Իսրայելը պատրաստ է զինտեխնիկա վաճառել նաև Հայաստանին. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելը պատրաստ է զինտեխնիկա վաճառել նաև Հայաստանին, իսկ Ադրբեջանին զենք է վաճառում ոչ Հայաստանի նկատմամբ թշնամության պատճառով: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիի՝ Երեւան այցին:
Նրա խոսքով՝ այս հարցում Թել Ավիվի դիրքորոշումը մեկ անգամ չէ, որ հրապարակայնորեն բարձրաձայնվել է: «Նրանք պատրաստ են զենք վաճառել ցանկացածին, այդ թվում՝ Հայաստանին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Քոչարյանը: Հարցին՝ Հայաստանը երբևէ նման բանակցություններ վարե՞լ է, Քոչարյանը պատասխանեց. «Հարցն այլ գերատեսչությանն է ուղղված»:
Ըստ ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի, ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ու Իսրայելի ժողովուրդների միջև մեծ ընդհանրություններ կան, սակայն կան նաև կնճռոտ հարցեր: «Կարևորը դրանցից չհեռանալն է, այլ բանակցությունների ճանապարհով լուծելը»,-  նկատեց փոխնախարարը:
Միաժամանակ, Քոչարյանը հիշեցրեց, որ Ցախի Հանեգբիի այցի շրջանակում ստորագրվել են համաձայնագրեր, հուլիսի 26-ին Երևանում նշվել է Հայաստանի ու Իսրայելի միջև  դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:

Israel ready to sell military equipment to Armenia, says deputy FM Kocharyan
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. Israel is ready to sell military equipment to Armenia also, while its arms supplies to Azerbaijan aren’t because of hostility towards Armenia, deputy FM Shavarsh Kocharyan said after today’s Cabinet meeting, commenting on the Israeli minister of regional cooperation Tzachi Hanegbi’s visit to Armenia.
The deputy FM said Israel has publicly raised its stance over this matter for several times.
“They are ready to sell weapons to anyone, including Armenia”, Kocharyan said. Asked whether Armenia has carried out any negotiations, Kocharyan said “This question must be addressed to another ministry”.
Overall, there are big similarities between the Armenian and Israeli peoples, but at the same time there are also complicated issues. “The important part is not to distance from them, but to solve through negotiations”, the deputy FM said.
Kocharyan reminded that agreements have been signed on the sidelines of the Israeli minister’s visit to Armenia, and on July 26 the 25th anniversary of establishing diplomatic ties between the countries was celebrated in Yerevan.