Հայոց լեզուն ու մշակույթն ուսումնասիրելու նպատակով 6 օտարազգի ուսանող է ժամանել Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայերենը, հայկական մշակույթն ու քաղաքական դրությունն ուսումնասիրելու նպատակով 6 օտարազգի ուսանող եկել է Հայաստան՝ սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրի շրջանակներում: Նրանք կարող են կամուրջ հանդիսանալ Հայաստանի և իրենց երկրների միջև: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Կրթության և գիտության  նախարարության սփյուռքի հետ կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Թամարա Զալինյանը:
«Օտարերկրացի ուսանողների Հայաստան գալը նորություն է այս տարի: Նման ցանկություն հայտնել էին օտարերկրյա համալսարանների հայ դասախոսները նախորդ տարվա խորհրդաժողովում: Նրանք տեղեկացրել էին, որ կան բավականին շատ երիտասարդներ, որոնք ուսումնասիրում են հայերենն արտասահմանում, սակայն նրանց համար չկա որևէ ծրագիր: Առանձին ծրագիր ենք կազմել և դիմել նույն դասախոսներին, որոնք նախորդ տարի առաջարկն արել էին: Ակտիվ արձագանքել են երկուսը՝ Ռումինիայից Աիդա Մարկոսյանը և Դոնարա Մկրտչյանը՝ Սանկտ Պետերբուրգից»,-ասաց Թամարա Զալինյանը:
Նրա խոսքով՝ եկել են 6 ուսանողներ ՝4-ը՝ Սանկտ Պետերբուրգից, 2-ը՝ Ռումինիայից: Հայերենին տիրապետում են շատ թեթև, կարողանում են նաև որոշակիորեն կարդալ:  Նրանց համար կա  առանձին ուսումնական պլան, ուսումնասիրում են լեզուն, մշակույթը, քաղաքական իրավիճակը: Ծրագիրն իրականացվում է փորձնական՝ ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրի շրջանակում՝ նպատակ ունենալով նաև ուսումնասիրել դաշտը:
Անդրեա Բարբը մեկն է այդ ուսանողներից: Անդրեան եկել է Ռումինիայից: Ծրագրի մասին լսել է համալսարանում իր հայերենի դասախոսից ՝ Աիդա Մարկոսյանից: «Սա իսկապես շատ օգտակար է, քանի որ ես սովորում են լեզվաբանություն, ինչպես նաև Հայաստանի հետաքրքիր մշակութային հարստության մասին: Ես իսկապես սիրեցի այս լեզուն, մշակույթը: Ինձ հատկապես հետաքրքրում է հնչյունաբանությունը, շատ հարուստ են հայերենի հնչյունները»,-ասաց Անդրեան ու հավելեց, որ հաջորդ անգամ նորից է գալու Հայաստան՝ խորացնելու հայերենի իր գիտելիքները:

6 foreign students arrive in Armenia to study Armenian language and culture
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. 6 foreign students arrived in Armenia to study the Armenian language, culture and the political situation in the country within the frames of training program for Diaspora-Armenian teaches, Tamara Zalinyan – Chief Specialist for Diaspora Relations Division at the Ministry of Education and Science, told Armenpress.
She said the foreign students can become a linkage between Armenia and their countries.
“The visit of foreign students to Armenia this year is a new phenomenon. The Armenian lecturers of foreign universities expressed a similar wish during the conference last year. They informed that there are many students who study Armenian abroad, however, there is no program for them. We have formed separate programs and applied to the same lecturers who made this proposal last year. Two of them, Aida Markosyan from Romania and Donara Mkrtchyan from St. Petersburg, actively reacted to this”, Tamara Zalinyan said.
She informed that 4 out of 6 students are from St. Petersburg and 2 from Romania. They know Armenian a little and can read somehow. There is a separate study program for them, they study the language, culture, the political situation. The program is experimental and is being implemented within the frames of teachers’ training program.
Andreea Barb from Romania is one of the students. “This is really very useful since I study linguistics, as well as the interesting cultural heritage of Armenia. I really liked this language and the culture”, the student said.