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Исследование выявило самый популярный смартфон во втором квартале 2017 года
Смартфон американской корпорации Apple марки iPhone 7 во втором квартале 2017 года продолжил возглавлять список самых продаваемых смартфонов, объем мировых поставок этого устройства составил 16,9 миллиона штук, говорится в исследовании компании Strategy Analytics, передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"По нашим оценкам, поставки iPhone 7 компании Apple составили 16,9 миллиона единиц, на них пришлось 5% от всего рынка по всему миру во втором квартале 2017 года. IPhone 7 остается самой популярной моделью смартфонов в мире, благодаря привлекательному сочетанию удобного для пользователя дизайна, поддерживающих приложений и широкой розничной сети", — заявил старший аналитик Strategy Analytics Юха Винтер (Juha Winter), слова которого приводятся в сообщении. При этом объем поставок и доля рынка модели снизилась по сравнению с первым кварталом, когда они составляли 21,5 миллиона единиц, или 6% от мирового рынка.
Поставки iPhone 7 Plus, с большим экраном и более высокой ценой, составили в апреле-июне 15,1 миллиона единиц, на них пришлось 4% всего мирового рынка. "Сегодня Apple представляет две из пяти самых популярных моделей смартфонов в мире", — добавил Винтер. В первом квартале поставки данной модели составили 17,4 миллиона единиц, на них пришлось 5% всего мирового рынка смартфонов.
Третье место среди самых продаваемых смартфонов занял флагман южнокорейской корпорации Samsung Galaxy S8. На данную модель пришлось 3% от всего рынка во втором квартале, общемировые поставки составили 10,2 миллиона единиц. Объем поставок модели Samsung Galaxy S8+ достигли за отчетный квартал 9 миллионов штук, а доля на мировом рынке составила 2%.
"Модель Galaxy S8 от Samsung мгновенно превратилась в самую популярную в мире модель смартфона на базе ОС Android, благодаря привлекательному дизайну с изогнутым экраном, богатому портфелю приложений и лучшей в своем классе розничной сети в десятках стран", — приводятся в релизе слова главы Strategy Analytics Нила Моустона (Neil Mawston).
На пятом месте среди самых продаваемых смартфонов второго квартала оказался китайский Xiaomi Redmi 4A с объемом поставок в 5,5 миллиона штук и долей рынка в 2%. А всего мировые поставки смартфонов во втором квартале, по данным Strategy Analytics, выросли на 5,53% в годовом выражении и достигли 360,4 миллиона единиц.