Շիրակի թեմի առաջնորդը Պոլսո Հայոց պատրիարքի թեկնածուների շարքում է
ԳՅՈՒՄՐԻ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքական ընտրությունները նախատեսվում է անցկացնել 2017թ-ի դեկտեմբերին, և արդեն նշվում է 8-9 թեկնածուի անուն՝ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը, Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը, Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը, Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյանը, Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը, Սեւան արքեպիսկոպոս Ղարիբյանը, Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը: Սպասվող պատրիարքական ընտրությունների հավանական թեկնածուների շարքում է նաև Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանը:
«Ցանկացած եպիսկոպոս ցանկացած աթոռի թեկնածու է: Թուրքիայի պարագայում այդ թեկնածուների շրջանակը մի քիչ նեղ է, քանի որ պետք է այնտեղ արմատներ ունենաս՝ կա՛մ ինքդ ծնված պետք է լինես, կա՛մ հայրդ: Իմ պարագայում հայրս է: Թեկնածուների ցանկը կա, այդ ցանկից բոլորն էլ կարող են ընտրվել: Այնպես չէ, որ եթե թեկնածու ենք, ուրեմն անպայման կընտրվենք: Այս պահին 9 թեկնածու կա, 9-ից մեկը կընտրվի»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանը:
Խոսելով Պոլսո Պատրիարքության դժվարությունների մասին՝ թեմակալ առաջնորդը փաստեց՝ դժվարություններ կան: «Ոչ մի տեղ էլ հեշտ չէ, այնտեղ էլ իր յուրահատուկ դժվարությունները կան, բայց եթե ընտրվեմ, կծառայեմ»,-հավելեց Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանը:

Primate of Shirak Diocese among candidates for Armenian Patriarch of Istanbul
GYUMRI, JULY 24, ARMENPRESS. The Armenian patriarchal elections of Istanbul will be held in December, 2017, and there are already 8-9 candidates: Garegin Bekchyan, Aram Ateshyan, Sahak Mashalyan, Sepuh Chuljyan, Khajak Parsamyan, Sevan Gharibyan, Navasard Kchoyan.
Primate of Shirak Diocese Bishop Mikayel Ajapahyan is also among the likely candidates for the upcoming patriarchal elections, patriarchal locum tenens Archbishop Garegin Bekchyan said while in Armenia.
“Any bishop can be a candidate for any seat. In case of Turkey, the circle of those candidates is somewhat narrow since you need to have roots there, either you or your father should have been born there. In my case, my father was born there. There is a list of candidates, and all from this list can be elected. It’s not that if we are candidates, we will definitely be elected. At the moment there are 9 candidates, one from them will be elected”, Bishop Mikayel Ajapahyan told Armenpress.
Commenting on the difficulties of the Istanbul’s Armenian Patriarchate, the Bishop said there are difficulties. “It’s not easy anywhere, there are difficulties, but if I am elected, I will serve”, he added.