NASA-ն 7,7 մլն դոլար կծախսի Արեգակի խավարման դիտարկումների կազմակերպման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Օդագնացության եւ տիեզերական տարածության հետազոտման ազգային վարչությունն (NASA) օգոստոսի 21-ին կանխատեսվող Արեգակի լրիվ խավարման դիտարկումներն ԱՄՆ-ի տարածքում կազմակերպելու համար կծախսի 7,7 միլիոն դոլար: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Associated Press (AP) լրատվական գործակալությունը:
Արեգակի խավարման դիտարկումը կիրականացվի Միջազգային տիեզերակայանից, երկրաշուրջ ուղեծրի 11 արբանյակներից, երեք հատուկ սարքավորված ինքնաթիռներից եւ 70 բարձրագործ օդերեւութաբանական զոնդերի վրա տեղակայված տեսախցիկների միջոցով: «Մենք հույս ուենեք շատ մեծ ծավալի գիտական տեղեկատվություն ստանալ այդ խավարումը դիտարկելիս»,- AP-ին տված հարցազրույցում նշել Է աստագետ Ջեյ Փասաչոֆն Ուիլյամս-քոլեջից, որն ավելի վաղ իրականացրել Է 69 խավարումների դիտարկումներ:
Խավարման դիտարկման գիտական ծրագրերին մասնակցում են ոչ միայն աստղագետներ, այլեւ կենսաբաններ: Նեշվիլի (Թենեսիի նահանգ) կենդանաբանական այգում օգոստոսի 21-ին կկազմակերպվեն դիտարկումներ, թե խավարման ընթացքում ինչպես են իրենց պահում տարբեր կենդանինները:

NASA потратит $7,7 млн на организацию наблюдений за солнечным затмением
Национальное управление по аэронавтике и исследованию космического пространства (NASA) затратит на организацию наблюдений за предстоящим 21 августа полным солнечным затмением на территории США $7,7 млн. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщило в понедельник информационное агентство Associated Press (AP).
Наблюдение за солнечным затмением будет осуществляться с борта Международной космической станции, с 11 спутников на околоземной орбите, трех специально оборудованных самолетов и с помощью видеокамер, размещенных на 70 высотных метеозондах.
"Мы рассчитываем получить очень большой объем научной информации при наблюдении этого затмения", - отметил в интервью AP астроном из Уильямс-колледжа Джей Пасачофф, осуществлявший ранее наблюдения за 69-ю затмениями.
В научных программах по наблюдению затмения участвуют не только астрономы, но и биологи. В зоопарке Нэшвилла (штат Теннесси) 21 августа будут организованы наблюдения за тем, как ведут себя в период затмения различные животные.