Եկել է «Հազարամյակի մարտահրավերներ կորպորացիայի» և Հայաստանի միջև պայմանագրի ժամանակը. Ադամ Շիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոնգրեսական Ադամ Շիֆը շարունակում է ակտիվորեն փոխգործակցել ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի հետ՝ ի աջակցություն «Հազարամյակի մարտահրավերներ կորպորացիա»-ի կողմից Հայաստանի դպրոցներում գիտության, տեխնոլոգիաների, ճարտարագիտության և մաթեմատիկայի դրամաշնորհային ծրագիր իրականացնելու:
«Վրաստանում իրականացված 140 մլն դոլարի դրամաշնորհային ծրագիրը կարող է լինել հաջողված աշխատանքային օրինակ՝ նմանատիպ կրթական ծրագրային փաթեթ Հայաստանում իրականացնելու համար, որը կտրուկ աճ է արձանագրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ասել է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Րաֆֆի Համբարյանը: Նրա խոսքով՝ «Հազարամյակի մարտահրավերներ կորպորացիա»-ի կողմից Հայաստանում 100 մլն դոլարի կամ ավելի մեծ ներդրումը կնվազեցնի աղքատությունը, կստեղծի տնտեսական հնարավորություններ, կամրապնդի Հայաստանի և ԱՄՆ-ի կապերը ու կբերի դիվիդենտներ ապագա սերունդների համար:
Իր հերթին, Ադամ Շիֆը նշել է, որ կորպորացիայի կողմից Հայաստանում 2006 թվականից իրականացված գյուղական տարածքների զարգացման 170 մլն դոլար արժողությամբ ծրագիրը եղել է շատ հաջող կապիտալ ներդրում, որպեսզի կրճատվի աղքատությունը գյուղական շրջաններում: «Գտնում եմ, եկել է նոր պայմանագրի ժամանակը՝ ուղղված կրթությանը, որպեսզի օգնենք Հայաստանին անել հաջորդ քայլը տնտեսական կայուն աճի և միջին խավի զարգացման ուղղությամբ: Վերջին ժամանակներս ես շատ քննարկումներ եմ ունեցել ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի և Հայաստանի դեսպանության հետ, թե ինչպես շարժվենք առաջ այս կարևոր հարցի շուրջ: Եվ ես անհամբերությամբ սպասում եմ աշխատանքի շարունակությանը՝ շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ սերտ համագործակցության, որպեսզի Հայաստանն իրականացնի բոլոր քայլերը»,- ասել է Շիֆը:
Կոնգրեսի և ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի հետ քննարկումների հետ մեկտեղ ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը բանակցություններ է վարել նաև ԱՄՆ համալսարանների հետ, որոնք շահագրգռված են համագործակցել «Հազարամյակի մարտահրավերներ կորպորացիա-Հայաստան» ծրագրի շուրջ:

Time is right for new compact between Millennium Challenge Corporation and Armenia - Congressman Adam Schiff
Time is right for new compact between Millennium Challenge Corporation and Armenia -
Congressman Adam Schiff
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. Congressman Adam Schiff (D-CA) remains actively engaged with the Armenian National Committee of America (ANCA) in support of a potentially transformative Millennium Challenge Corporation (MCC) grant for Science, Technology, Engineering and Math (STEM) education in the Republic of Armenia’s public schools, reports Armenpress.
“The success of MCC's recent $140 million STEM-focused grant to the Republic of Georgia can serve as a working template for a similar educational compact with Armenia, which is experiencing a surge in IT-driven economic growth”, ANCA Chairman Raffi Hamparian said.  “A potentially transformative MCC investment of $100,000,000 or more will reduce poverty, create economic opportunity, strengthen U.S.-Armenia ties, and pay dividends for generations to come”.
“Armenia’s first Millennium Challenge Corporation compact, granted in 2006, was a highly successful investment of over $170 million to reduce rural poverty”, said Rep. Schiff.  “I believe the time is right for a new compact, focusing on STEM education to help Armenia take the next step towards sustainable economic growth and a growing middle class. In recent weeks, I have enjoyed many valuable conversations with the leadership of the Armenian National Committee of America and the Armenian embassy on how to move forward on this important project, and I look forward to continuing to work closely with all of the stakeholders to ensure Armenia receives every consideration”.
Parallel to discussions with Congress and the Administration, the ANCA has held talks with U.S. universities interested in partnering on an MCC Armenia compact.