ՌԴ Դաշնային խորհուրդը վավերացրել է Հայաստանի հետ համատեղ զորախմբի մասին համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Դաշնային խորհուրդը վավերացրել է Հայաստանի հետ համատեղ զորախմբի մասին համաձայնագիրը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն:
Հուլիսի 14-ին Ռուսաստանի Դաշնության Պետդուման արդեն իսկ վավերացրել էր համաձայնագիրը:
2016թ-ի նոյեմբերի 30-ին Մոսկվայում ստորագրված համաձայնագիրը սահմանում է Միացյալ զորախմբի ձևավորման և կիրառման կարգը: Կարգավորվում են նաև նյութատեխնիկական ապահովմանն ու տեղեկատվության փոխանակմանն առնչվող հարցերը:
«Զորախումբը ձևավորվում է Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում՝ նպատակ ունենալով ժամանակին հայտնաբերել ռազմական հարձակման նախապատրաստությունը, իրականացնել ընդհանուր ցամաքային սահմանի վերահսկողությունը, ինչպես նաև մասնակցել հակաօդային, ռադիոէլեկտրոնային և տեղեկատվական ենթակառուցվածքների պաշտպանությանը»,- ասված է Պետական դումայի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Միացյալ զորախմբի կազմը սահմանելու են ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարությունները՝ հիմնվելով ռազմաքաղաքական իրավիճակի համատեղ վերլուծության, հնարավոր սպառնալիքների ուղղությունների հաշվի առնելու և զորախմբի կիրառման հարցում համաձայնության վրա:

YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. Russia’s Federation Council (upper house) has ratified the agreement on forming joint troops with Armenia, RIA Novosti reported.
Earlier on July 14, the country’s State Duma (lower house) had ratified the deal.
The agreement was signed on November 30, 2016 in Moscow. It defines the rules and regulations of forming and deploying the troops. Issues related to information exchange and technical matters are also regulated under the deal.
“The detachment is formed in the Caucasian region of the Collective Security, with the purpose of timely discovery of military offensive preparations, to carry out control of the common land borders, as well as participate in the air, radio-electronic and information infrastructure defense”, the State Duma said in a statement.