Կարեն Կարապետյանը և Բակիտժան Սագինտաևը քննարկել են հայ-ղազախական տնտեսական համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն Աստանայում հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Բակիտժան Սագինտաևի հետ:
Ղազախստանի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ միջպետական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը, երկու պետությունների միջև առկա բարձր քաղաքական երկխոսությունը լավ հիմք են տնտեսական փոխգործակցության խորացման համար:
Սագինտաևն ընդգծել է, որ հայ-ղազախական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու խորացմանը մեծապես կնպաստեն բարձր մակարդակով փոխայցելությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ վարչապետը նշել է, որ ուրախ է հանդիպելու իր գործընկերոջ հետ Հայաստանի և Ղազախստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի նախաշեմին: Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ հայ-ղազախական առևտրատնտեսական հարաբերություններում նկատվում են աճի միտումներ և առկա է տնտեսական փոխգործակցության հետագա զարգացման ներուժ: ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ երկու երկրներում էլ կան բազմաթիվ հեռանկարային նախագծեր, որոնք կարելի է իրականացնել համատեղ և փոխշահավետ պայմանների հիման վրա:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր, մատնանշել փոխգործակցության մի շարք ուղղություններ:

YEREVAN, AUGUST 14, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan met with Prime Minister of Kazakhstan Bakytzhan Sagintayev in Astana, press service of the government told Armenpress.
The Kazakh PM said the current level of inter-state relations, the existing high level political dialogue between the two countries serve as good base for deepening the economic mutual partnership.
Bakytzhan Sagintayev highlighted that the high level mutual visits will greatly contribute to further developing and deepening the Armenian-Kazakh ties.
PM Karapetyan in his turn thanked for the warm reception and said he is happy to meet with his counterpart on the eve of the 25th anniversary of establishment of diplomatic ties between Armenia and Kazakhstan. The PM stated that there are growth trends in the bilateral commercial ties and there is a potential to further develop the economic mutual partnership. The Armenian premier added that there are many prospective programs in the two countries that can be implemented jointly and based on mutually beneficial terms.
The officials also discussed a number of issues of bilateral agenda, as well as outlined several directions for mutual partnership.