Սալվադոր Դալիի աճյունը հուլիսի 20-ին կարտաշիրիմեն հայրության հայցի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղանկարիչ Սալվադոր Դալիի (1904 – 1989) աճյունը հուլիսի 20-ին կարտաշիրիմեն հայրության հաստատման հայցի պատճառով: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 13-ին այս մասին ՏԱՍՍ-ին հաղորդել են Ֆիգերաս քաղաքի (Կատալոնիայի Ինքնավար Մարզ), որտեղ ծնվել Է նկարիչը, քաղաքապետարանում: Նրանց տեղեկատվությամբ՝ արտաշիրիմումը «նշանակված Է հուլիսի 20-ին տեղական ժամանակով 09:30-ին (Երեւանի ժամանակով 11:30-ին): Ավելի վաղ սույն վճիռը հավանության Է արժանացել դատարանի կողմից «աճյունի նմուշներ ստանալու» անհրաժեշտության պատճառով, «որոշելու համար, թե նա կենսաբանական հայրն Է արդյոք այն կնոջ», որը «հայց Է հարուցել, որպեսզի իրեն նկարչի աղջիկը ճանաչեն»: Խոսքը վերաբերում Է Պիլար Աբելին Ժիրոնայից (Կատալոնիայի Ինքնավար Մարզ), որը պնդում Է, թե Դալին իր հայրն Է: Կինը ծնվել Է 1956 թվականի փետրվարի 1-ին: 2007 թվականից նա փորձում Է հասնել գեղանկարչի հետ ազգակցության ճանաչման: Կնոջ խոսքով՝ իր մայրն իբր գաղտնի սիրավեպ Է ունեցել նկրաչի հետ:
Սալվաոր Դալին ծնվել Է 1904 թվականի մայիսի 11-ին: Նա համարվում Է սյուրռեալիզիմի ամենահայտնի ներկայացուցիչներից մեկը: Իր ստեղծագործական գործունեության ընթացքում ստեղծել Է հարյուրավոր գեղարվեստական ստեղծագործություններ:
Դալին ամուսնացած Է եղել Կազանում ծնված Ելենա Դյակոնովայի հետ (1894 – 1982), որը հայտնի Է որպես Գալա: Զույգը երեխաներ չի ունեցել: Գեղանկարիչը վախճանվել Է 1989 թվականի հունվարի 23-ին Ֆիգերաս քաղաքում: Նկարչի աճյունը գտնվում Է Ֆիգերասի Թատրոն-թանգարանում, որտեղ ներկայացված Է նրա գործերի մեծ մասը:

Останки Сальвадора Дали эксгумируют 20 июля из-за иска об отцовстве
Останки живописца Сальвадора Дали (1904-1989) будут эксгумированы 20 июля из-за иска об установлении отцовства.
Об этом корреспонденту ТАСС сообщили в четверг в мэрии города Фигерас (автономное сообщество Каталония), где покоится художник.
По их информации, эксгумация "назначена на 20 июля в 09:30 по местному времени (10:30 мск - прим. ТАСС)". Ранее данное решение было одобрено судом в связи с необходимостью "получить образцы останков, чтобы определить, является ли он биологическим отцом женщины", которая "подала иск, чтобы ее признали дочерью художника",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Речь идет о Пилар Абель из Жироны (автономное сообщество Каталония - прим. ТАСС), утверждающей, что Дали является ее отцом. Женщина родилась 1 февраля 1956 года. С 2007 года она пытается добиться признания родства с живописцем. По словам женщины, у ее матери якобы был тайный роман с художником.
Сальвадор Дали родился 11 мая 1904 года. Он считается одним из самых известных представителей сюрреализма. За время своей творческой деятельности создал сотни художественных произведений.
Дали был женат на родившейся в Казани Елене Дьяконовой (1894-1982), известной как Гала. Детей у пары не было. Живописец скончался 23 января 1989 года в городе Фигерас. Останки художника находятся в Театре-музее Дали в Фигерасе, где представлена большая часть его работ.