«Սիրիական ժողովրդավարական ուժերը» ԻՊ ահաբեկիչների ձեռքից 2 հայ ընտանիք են փրկել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը» օգոստոսի 8-ին սիրիական Ռաքքայում  «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ճիրաններից 7 քրիստոնյա են փրկել:
Aranews-ի փոխանցմամբ` փրկվածների թվում եղել է երկու հայ ընտանիք:
Փրկվածներից  հայազգի Սավս Քարաբջյանը Aranews-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ  «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներն իրենց ստիպել են մուսուլմանական գլխաշոր կրել, և մուսուլմաններից տարբերվելու համար  ստիպել են դեմքները բացել:
Հայ կանանցից մյուսը` Քարադիժ Քարադժյանը նշել է, որ իրենք ստիպված են եղել ահաբեկիչներին հարկեր վճարել:
«Կարծես այսօր մենք նորից ենք ծնվել»,- Aranews-ի հետ զրույցում նշել է նա:
ԻՊ կողմից Ռաքքան գրավելուց հետո տեղի քրիստոնյաների մի մասը տեղափոխվել է քրդերի հսկողության տակ գտնվող Հասեքե, իսկ մի մասը շարունակում է մնալ Ռաքքայում:

YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. The Syrian Democratic Forces saved 7 Christians from the terrorists of the "Islamic State" on August 8 in the Syrian city of Raqqa, "Armenpress" reports Istanbul-based "Agos" periodical informs.
Aranews reports two Armenian families were among the rescued.
“Our forces have saved two Armenian families today,” said Mustafa Bali, Director of the Information Office of the SDF.
Saws Karabidian, a Christian woman who was among those rescued by the SDF, said: “They [ISIS] forced us to wear the headscarf and allowed us to reveal our faces to distinguish us from Muslims. We had to hide our faces to avoid insults.”
“We were forced to pay tribute by hand and we were humiliated and insulted, what a homeland that makes you pay an additional tax because you are different,” Karadij Karadjian, another Christian civilian who was rescued on Tuesday, told SDF fighters. “Today is a new birth for us.”