Ադրբեջանը կրակի տակ է պահել հայկական սահմանամերձ գյուղերը, չնայած Պուտին- Ալիև հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպման օրը, հաշվի չառնելով խաղաղ կարգավորման ռուսական կողմից ջանքերը, Ադրբեջանը կրկին սադրանքի է դիմել և  լարվածություն է ստեղծել Հայաստանի հետ սահմանին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 21-ին ժամը 23:00-ից մինչեւ հուլիսի 22-ի 01:00-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական կողմը գնդակոծության է ենթարկել Բարեկամավան գյուղը: «Բարեբախտաբար նյութական և մարդկային կորուստներ չունենք: Ներկայումս իրավիճակը հանգիստ է»,- ասաց Բարեկամավանի գյուղապետ Ջոնիկ Միքայելյանը:
Հուլիսի 20-ին էլ գնդակոծվել էր Չինարի գյուղը, որին պատճառվել էր նյութական հսկայական վնաս:
Հուլիսի 21-ին Սոչիում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը: Նրանք քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցեր:

Азербайджан обстреливал армянские приграничные села. Несмотря на встречу Путин- Алиев
В  день встречи президентов  Владимира  Путина  и Ильхама Алиева, игнорируя  усилия  российской  стороны по мирному  урегулированию конфликта, Азербайджан вновь пошел на  провокации и эскалацию напряженности на  границе с  Арменией.
Как передает Арменпресс, с 23:00 часов 21 июля до 01:00 часов 22 июля Азербайджан обстреливал армянское  приграничное село Барекамаван. «К счастью, материальных и человеческих потерь не  было. Сейчас обстановка спокойная», - сказал староста  Барекамавана Джоник  Микаелян.
А 21 июля обстрелу  подверглось и приграничное  село Чинари, которому  нанесен огромный  ущерб.
21 июля  в  Сочи состоялась встреча  президентов  Владимира  Путина  и Ильхама Алиева. Они обсуждали также вопросы урегулирования  карабахского конфликта.