ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 26-ին ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիային:
Խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով դեսպանին, բարձր է գնահատել բարեկամ Արգենտինայի հետ հարաբերությունների առկա մակարդակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահը միջխորհրդարանական հարաբերություների ընդլայնման համատեքստում կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների, ինչպես նաեւ բարեկամական խմբերի արդյունավետ համագործակցությունն ու փոխայցերը: Արա Բաբլոյանը նշել է, որ այս խորհրդարանում արդեն ձեւավորվել է Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խումբը, որը կշարունակի ղեկավարել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Արգենտինայի պաշտոնական տեսակետը, ինչը համահունչ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշմանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիան, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Դեսպանը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ ձեւավորված ավանդական բարեկամական հարաբերությունները կշարունակեն առավել ընդլայնվել:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահն ու դեսպանը քննարկել են հոկտեմբերին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում երկու երկրների պատվիրակությունների հանդիպմանն ու համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Զրուցակիցները կարեւորել են հայ համայնքի դերն ու ավանդը հայ-արգենտինյան կապերի դինամիկ զարգացման գործում:
Քննարկվել են նաեւ Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ հարաբերությունների շարունակական զարգացման եւ տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները

Armenia’s Parliament Speaker holds meeting with Ambassador of Argentina
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. Speaker of the Parliament Ara Babloyan on July 26 hosted Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina to Armenia Gonzalo Urriolabeitia, press service of the Parliament told Armenpress.
Welcoming the Ambassador, Speaker Babloyan highly appreciated the current level of relations with friendly Argentina.
In the context of expanding the inter-parliamentary ties, the Speaker of the Parliament attached importance to the productive cooperation of the parliaments and the friendship groups, as well as mutual visits between the two countries. Ara Babloyan said Armenia-Argentina friendship group is already formed at the parliament which will be chaired by Vice Speaker Eduard Sharmazanov.
Speaker Babloyan highly appreciated Argentina’s official stance on the Nagorno Karabakh conflict settlement which is in accordance with the stance of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, adding that Armenia sees the settlement of the conflict exclusively through peaceful negotiations.
In his turn the Argentine Ambassador thanked for the warm reception and congratulated Ara Babloyan on his election as the Parliament’s Speaker. He expressed hope the traditional friendly relations between the two countries will further expand.
During the meeting the two officials discussed issues relating to the meetings and cooperation of the delegations of the two states within the frames of the Inter-parliamentary union assembly to be held in St. Petersburg in October.
The sides attached importance to the role and contribution of the Armenian community on developing the Armenian-Argentine ties.
The opportunities to constantly develop the relations between Armenia and Argentina and expand mutually beneficial partnership at various spheres were touched upon at the meeting.