ԱՄՆ պետդեպը հրապարակել է Հայաստանում կրոնական ազատության վերաբերյալ 2016 թ. զեկույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարությունը հրապարակել է Հայաստանում կրոնական ազատության վերաբերյալ 2016 թ. զեկույցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը բոլորին տալիս է մտքի, խղճի և կրոնի ազատության իրավունք:
«Սահմանադրությունը հստակ բաժանում է պետությունը և կրոնական կազմակերպությունները: Այն ճանաչում է Հայ Առաքելական Եկեղեցին որպես  ազգային եկեղեցի և ազգային ինքնության պահպանող: Քրիստոնեական փոքրամասնության կրոնական խմբերը ազատ են եղել իրենց գործողություններում»,- ասված է զեկույցում:
Զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանի 3.1 միլիոն բնակչության 92 տոկոսը Հայ Առաքելական Եկեղեցու հետևորդներ են: Մնացած կրոնական խմբավորումները, որոնք չունեն երկրի բնակչության 1 տոկոսից ավելիի աջակցությունը, կազմում են կաթոլիկները, հայկական Մխիթարյան միաբանության կաթոլիկները, ուղղափառ քրիստոնյաները, ավետարանականները, հիսունականները, խարիզմատիկ քրիստոնյաները, Եհովայի վկաները, մորմոնները, ասորիները, եզդիները, հրեաները, շիա և սունի մահմեդականները: «Եզդիները հիմնականում կենտրոնացված են Արագած լեռան շուրջ գտնվող բնակավայրերում և զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ, հայ կաթոլիկները հիմնականում բնակվում են Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում, հրեաներից շատերը, մորմոններն ու ուղղափառ քրիստոնյաները` Երևանում: Հայաստանում կա նաև մահմեդականների փոքր համայնք, որոնց մեծ մասը շիաներ են: Նրանք հիմնականում Իրանից են և Մերձավոր Արևելքի երկրներից»,- նշված է Պետդեպի հրապարակած զեկույցում:
Նշվում է, որ ՀՀ սահմանադրությամբ յուրաքանչյուրին տրված կրոնի ազատության իրավունքը ներառում է նաև կրոնական համոզմունքները փոխելու իրավունքը: «Սահմանադրությունը նաև որոշ սահմանափակումներ է դնում, ինչը միտված է պետական անվտանգության ապահովմանը, հասարակական կարգի պահպանմանը, մարդկանց իրավունքների և ազատությունների ապահովմանը: Սահմանադրությունն արգելում է կրոնական ատելության սերմանումը, այն կրոնական փոքրամասնություններին թույլ է տալիս պարտադիր զինվորական ծառայության փոխարեն անցնել քաղաքացիական այլընտրանքային ծառայություն»:

US State Department publishes 2016 report on religious freedom in Armenia
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. The US Department of State has published the 2016 report on religious freedom in Armenia, reports Armenpress.
The report says Armenia’s Constitution grants everyone the rights of freedom of thought, conscience, and religion.
“The Constitution stipulates the separation of religious organizations and the state. It recognizes the Armenian Apostolic Church as the national church and preserver of national identity. Christian minority religious groups had the freedom to worship”, the reports says.
According to the report, approximately 92 percent of the 3.1 million population identifies with the Armenian Apostolic Church. Other religious groups, none supported by more than 1 percent of the population, include Roman Catholics, Armenian Uniate (Mekhitarist) Catholics, Orthodox Christians, evangelical Christians, Pentecostals, Seventh-day Adventists, Baptists, charismatic Christians, Jehovah’s Witnesses, Mormons, the Holy Apostolic Catholic Assyrian Church of the East, pagans, Molokan Christians, Yezidis, Jews, Shia Muslims, and Sunni Muslims.
“Yezidis are concentrated primarily in agricultural areas northwest of Yerevan around Mount Aragats, and Armenian Uniate Catholics live primarily in the north. Most Jews, Mormons, and Orthodox Christians reside in Yerevan, along with a small community of Muslims, most of whom are Shia, including Iranians and temporary residents from the Middle East”, the report says.
It is stated that under the Constitution everyone shall have the right to freedom of thought, conscience, and religion. This right includes the freedom to change one’s religion or beliefs. “The Constitution allows restrictions on this right only in order to protect state security, public order, health and morals or the fundamental rights and freedoms of others. The Constitution prohibits the exercise of fundamental rights and freedoms for the purpose of inciting religious hatred. It allows conscientious objectors to military service to perform alternative civilian service”, the report states.