Գիտնականները ճաղատացման դեմ պայքարի նոր միջոց են գտել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի գիտնականները գտել են ճաղատացման դեմ պայքարի նոր միջոց: Համապատասան հետազոտությունը հրապարակվել Է Nature Cell Biology հանդեսում, դրա մասին հակիճ հաղորդվում Է Լոս Անջելեսի (ԱՄՆ) Կալիֆոռնիայի համալսարանի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մասնագետներն առաջարկել են գեղձաբշտիկում ակտիվացնել ցողունային բջիջները, որոնք պատասխանատու են մազերի աճի համար՝ օրգանիզմի տարրական միավորի մեջ լակտատների (կաթնաթթվի աղերի) արտադրության ապաարգելափակման միջոցով:
Մասնագետներն ստեղծել են երկու պատրաստուկներ (որոնք ստացել են RCGD423 եւ UK5099 անվանումները), դրանք մաշկին քսելիս խթանում են լակտատների արտադրությունը: Գիտափորձերը կատարվել են կրծողների վրա, փորձագետները կարծում են, որ պատրաստուկներն արդյունավետ կլինեն նաեւ մարդկանց համար: Մասնագետները գտնում են, որ նոր պատրաստուկները կիրառում կգտնեն ճաղատացման դեմ պայքարելիս, այդ թվում՝ հորմոնալ հավասարակշռախախտմամբ կամ քիմիաբուժություն անցնող, ինչպես նաեւ սթրեսային վիճակներում գտնվող անձանց մոտ:

Найден новый способ борьбы с облысением
Американские ученые нашли новый эффективный способ борьбы с облысением. Соответствующее исследование опубликовано в журнале Nature Cell Biology, кратко о нем сообщается на сайте Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе (США).
Специалисты предложили активизировать стволовые клетки в фолликуле, которые отвечают за рост волос, при помощи разблокирования производства лактатов (солей молочной кислоты) в элементарной единице организма. Специалисты создали два препарата (получившие название RCGD423 и UK5099), стимулирующих при нанесении на кожу выработку лактатов. Эксперименты проводились на грызунах, эксперты полагают, что препараты окажутся эффективными и для людей,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Специалисты полагают, что новые препараты найдут применение при борьбе с облысением, в том числе у лиц с гормональным дисбалансом или проходящих курс химиотерапии, а также находящихся в стрессовых ситуациях.