Հայաստանում 2020թ. մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն կկազմի 4 հազար 700 դոլար
ՀԱՆՔԱՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2020թ. մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն կկազմի 4 հազար 700 դոլար: Այս մասին նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը՝ Հանքավանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում: Նա հիշեցրեց, որ 2016թ. ցուցանիշով մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն 3 հազար 500 դոլար է, իսկ առաջիկա տարիների համար ՀՆԱ-ի աճը կանխատեսվում է հետևյալ կերպ. 2018թ.՝ 4.7 տոկոս, 2019 թվականին՝ 5.4 տոկոս, 2020 թվականին՝ 5.7 տոկոս:
«2020թ. մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն մենք կունենանք 4 հազար 700 դոլարի սահմաններում, սակայն այն պայմաններում, եթե փոխարժեքի փոփոխություններ տեղի չունենան: Մակրոտնտեսական կանխատեսումներում այն երկրները, որոնք ունեն լողացող փոխարժեքի ռեժիմ, փոխարժեքի կանխատեսումներ չեն դնում, դնում են հաշվարկային, իսկ մեզ մոտ հաշվարկային դրված է 480 դրամ՝ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նախարարը՝ հարկ համարելով ընդգծել նաև, որ 5,7 տոկոս տնտեսական աճն իրական արտահայտությամբ է, անվանական արտահայտությամբ ՀՆԱ-ի համար պետք է հաշվարկվի նաև դեֆլյատորը:
Արամյանի խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսությունը երկու տարի անընդմեջ եղել է արտաքին հատվածից ներթափանցող բացասական ճնշումների ներքո: Առաջիկա տարիների զարգացման սցենարը հետևում է մեկ կարևոր կանոնի՝ ստեղծել հենքեր բարձր տնտեսական աճի համար: Անհրաժեշտ է շեշտադրումները լինեն ավելի մեծ՝ կապիտալ ծախերի վրա և ավելի պահպանողական՝ ընթացիկ ծախսերի վրա:
«Որպեսզի կարողանանք արձանագրել բարձր տնտեսական աճի ցուցանիշներ, պետք է ի լրումն մակրոտնտեսական կառավարման, կարողանանք միկրո մակարդակում իրականացնել բարեփոխումներ, որոնք կուժեղացնեն տնտեսական հենքերը»,-ասաց նախարարը:

В 2020 году в Армении ВВП на душу населения составит 4.700 долларов
В 2020 году в Армении ВВП на душу населения составит 4.700 долларов. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал  министр финансов Армении Вардан Арамян. По его словам, в 2016 году ВВП на душу населения в Армении составил 3.500 долларов. На ближайшие годы по росту по этому показателю запланированы следующие цифры:   в 2018 году - 4.7%, в 2019 году - 5.4%, в 2020 году -  5.7%.
«В 2020 году в Армении ВВП на душу населения составит 4.700 долларов, однако, это при тех условиях, если не будет изменений в курсе валют. Страны с плавающими курсами валют не ставят прогнозов по макроэкономическим показателям: они ставят прогнозы по расчетам, а у нас расчетным является курс доллара, равный 480 драмам»,- сказал  министр финансов Армении Вардан Арамян. По его словам, если экономический рост в размере 5,7% является реальным выражением показателя, то для выражения номинала ВВП следует учесть и дефлятор.
Как сказал  министр финансов Армении Вардан Арамян, 2 года подряд экономика Армении испытывала отрицательное воздействие внешних факторов, и сценарий на ближайшие годы следует важному правилу – создать базис для высокого экономического роста. Акцент надо ставить на более объемные капитальные расходы, проявляя консерватизм в отношении текущих расходов.
«Для обеспечения высоких показателей экономического роста, надо, в дополнение к макроэкономическому менеджменту, осуществить реформы на микроэкономическом уровне, что усилит экономический базис»,- сказал  министр финансов Армении Вардан Арамян.