Հայկական արտադրության ապրանքների ծավալն ավելանում է. 25 տոկոսն արտահանվում է Ռուսաստան, 26 տոկոսը՝ ԵՄ երկրներ
Հայկական արտադրության ապրանքների ծավալն ավելանում է. 25 տոկոսն
արտահանվում է Ռուսաստան, 26 տոկոսը՝ ԵՄ երկրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենական արտադրության ապրանքների ծավալն ավելացնելու և արտադրողների համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ Հայաստանում քայլեր են իրականացվում: Հայրենական արտադրության վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է «Հայրենական ապրանք արտադրողների միության» նախագհ Վազգեն Սաֆարյանի հետ:
-Պարոն Սաֆարյան, հայրենական արտադրության ապրանքները հայաստանյան շուկայում քանի՞ տոկոս են կազմում:
-Դժվար է ասել կոնկրետ թիվ, սակայն տարեցտարի մեր ապրանքատեսակների ծավալն ավելանում է: Հատկապես տրիկոտաժի և գյուղմթերքների ճնշող մեծամասնությունը՝ մոտ 80 տոկոսից ավելին տեղական են: Քիչ տոկոս են կազմում այլ երկրներից բերած էկզոտիկ մրգերը, որոնք Հայաստանում չեն արտադրվում: Տեղական ցորենը ապահովում է պահանջարկի մոտ 50 տոկոսը, իսկ մնացածը բերվում է արտերկրից:
-Հայրենական արտադրությունը խթանելու և տեղի արտադրողներին ոգևորելու, աջակցելու ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են իրականացվում:
-Տրիկոտաժի արտադրությունը տարեցտարի ավելի կմեծանա, քանի որ կառավարությունը ծրագիր ունի 10 հազար նոր աշխատատեղ ստեղծել: Գյուղմթերքը ևս կավելանա, քանի որ ջերմոցային տնտեսությունները զարգացնելու համար կառավարությունը լուծում է գազի գնի իջեցման խնդիրը: Վերջերս էլ ստեղծվել է գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամ, և այդ հիմնադրամը 3 տոկոս սուբսիդավորված վարկեր պետք է տա գյուղմթերք արտադրողներին, ինչը կարևոր քայլ է: Կառավարությունը նաև ազատել է ներմուծվող սարքավորումների համար ավելացած արժեքի հարկից, որպեսզի տեղի արտադրողները կարողանան կայանալ: Հայրենական արտադրողների համար նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվում: Նախորդ տարի 133 հազար տոննա գյուղմթերք ենք արտահանել ռուսական շուկա: Այս տարի մեր արտահանման ծավալը 6 ամսվա տվյալով 990 մլն դոլար է կազմել: Կարծում եմ՝ տարվա վերջին 2 մլրդ դոլարի ապրանք արտահանած կլինենք:
-Ո՞ր ոլորտներում ներուժ ունենք զարգացնելու հայրենական արտադրությունը:
-Մեր ներուժը մեծ է քիմիայի ոլորտում: Կառավարությունը քայլեր է իրականացնում «Նաիրիտ»-ի վերագործարկման համար: Մեծ ներուժ ունենք նաև ոսկերչության, թանկարժեք մետաղներից պատրաստված զարդերի արտադրության ոլորտում:
-Ո՞ր երկրներ է արտահանվում հայկական արտադրանքը:
- Մեր ապրանքների առևտրաշրջանառության 25 տոկոսը Ռուսաստանի հետ է, 26 տոկոսը՝ Եվրամիության երկրների: ԵՄ-ի հիմնական գործընկերներն են Գերմանիան, Բուլղարիան, Բելգիան, Նիդերլանդները: Հիմնականում այդ երկրներում իրացնում ենք պղնձի խտանյութ: Կարող ենք արտահանել նաև ոսկերչական արտադրանք: Իսկ գյուղմթերքը իրացնում ենք Ռուսաստանում:
-Պարոն Սաֆարյան, օտարերկրյա ներդրումներ ունե՞նք հայկական արտադրություններում, ո՞ր երկրներն են հիմնական ներդրողները:
-Օտարերկրյա ներդրումներ հիմնականում իրականացվում են ծառայությունների, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի մեջ: Սակայն, ցավոք, տնտեսության հիմնական ճյուղի՝ արդյունաբերության ոլորտում չեն իրականացվում: Սակայն ներդրումներ կլինեն, եթե ոլորտում  փոքր-ինչ դրական փոփոխություններ լինեն: Ներդրողները կզգան, որ կա համակարգված արդյունաբերական քաղաքականություն ԵԱՏՄ-ում, և մեզ մոտ արտադրվող ապրանքները կարող են իրացվել այլ երկրներում: Հիմնական ներդրողը Ռուսաստանն է, որը ներդրումներ է կատարել ալյումինի արտադրության, երկաթգծի ծառայության և հեռահաղորդակցության ոլորտներում: Ներդրումներ է կատարում նաև Ֆրանսիան:
-Արտերկրում հայկական արտադրանքը գովազդելուն ուղղված ի՞նչ քայլեր են իրականացվում:
-Կան արտադրանքներ, որոնք նույնիսկ գովազդման կարիք չունեն, օրինակ՝ գինին և կոնյակը: Սակայն Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը կազմակերպում է գովազդներ և ցուցահանդեսներ, որոնք տալիս են դրական արդյունք: Տպագրվել ու տարածվել են Made in Armenia տեղեկագրեր՝ ներկայացնելու, թե Հայաստանում ինչ է արտադրվում: Եթե մի քանի տարի առաջ Հայաստան մոտ 3 անգամ ավելի շատ ապրանք էր ներմուծում, քան արտահանվում, ապա այսօր ներմուծման թիվը նվազել է՝ շնորհիվ տեղական արտադրության կազմակերպման:
-Սեփական հումքով արտադրություններ ստեղծելու և ավելացնելու ուղղությամբ քայլեր իրականացվու՞մ են:
