ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 26-ին ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիային:
Խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով դեսպանին, բարձր է գնահատել բարեկամ Արգենտինայի հետ հարաբերությունների առկա մակարդակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահը միջխորհրդարանական հարաբերություների ընդլայնման համատեքստում կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների, ինչպես նաեւ բարեկամական խմբերի արդյունավետ համագործակցությունն ու փոխայցերը: Արա Բաբլոյանը նշել է, որ այս խորհրդարանում արդեն ձեւավորվել է Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խումբը, որը կշարունակի ղեկավարել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Արգենտինայի պաշտոնական տեսակետը, ինչը համահունչ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշմանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիան, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Դեսպանը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ ձեւավորված ավանդական բարեկամական հարաբերությունները կշարունակեն առավել ընդլայնվել:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահն ու դեսպանը քննարկել են հոկտեմբերին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում երկու երկրների պատվիրակությունների հանդիպմանն ու համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Զրուցակիցները կարեւորել են հայ համայնքի դերն ու ավանդը հայ-արգենտինյան կապերի դինամիկ զարգացման գործում:
Քննարկվել են նաեւ Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ հարաբերությունների շարունակական զարգացման եւ տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները

Председатель НС А.Баблоян принял посла Аргентины в Армении
26 июля Председатель НС Армении А.Баблоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Аргентинской Республики в РА Гонзало Урриолабеитиа. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
Глава парламента, приветствуя посла, высоко оценил современный уровень отношений с дружественной Аргентиной.
Председатель НС в контексте расширения межпарламентских отношений подчеркнул важность эффективного сотрудничества парламентов двух стран, а также взаимных визитов групп дружбы. А.Баблоян отметил, что в новом парламенте уже сформирована группа дружбы Армения – Аргентина, руководство которой продолжит вице-спикер НС Э.Шармазанов.
Спикер парламента особо выделил официальную точку зрения Аргентины в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, созвучную позиции сопредседателей МГ ОБСЕ, подчеркнув, что Армения видит урегулирование НК-конфликта исключительно путем мирных переговоров.
Гонзало Урриолабеитиа, поблагодарив за теплый прием, поздравил А.Баблояна с избранием Председателм НС. Посол выразил надежду, что сформировавшиеся между двумя странами традиционные дружественные отношения еще более расширятся.
В ходе встречи Председатель НС и посол обсудили вопросы, касающиеся предстоящей в Санкт-Петербурге в октябре встречи делегаций   двух стран в рамках ассамблеи Межпарламентского союза.
Собеседники подчеркнули роль и вклад армянской общины в динамичном развитии армяно-аргентинских связей.
Обсуждены также возможности последовательного развития отношений между РА и Аргентиной и расширения взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.