Սերժ Սարգսյանը «Լույս»-ի կրթաթոշակառուին խոստացավ Արցախում նոր գաղափարներ զարգացնելու համար ավելի լայն հնարավորություններ ստեղծել
Սերժ Սարգսյանը «Լույս»-ի կրթաթոշակառուին խոստացավ Արցախում նոր
գաղափարներ զարգացնելու համար ավելի լայն հնարավորություններ ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակառուների հետ հանդիպմանը երիտասարդներից մեկին խոստացավ զրուցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ՝ Արցախում նորարարական գաղափարներ զարգացնելու, հենց այնտեղ գործունեությունը շարունակելու համար երիտասարդներին ավելի լայն հնարավորություններ տալու մասին:
Կրթաթոշակառուն նշեց, որ վերջին 10 օրն անցկացրել է Արցախում եւ մարդկանց մեջ տեսել է նոր բիզնես ստեղծելու, նորարարության հանդեպ հավատի պակաս:
«Դա հասկանալի է, քանի որ մարդիկ ընտանիքներ ունեն, եւ դժվար է այնտեղ ռիսկային ինչ-որ բան ստեղծել եւ առաջ տանել, քանի որ չստացվելու դեպքում կորցնում են բոլոր հնարավորությունները: Իսկ Երեւանում հաջողված ստարտափերի օրինակները շատացել են: Եվս մեկ խնդիրն այն է, որ գոյություն ունեցող համակարգերում շատ ժամանակ փոփոխություններ մտցնելու ճանապարհին դժվարություններ կան, որն, իհարկե, մյուս բոլոր երկրներում է այդպես, որովհետեւ հնարավոր չէ մեկ օրում համակարգ փոխել, բայց Երեւանում խնդիրը լուծման առումով բավականին առաջ է գնացել, քանի որ ստարտափերը  ներկայացվում են եւ առաջ գնում, շատ ժամանակ այդ դժվարությունների առաջ չեն կանգնում, կարողանում են նորարարական գաղափարները միջազգային շուկա դուրս բերել: Ինչպե՞ս կարելի է նման համակարգ ստեղծել հենց Արցախում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ներկայացրեց երիտասարդը՝ նշելով, որ նա էլ ուրախ կլինի գործունեություն ծավալել Արցախում եւ մնալ այնտեղ:
Նախագահը խոստացավ, որ Արցախում կստեղծվեն այդ հնարավորությունները:  «Եթե խոսքը սկզբունքորեն Արցախի մասին է, դա կարելի է անել նույն ԹՈՒՄՈ կենտրոնի հիման վրա: Մենք այդ հնարավորությունը կստեղծենք»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը՝ վստահեցնելով, որ Արցախում երիտասարդները կարող են ունենալ ավելի մեծ հնարավորություններ, քան Երեւանում:

President Sargsyan promises Luys Foundation’s student to create wider opportunities for developing new ideas in Artsakh
President Sargsyan promises Luys Foundation’s student to create wider opportunities for
developing new ideas in Artsakh
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. During the meeting with Luys Foundation scholarship students on July 21, President of Armenia Serzh Sargsyan promised one of the students to talk to President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan on developing innovative ideas in Artsakh and providing wider opportunities to youth to continue their activity there, reports Armenpress.
The scholarship student spent the last 10 days in Artsakh and noticed lack of faith on people to create new business and innovation.
“It’s understandable since people have families, and it is difficult to create something there and move forward since in case of failure all chances are being lost. But in Yerevan the examples of successful startups have increased. Another problem is that sometimes by making changes in the existing systems difficulties emerge, which is, of course, the same in all countries since it is impossible to change a system in a day, but in Yerevan the issue in terms of solution recorded quite progress since startups are being presented and move forward, and even do not face such difficulties sometimes and are able to bring the innovative ideas to international market. How can a similar system be created in Artsakh?” the student said, adding that he will be happy to carry out activity in Artsakh and stay there.
President Sargsyan promised that these opportunities will be created in Artsakh. “If the talk is mainly about Artsakh, it can be done based on TUMO center. We will create that opportunity”, the President said, assuring that young people in Artsakh can have greater opportunities than in Yerevan.