Հայուհուն արտաքսել են Նիդերլանդներից առանց երեխաների
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների Ամերսֆորտ քաղաքի փախստականների ճամբարում ավելի քան 9 տարի բնակվող հայուհի Արմինե Համբարձումյանին առանց երեխաների միգրացիոն ոստիկանության աշխատակիցները բերման են ենթարկել և արտաքսել են: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «DutchNews.nl»-ն,  11-ամյա Լիլիի և 12-ամյա Հովիկի մորը ուղարկել են Փարիզ, որտեղից կտեղափոխեն Հայաստան:
«Նիդերլանդներում այսպիսի դեպք դեռևս չի արձանագրվել, երբ մորը առանց երեխաների արտաքսեն»,- նշել են երեխաների պաշտպանության կազմակերպությունից:
Երեխաները ծնվել են Ռուսաստանում և երբեք չեն եղել Հայաստանում:
Երբ Արմինե Համբարձումյանին բերման են ենթարկել, երեխաները տանը չեն եղել, և նրանց գտնվելու վայրն անհայտ է, իսկ մայրը հրաժարվել է ասել նրանց տեղը:
Անցյալ շաբաթ Հաագայի դատարանը որոշում է կայացրել արտաքսել ընտանիքին, քանի որ Հովիկը և Լիլին չեն կարող հավակնել Նիդերլանդների կառավարության կողմից 2012 թվականին ընդունված երեխաների համաներման չափորոշիչներին:

YEREVAN, AUGUST 16, ARMENPRESS. Armenian woman Armine Hambardzumyan who had resided for 9 years in the refugee camp of the city Amersfoort in the Netherlands has been detained and deported by the migration police officers without her children. “Armenpress” reports, citing DutchNews.nl, the mother of 11-year old Lily and 12-year old Hovik has been sent to Paris, from where she will be transported to Armenia.
“There has never been a case like this in the Netherlands, when a mother is deported without her children”, a representative of an organization of children’s rights protection said.
The children were born in Russia and have never been in Armenia.
When Armine Hambardzumyan was detained, the children were not at home and it’s not known where they are, while the mother refused to say where they are.
Last week the Hague Court made a decision to deport the family, since Lily and Hovik do not fit the Children's Amnesty Standards by the Government of the Netherlands adopted in 2012.