Ավիաընկերությունները պետք է հետևություններ անեն. Սերգեյ Ավետիսյանը՝ ավիատոմսերի թանկացման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից Ռուսաստան ավիատոմսերի թանկացումը կապված է նախատեսված քանակից ավելի պահանջարկի առկայության հետ: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը: «Մենք ամեն օր կապի մեջ ենք ավիաընկերությունների հետ, այսօր էլ որոշ արձագանքների ենք սպասում հավելյալ չվերթների մասով: Պետք  է բոլորս հասկանանք, որ չվերթ ավելացնելու համար տվյալ ավիաընկերությունը պետք է ունենա ազատ օդանավ: Գնային քաղաքականության մասով մենք մշտապես ասել ենք, որ ուղղակիորեն գնային քաղաքականության վրա չենք ազդում, մենք կարող ենք ունենալ անուղղակի ազդեցություն՝ շնորհիվ մրցակցության ավելացման: Պետք է կամ նստատեղերի քանակը, կամ օդանավերի քանակն ավելացնել»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Ավետիսյանը:
Նրա տեղեկացմամբ, 2017թ. 7 ամսվա կտրվածքով ուղևորահոսքը ավելացել է շուրջ 30 տոկոսով: «Այս տարվա 7 ամսվա կտրվածքով ևս մի շատ հետաքրքիր վիճակագրություն ունենք՝ ներգնա հոսքերն ավելի շատ են, քան արտագնան: Այսինքն՝ մեր երկիր ավելի շատ մարդ է եկել, քան գնացել է: Սա ևս խոսում է  այն մասին, որ չնախատեսված պահանջարկի ավելացում է եղել»,- նկատեց Ավետիսյանը՝ ավելացնելով, որ ավիաընկերությունները տեսնելով այս ամենը, հաջորդ տարվա համար պետք է համապատասխան քայլեր անեն:
Ավիատոմսերը Հայաստանում թանկացել են պահանջված ուղղություններով: Մասնավորապես թանկացել են դեպի Բարսելոնա և իտալական քաղաքներ ուղղություններով ավիատոմսերը՝ 300 եվրոյով: Դեպի Մոսկվա ավիատոմսերը թանկացել են մոտ 120.000 դրամով: Ամենապահանջված ուղղություններից թանկացել են Երևան-Կիև չվերթի տոմսերը:

Авиакомпании должны сделать выводы: начальник ГУГА РА Сергей Аветисян – о подорожании билетов
Подорожание  билетов на авиарейсы из Армении в РФ связано с повышенным спросом, превысившим прогностические данные. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами после заседания правительства Армении  сказал  начальник ГУГА РА Сергей Аветисян.
«Мы ежедневно находимся в связи с авиакомпаниями и ждем определенного отклика для организации дополнительных рейсов. Все мы должны понять, что у авиакомпании должны быть свободные самолеты, чтобы организовать дополнительные рейсы. В аспекте ценовой политики мы всегда говорили, что не влияем на нее прямо: мы можем иметь непрямое влияние, благодаря росту конкуренции. Надо увеличить либо количество посадочных мест, либо количество рейсов»,- сказал  начальник ГУГА РА Сергей Аветисян.
По его словам, в 2017 году пассажиропоток увеличился почти на 30%, причем, приток пассажиров превысил отток, и это также говорит о росте спроса. Авиакомпании должны сделать выводы, сказал  начальник ГУГА РА Сергей Аветисян.
По направлениям повышенного спроса подорожали авиабилеты. В частности, речь идет о Барселоне и итальянских городах, куда билеты подорожали на 300 евро. Билеты в Москву подорожали на 120.000 драмов, подорожали также билеты Ереван-Киев.