-Օրինակ՝ մեքենաշինության համար պետք է կարողանանք տեղում մետաղի արտադրություն կազմակերպել: Դրա համար ունենք նախադրյալներ:  Զանգեզուրի տարածաշրջանում ունենք մոտ 1.2 մլրդ տոննա արդյունաբերական թափոն, որի մեջ կա մետաղ, ոսկի, կոբալտ: Եթե ստեղծենք քիմիոմետալուրգիական կոմբինատ և հանքանյութ մշակենք, արդյունքում կստանանք երկաթ, որը կօգտագործենք տեղական արտադրությունում:  Կապուտանում ևս կա երկաթահանք:  Կարծում եմ, որ երկաթի արտադրություն պետք է կարողանանք կազմակերպել՝ շահագործելով կամ Կապուտանի երկաթի հանքը կամ երկրորդական հումքը վերամշակելով:

Растет объем товаров армянского производства: 25% экспортируется в РФ, 26% - в страны ЕС
В Армении ведется работа по созданию условий, способствующих росту объема товаров армянского производства. Об этом «Арменпресс» побеседовал с председателем ОО «Союз отечественных производителей» Вазгеном Сафаряном.
-Г-н Сафарян, какова доля армянской продукции на местном рынке?
-Трудно назвать конкретные цифры, однако объем отечественной продукции растет год от года. Особенно, это относится к трикотажу и сельскохозяйственной продукции – около 80% на рынке представлены армянскими товарами. Небольшой процент составляют экзотические фрукты. Зерновые на 50% обеспечны за счет отечественной продукции, остальное ввозится из-за рубежа.
-Что делается для поощрения отечественного производства?
-Производство трикотажа будет расти, у правительства Армении есть программа по созданию 10 тысяч новых рабочих мест. Будет расти и сельское хозяйство - у правительства Армении есть программа по обеспечению низкой стоимости газа для теплиц. Недавно был создан фонд развития сельского хозяйства, который будет субсидировать 3% сельскохозяйственных кредитов. Правительство освободило от НДС ввозимую технику и оборудование, что создает благоприятные условия для  отечественных производителей. В прошлом году было экспортировано около  133.000 тонн сельскохозяйственной продукции на рынки РФ, по данным 6 месяцев этого года объем экспорта составил  990 млн долларов, думаю, что до конца года он достигнет 2 млрд долларов.
-Где вы видите потенциал для развития отечественного производства?
-Есть большой потенциал в химии. У правительства Армении есть планы по запуску завода «Наирит». Есть отенциал также в ювелирном деле, производстве украшений из драгметаллов.
-Куда идет экспорт из Армении?
- Растет объем товаров армянского производства: 25% экспортируется в РФ,  26% - в страны ЕС, в основном, в Германию, Болгарию, Бельгию, Нидерланды. Туда экспортируется медный концентрат, можем экспортировать и ювелирные издекия, а  экспорт сельскохозяйственной продукции идет, в основном, на рынки РФ
- Г-н Сафарян,  есть ли зарубежные инвестии в Армении? Какие страны являются основными инвесторами?
-Зарубежные инветиции, в основном, идут в отрасли оказания услуг, сельское хозяйство, энергетику. К сожалению, нет инвестиций в промышленность. Они будут, если наметятся положительные сдвиги. Инвесторы придут, если почувствуют скоординированность в экономической политике ЕАЭс – если увидят, что продукция может быть реализована в этих странах. Основной инвестор – РФ: сделаны инвестиции в алюминий, железные дороги, телекоммуникации. Делает инвестиции и Франция.
-Какие шаги осуществляются по рекламированию армянской продукции зарубежом?
-Есть производители, которые и не нуждаются в рекламе, например, вино и коньяк. Однако мы организуем и проводим рекланые кампании. Напечатаны и распространены справочники  Made in Armenia. Сегодня изменилось соотношение импорта к экспорту благодаря организации местного производства.
-Какие шаги ведутся в направлении создания производств на основе собственного сырья?
-Если говорить о машиностроении, то мы должны суметь производить на месте металл, для чего есть предпосылки. В Зангезуре имеется около 1.2 млрд тонн производственных отходов, в которых содержатся металлы, золото, кобальт. Если создать на этой основе химико-технологический комбинат, то сможем получать сталь, которую можно использовать в местном производстве. Железные рудники есть и в Капутане, думаю и здесь можно организовать производство железа.