Մեր զինված ուժերն ունեն բավարար զինատեսակներ և զինամթերք. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայկական զինված ուժերի սպառազինությունը պարբերաբար թարմացվում է։ Այս մասին «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ռ-Էվոլուցիա» հաղորդման եթերում ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մենք լուրջ սպառազինություններ էինք ձեռք բերել ինչպես մինչև ապրիլյան քառօրյան, այնպես էլ՝ դրանից հետո։ Այլ խնդիր է, որ ցանկացած ռազմական գործողություն՝ լինի դա մեկօրյա, մեկ տարվա, հինգ տարվա, դաս է, որը պետք է սերտես ու հետևություններ անես։ Որովհետև հենց ռազմական գործողությունների ժամանակ է դրսևորվում, թե քո հակառակորդն ինչ է օգտագործում և ինչ ձևով է օգտագործում, և փորձես գտնել դրա հակաթույնը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, խոսելով ապրիլյան պատերազմից հետո բանակի համալրումների մասին, հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով 80-ականներ զենք ունենալու մասին իր հայտարարությանը, որը տարատեսակ շահարկումների առիթ դարձավ քաղաքագիտական շրջանակների կողմից, ՀՀ նախագահն ասել է. «Իրենց քաղաքագետ կոչողները պետք է շատ լավ հասկանան, թե խոսքը որ լսարանում է հնչում և ինչ նպատակով էր հնչում։ Սա մեկ։ Եվ երկրորդ՝ այո, այն ժամանակ մենք չունեինք որոշ զինատեսակներ, որ Ադրբեջանը հասցրել էր ձեռք բերել։ Իսկ ինչ է՝ գաղտնի՞ք է արդյոք, որ Ադրբեջանը մեզնից հարուստ է, որ Ադրբեջանն ավելի շատ միջոցներ է ծախսում զինատեսակների վրա և այլն։ Գաղտնիք չէ։ Եթե որևէ մեկը կարող է ասել, որ ինքը երկու տարում կամ հինգ տարում կարող է Հայաստանը դարձնել ավելի հարուստ պետություն, քան Ադրբեջանը, այդ մարդուն պետք է հեռու քշել քաղաքականությունից։ Որովհետև դա «շառլատանություն» է, դա սուտ է։ Դրա համար շատ տևական ժամանակ է պետք:  Մենք և այն ժամանակ, և այսօր ունենք բավարար սպառազինություն, որպեսզի կարողանանք մեր զորքի մարտական ունակությունների օգտագործմամբ չեզոքացնել այն վտանգը, որ սպառնում է Լեռնային Ղարաբաղին կամ Հայաստանի Հանրապետությանը»:
Նախագահը նշել է, որ պատերազմում միայն զենքը չի հաղթում։ «Պատերազմի հիմնական գործող անձը զինվորն ու սպան են, զինվորն ու հրամանատարն են։ Եվ այդ զինվորն ու հրամանատարը պետք է ունենան ոչ թե ամենաժամանակակիցը, որովհետև դա անհնար է, որևէ երկրի համար է անհնար, այլ՝ բավարար զինատեսակ և զինամթերք՝ խնդիրը լուծելու համար։ Այսօր մեր զինված ուժերն ունեն բավարար զինատեսակներ և բավարար զինամթերք»,-հավելել է Սերժ Սարգսյանը։

Наши вооруженные силы имеют достаточно оружия и боеприпасов: президент Армении Серж Саргсян
Вооружения ВС Армении периодически обновляются. Как передает «Арменпресс», об этом президент Армении Серж Саргсян  сказал в интервью  программе «Р-Эволюция» телекомпании «Армения».
«Мы приобретали серьезные вооружения, как до, так и ;после апрельской войны. Другое дело, что опыт любых боевых действий – будь то однодневные, однолетние, пятилетние,- является уроком, который надо изучить и сделать выводы. Именно во время боевых действий становится ясно, какое оружие и как использует противник»,- сказал  президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопрос о пополнении вооружений в ВС Армении. Комментируя свое заявление о том, что армия вооружена оружием 80-х, президент Армении Серж Саргсян  сказал: «Называющие себя политологами должны понимать – в какой аудитории это было сказано. Затем -  да, тогда Азербайджан успел приобрести больше вооружений, которых у нас не было.
И– это не секрет, что Азербайджан богаче нас и больше тратит на вооружения, и если кто-то скажет, что Армению за 2 года, или за 5 лет можно сделать более богатой страной, чем Азербайджан – то это будет шарлатанством. Для этого нужно много времени. Мы и тогда, и сейчас имеем достаточно вооружений, чтобы, используч боеспособность наших ВС, нейтрализовать ту опасность, которая угрожает НКР или Армении».
Как сказал  президент Армении Серж Саргсян, войны выигрывают не только оружием. «Основные дейтвенные факторы войны – солдаты и офицеры. Солдаты и командующие. И у солдат и командования должно быть не самое современное – поскольку, это невозможно для страны, а достаточное количество вооружений, для решения поставленной задачи. Сегодня наши ВС имеют достаточное количество вооружений и боеприпасов»,- сказал  президент Армении Серж Саргсян.