ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն տվեց ՌԴ-ի նկատմամբ պատժամիջոցների խստացման օրինագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն տվեց այն օրինագծին, որը նախատեսում Է ամերիկյան միակողմանի պատժամիջոցների խստացումը Ռուսաստանի, Իրանի եւ ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ: Օրինագծի ընդունման օգտին տրվել Է 419 ձայն, դեմ՝ սոսկ երեքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այժմ փաստաթուղթը պետք Է քննարկեն Սենատում: Սպասվում Է, որ վերին պալատը նույնպես կընդունի այդ օրինագիծը, որը Կապիտոլիումի բլրին վայելում Է ինչեպս Դեմոկրատական, այնպես Էլ կառավարող Հանրապետական կուսակցության լայն պաշտպանությունը: Այնուհետեւ փաստաթուղթը, որն ստացել Է «Օրենք պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներին հակազդելու մասին» անվանումը, կդրվի Դոնալդ Թրամփի աշխատանքային սեղանին: Սպիտակ տունը վերջին օրերին ազդանշաններ Էր տալիս, թե Թրամփը պատրաստ Է ստորագրելու սույն օրինագիծը:
Իրանի եւ ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ նոր պատժիչ միջոցները Ներկայացուցիչների պալատի կողմից սկզբնապես մշակվել Էին առանձին, բայց վերջին պահին միացվել են հակառուսական պատժամիջոցների փաստաթղթին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Палата представителей США одобрила законопроект об ужесточении санкций в отношении РФ
Палата представителей Конгресса США одобрила законопроект, предусматривающий ужесточение односторонних американских санкций в отношении России, Ирана и КНДР. За принятие законопроекта было подано 419 голосов, против - лишь три.
Теперь документ должны рассмотреть в Сенате. Ожидается, что верхняя палата тоже примет этот законопроект, пользующийся на Капитолийском холме широкой поддержкой как оппозиционной Демократической, так и правящей Республиканской партии. Затем документ, получивший название "Закон о противодействии противникам Америки посредством санкций", ляжет на рабочий стол Дональда Трампа. Белый дом в последние дни сигнализировал о том, что Трамп готов подписать данный законопроект,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Новые карательные меры в отношении Ирана и КНДР изначально вырабатывались Палатой представителей отдельно, но в последний момент были сведены в один документ с антироссийскими санкциями.