Հայաստան-ԵԱՏՄ երկրներ առևտրաշրջանառության ծավալում նկատվում է որոշակի առաջխաղացում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ՀՆԱ-ի աճ կարող է ապահովել առաջին հերթին արտահանման ծավալի ավելացմամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանը:
«Մեր տնտեսությունը փոքր է, և հիմնական ուղղությունն արտահանումն է, հատկապես այն ապրանքների արտահանումը, որտեղ ավելացված արժեքի ցուցանիշը բարձր է, այսինքն` պատրաստի արտադրանքի մասին է խոսքը: Այս տեսանկյունից մենք որոշ դրական տեղաշարժ ունենք»,-ասաց տնտեսագետը:
Այս տարի այդ ուղղությամբ դրական ցուցանիշներ են նկատվում: Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը հունվար-մայիսին ավելացել է 23.1 տոկոսով: Ընդ որում, արտահանման ծավալն աճել է 20.9 տոկոսով, իսկ ներմուծման ծավալը` 24.4 տոկոսվ:
Եթե 2016 թվականին հունվար-մայիս ամիսներին արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 1 մլրդ 857 մլն դոլար, ապա 2017 թվականի առաջին հինգ ամիսներին այն կազմել է 2 մլրդ 286 մլն դոլար: Այսինքն` աճի տեմպը կազմել է 23.1 տոկոս:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ գործընկերների հետ հարաբերություններին, ապա այստեղ նկատվում է որոշակի առաջխաղացում առևտրաշրջանառության ծավալում: Բելառուսի հետ առևտրաշրջանառության ծավալը  գումարային տեսքով հասել է 12.75 մլն ԱՄՆ դոլարի կամ աճել է 13.8 տոկոսով, իսկ Ղազախստանի հետ` 1.8 մլն դոլարի կամ 71.1 տոկոս:
Հարկ է նշել, որ 2016 թվականին Հայաստանի արտահանումը ԵԱՏՄ պետություններ ավելացրել է 53 տոկոսվ: Ըստ մասնագետների` նման ցուցանիշը հուսադրող է և թույլ է տալիս ենթադրել, որ Հայաստանի գործարարները կարողացան հաղթահարել անորոշությունները` կապված ԵԱՏՄ պետություններ արտահանման ընկալման հետ:
Աշոտ Թավադյանը կարևոր համարեց ներդրումային ոլորտն աշխուժացնելու գործընթացը: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է համակարգված աշխատանք տանել:
«Շատ կարևոր է հարկաբյուջետային և դրամավարակային քաղաքականության համակարգումը: Օրենքով սահմանված է գնաճի թույլատրելի սահման, այն է` 2.5-5 տոկոս, բայց դա դժբախտաբար չի պահպանվում: Ունենք ցածր գնաճ: Թվում է, թե ցածր գնաճը լավ է, սակայն, եթե դա պայմանավորված է վերաֆինանսավորման բարձր տոկոսադրույքով, իսկ անցած տարի դեռ ցածր գնաճի դեպքում հասնում էր 8 տոկոսի, ապա դա բերում է դաշտում բարձր տոկոսադրույքների, դա էլ իր հերթին նշանակում է, որ ներքին ներդրումների առումով նպաստավոր դաշտ չունենք: Եթե բարձր տոկոսադրույք է, հետևաբար ապրանքը համապատասխանաբար թանկանում է և մրցունակության առումով խնդիրներ են առաջանում: Դա էլ անդրադառնում է ՀՆԱ-ի աճի վրա»,-ասաց տնտեսագետը:

Certain progress in Armenia-EAEU states trade turnover volume is noticeable
YEREVAN, JULY 15, ARMENPRESS. Armenia can ensure GDP growth first of all by increasing the export volume, Ashot Tavadyan – Doctor in Economics, Professor, member of the Eurasian expert club, told a press conference in Armenpress.
“Our economy is small and the main direction is export, especially the export of those products which have high added value, in other words, the talk is about the ready-made products. From this perspective we have certain positive progress”, he said.
This year there are positive figures on this direction. The external trade turnover volume has increased by 23.1% in January-May. Moreover, the export volume increased by 20.9% and the import volume by 24.4%.
If in January-May of 2016, the external trade turnover comprised 1 billion 857 million USD, in January-May of 2017 this number was 2 billion 286 million USD. This means that the growth rate comprised 23.1%.
As for the relations with the EAEU partners, here there is also a certain progress in trade turnover volume. The trade turnover volume with Belarus comprised 12.75 million USD or increased by 13.8%, and with Kazakhstan it was 1.8 million USD or increased by 71.1%.
It’s worth mentioning that Armenia’s export to the EAEU countries in 2016 has increased by 53%. According to specialists such figure gives hope and enables to suppose that Armenian businessmen will be able to overcome uncertainties in connection with perception of export to the EAEU states.
The economist attached importance to the process on boosting the investment field. He said coordinated work is necessary for that purpose.