Իսրայելը պատրաստ է զինտեխնիկա վաճառել նաև Հայաստանին. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելը պատրաստ է զինտեխնիկա վաճառել նաև Հայաստանին, իսկ Ադրբեջանին զենք է վաճառում ոչ Հայաստանի նկատմամբ թշնամության պատճառով: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիի՝ Երեւան այցին:
Նրա խոսքով՝ այս հարցում Թել Ավիվի դիրքորոշումը մեկ անգամ չէ, որ հրապարակայնորեն բարձրաձայնվել է: «Նրանք պատրաստ են զենք վաճառել ցանկացածին, այդ թվում՝ Հայաստանին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Քոչարյանը: Հարցին՝ Հայաստանը երբևէ նման բանակցություններ վարե՞լ է, Քոչարյանը պատասխանեց. «Հարցն այլ գերատեսչությանն է ուղղված»:
Ըստ ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի, ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ու Իսրայելի ժողովուրդների միջև մեծ ընդհանրություններ կան, սակայն կան նաև կնճռոտ հարցեր: «Կարևորը դրանցից չհեռանալն է, այլ բանակցությունների ճանապարհով լուծելը»,-  նկատեց փոխնախարարը:
Միաժամանակ, Քոչարյանը հիշեցրեց, որ Ցախի Հանեգբիի այցի շրջանակում ստորագրվել են համաձայնագրեր, հուլիսի 26-ին Երևանում նշվել է Հայաստանի ու Իսրայելի միջև  դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:

Израиль готов продавать военную технику и Армении: замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян
Израиль готов продавать военную технику и Армении, а Азербайджану он продает вооружения вовсе не из-за враждебного отношения к Армении. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян, комментируя визит в Армению министра по региональному сотрудничеству Израиля Цахи Анегби, прибывшего 25-го июля с официальным визитом в Армению.
По его словам, в этом вопросе позиция Израиля не единожды был оглашена. «Они готовы продавать военную технику любому, в том числе, и Армении»,- сказал замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.
На вопрос, вела ли Армения когда-либо подобные переговоры, замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян сказал:«Вопрос не по адресу, это относится к другому ведомству».
По его словам, между народами Армении и Израиля есть сходство, однако есть и проблемные вопросы. «Важно не отходить от них, а решать путем переговоров»,- сказал замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.
В то же время, он напомнил, что в рамках визита в Армению министра по региональному сотрудничеству Израиля Цахи Анегби были подписаны соглашения, а  26-го июля отмечалось 25-летие со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Израилем.