«Իսկանդերի» բարոյական կամ հոգեբանական նշանակության մասին խոսողները չեն հասկանում՝ ինչ կործանարար ուժ ունի այդ զենքը. ՀՀ Նախագահ
«Իսկանդերի» բարոյական կամ հոգեբանական նշանակության մասին խոսողները չեն
հասկանում՝ ինչ կործանարար ուժ ունի այդ զենքը. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ով կարծում է, որ «Իսկանդերը» զուտ բարոյական կամ հոգեբանական նշանակություն ունի, նա չի էլ հասկանում՝ ինչ է «Իսկանդերը»: Երբ իմանա, կհասկանա՝ ինչ կործանարար ուժ ունի այդ զենքը. այս մասին «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ռ-Էվոլուցիա» հաղորդման եթերում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հարցին՝ ի՞նչ գործոնների դեպքում և ի՞նչ պարագայում Հայաստանը կարող է  կիրառել «Իսկանդեր» համակարգերը, նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է. «Անհրաժեշտության պարագայում: Մի մոռացեք, որ մեր հարցազրույցը դիտում են ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները: Դուք ինձ պարտադրում եք պատասխանել հարցի, որի պատասխանն ունենալու համար բազմաթիվ հատուկ ծառայություններ հսկայական ռեսուրսներ են ծախսում: Իսկ ով կարծում է, որ «Իսկանդերը» զուտ բարոյական կամ հոգեբանական նշանակություն ունի, նա չի էլ հասկանում՝ ինչ է «Իսկանդերը»: Երբ իմանա, կհասկանա՝ ինչ կործանարար ուժ ունի այդ զենքը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը անդրադարձել է նաև մարտական դիրքեր կատարած իր այցելությանը: Նա նշել է, որ փայլուն սպաներ, զինվորներ ունենք, ովքեր գիտեն իրենց գործը:
«Որևէ մեկը կարո՞ղ է ասել, որ մեր բանակը զարգացում չի ապրել: Կարո՞ղ է ասել, որ այսօրվա մեր սպաները իրենց գրագիտության մակարդակով էապես չեն տարբերվում այն սպաներից, որոնք ծառայում  էին քսան տարի առաջ, և՛ քանակական առում, և՛ որակական առումով: Ես հենց նոր գալիս եմ մարտական դիրքերից, փայլուն սպաներ են, զինվորներ, ովքեր գիտեն իրենց գործը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ  հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Խոսելով ազգ-բանակ գաղափարախոսության մասին՝  նախագահը նշել է. «Մենք  քիչ ենք թվաքանակով, եթե ուզում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը լինեն ապահով և անվտանգ, անհրաժեշտության պահին յուրաքանչյուր հայ՝ անկախ սեռից պետք է դառնա բանակի զինվոր: Երբ այդ պահը գալիս է, ազգը դառնում է բանակ: Խաղաղ ժամանակ բանակը մասնակցում է նաև հայրենիքի զարգացման գործին: Շատ պարզ տրամաբանություն է: Մենք ուզում ենք այս բնագավառում հասնել առավելագույնի: Մենք ուզում ենք, որ ռազմահայրենասիրական դաստիրակությունը կարևորվի: Ուզում ենք որպեսզի մանր-մունր դեպքերը չշահարկվեն և ստվեր չգցեն մեր զինված ուժերի վրա: Մենք չենք ցանկանում, որպեսզի հազարավոր բարեխիղճ, հայրենիքին նվիրված սպաների կողքին, երբ լինում է մի «շառլատան», այդ «շառլատանը» ներկայացվի որպես բանակը մարմնավորող կերպար»:

Those who speak about “moral & psychological” significance of Iskander ballistic missiles don’t have any idea on its devastating force – President
Those who speak about “moral & psychological” significance of Iskander ballistic missiles don’t
have any idea on its devastating force – President
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Whoever thinks that the Iskander ballistic missiles are simply of moral or psychological significance, he doesn’t understand what these systems are. When they know, they will understand the extent of devastating force it has, Armenian President Serzh Sargsyan said during an interview to Armenia TV.
Asked in what event Armenia might use the Iskander ballistic missiles, the president said: “If needed. Don’t forget that our interview is watched not only by citizens of Armenia. You are forcing me to answer to a question, for the response of which numerous special services are spending huge resources. And whoever thinks that Iskander [ballistic missiles] is just of moral and physiological significance, he doesn’t understand what Iskander is. When they know, they will understand what devastating force this weapon has.
The president also talked about his visit to combat positions of the military. He mentioned that the country has excellent officers and soldiers, who are highly professional.
“Can anyone say that our army hasn’t developed? Can they say that our current officers aren’t significantly difference by their level of literacy from the officers who served twenty years ago, in terms of both quantity and quality? I am coming from the combat positions, we have excellent officers, soldiers, who know their job”, he said.
Commenting on the nation-army ideology, he mentioned: “We are few in numbers, if we want Nagorno Karabakh and Armenia to be secure and safe, any Armenian, regardless of gender must become a soldier in case of necessity. When this moment comes, the nation becomes an army. During peacetime the army also participates in developing the country. This is a very simple logic. We want to achieve maximum in this branch. We don’t want insignificant incidents to cast a shadow on our military”, he said.