Մահացել է հայտնի իրանցի մաթեմատիկոս Մարիամ Միրզախանին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանցի հայտնի մաթեմատիկոս, մաթեմատիկայի ասպարեզում ամենահեղինակավոր Ֆիլդսյան մրցանակի դափնեկիր Մարիամ Միրզախանին 40 տարեկանում մահացել է: Պատճառը կրծքագեղձի քաղցկեղն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է իրանական Tehran Times-ը:
Միացյալ Նահանգներում բնակվող իրանցի գիտնականը, ով դասավանդում էր Ստենֆորդի համալսարանում, չորս տարի է՝ պայքարում էր քաղցկեղի դեմ: Վերջերս նրան արդեն տեղափոխել էին հիվանդանոց:
Միրզախանին ծնվել էր 1977 թվականի մայիսի 3-ին: 1999 թվականին նա Իրանի Շարիֆի տեխնոլոգիական համալսարանում ստացել է բակալավրի, իսկ 2004 թվականին` Հարվարդի համալսարանում մաթեմատիկայի գծով դոկտորի աստիճան: 2014 թվականին  նա դարձավ առաջին կինն ու առհասարակ առաջին իրանցին, ով արժանացավ Ֆիլդսյան մրցանակի՝ այն էլ 40 տարին չբոլորած:  Նա այս պատվավոր մրցանակը ստացավ «Ռիմանյան մակերևույթների և նրանց մոդուլային տարածությունների դինամիկայում և երկրաչափությունում ունեցած ակնառու ավանդի համար»։

Умерла известный иранский математик Мариам Мирзахани
В возрасте 40 лет умерла известный иранский  математик, лауреат авторитетнейшей  премии Филдса в  области математики  Мариам Мирзахани.
Как  передает Арменпресс, об этом сообщает иранская Tehran Times.
Мариам Мирзахани жила  в  США, преподавала в Стенфордском университете. Последние  4  года боролась с  раком.
Мариам Мирзахани родилась 3  мая 1977г. В 1999г. она  получила степень бакалавра в Технологическом университете Шарифи (Иран), а  в  2004г. – степень доктора  математики в Гарварде.  В 2014г. она  стала первой  женщиной, и вообще – первым гражданином Ирана,  удостоившимся Филдсовской  премии, к  тому  же  не достигшим 40 лет. Она получила  премию «за выдающийся вклад в  изучение  динамики и геометрию римановых поверхностей и   их модульных пространств».