ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հարցով Ադրբեջանի մերժումը վնաս է հասցնում Կազմակերպությանը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանն անդրադարձել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի փակմանը և հիշատակել կոնսենսուսի սկզբունքի չարաշահումը, մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից: ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ դրա հետևանքով ոչ միայն հարված է հասցվում վստահության պահպանմանը, այլ նաև խարխլվում է ԵԱՀԿ բուն առաքելությունը՝ խնդիրները հանգուցալուծել երկխոսության ու համագործակցության միջոցով, այլ ոչ թե մասնակից մի պետության դիրքորոշումը պարտադրել` ի վնաս մյուսների և ողջ կազմակերպության: «Ադրբեջանի` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մանդատի երկարաձգման շուրջ կոնսենսուսին միանալու մերժումը ոչ միայն վնաս է հասցնում ԵԱՀԿ դաշտային առաքելությունների գործունեությանը, այլև հանձնառությունների կատարման գործում համագործակցությանը: Ադրբեջանն իր իսկ երկրում ոտնահարելով ԵԱՀԿ հանձնառությունները՝ փակեց Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակը, որից հետո հարված հասցրեց ընդհանրապես տարածաշրջանում ԵԱՀԿ ներկայությանը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասել է Նալբանդյանը՝ ավելացնելով, որ ընդհանուր նորմերի և սկզբունքների ոտնահարումն ու չարաշահումը ինքնաբերաբար տեղի չեն ունենում:
«Զարմանալի չէ, որ մասնակից այս պետությունը ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակին մարտահրավեր նետելիս մնաց միայնակ և հայտնվեց մեկուսացման մեջ: Ադրբեջանի հակադրումը ԵԱՀԿ հանձնառություններին ներառում է ԵԱՀԿ բոլոր երեք հարթությունները: Ադրբեջանի ղեկավարությունն որևէ առիթ բաց չի թողնում ներակայացնելու իր երկիրը որպես բազմամշակութայնության ջատագով: Իրականում Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային և պատմական ժառանգության՝ եկեղեցիների, վանքերի, խաչքարերի ավիրումը և վերացումը հակառակն են վկայում: Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողովի (ՌԱԵՀ) 2016 թվականի զեկույցում նշվում է. «Քաղաքական առաջնորդները, կրթական հաստատությունները և լրատվամիջոցները շարունակում են հայերի նկատմամբ ատելությամբ լի կոչեր հնչեցնել. ադրբեջանցիների մի ամբողջ սերունդ է մեծացել` անսալով ատելության այս հռետորաբանությանը»: Նմանօրինակ քարոզչության մթնոլորտում մեծացած հենց այս սերունդն է, որ կրկին ու կրկին ազգային ատելության հողի վրա զազրելի հանցագործություններ է իրականացնում: Ինչպե՞ս կարող է Բաքվի ղեկավարությունը խոսել բազմամշակութայնության մասին և միաժամանակ «բոլոր հայերին Ադրբեջանի համար մեկ թշնամի» անվանել»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ հավելելով, որ հավանաբար, Բաքուն սա համարում է ինքնահռչակ «խելամիտ ուժի» դրսևորում: Նալբանդյանի խոսքով, խելամիտ ոչինչ չկա միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու փորձերի մեջ։ «Շատ երկրներ քաջատեղյակ են Ադրբեջանում առկա իրողությանը, և հայկական ծագում ունեցող իրենց քաղաքացիներին նախազգուշացնում են զերծ մնալ Ադրբեջան այցելություններից, որտեղ նրանք մոլեգին ռասիզմի խտրական քաղաքականության զոհը կարող են դառնալ»,- ասել է նա։

YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. During the Informal Meeting of OSCE Foreign Ministers, Armenia’s FM Edward Nalbandian touched upon the closure of the OSCE Yerevan office and reminded the abuse of the consensus principle, namely by Azerbaijan.
The Armenian FM mentioned that the consequences of the above-mentioned go far beyond from damaging the trust, especially in the cases where there is none, but rather shaking the very essence of the OSCE which is designed to solve the issues through dialogue and cooperation and never through imposing the position of one participating State at the expense of all others and the entire Organization.
“The refusal of Azerbaijan to join the consensus on the extension of the mandate of the OSCE Office in Yerevan damages not merely the integrity of the field missions of the OSCE but its capacity of inclusive cooperation in implementing the commitments. Azerbaijan failed to respect the OSCE commitments back home and eliminated the OSCE Office in its own country before it attacked and closed the OSCE last assets in the region”, Nalbandian said, adding “The violation and abuse of shared norms and principles do not happen in a vacuum. It does not come as a surprise that this participating State found itself alone and in isolation in challenging the OSCE Office in Yerevan.”
“The dire record of Azerbaijan’s noncompliance encompasses all three dimensions of the OSCE. The leadership of Azerbaijan uses every opportunity to boast about multiculturalism allegedly cultivated by them. In reality thousands masterpieces of Armenian cultural and historic heritage, sacred sites, churches, monasteries, cross stones destroyed and erased by Azerbaijan testify to the contrary. The 2016 report of the European Commission Against Racism and Intolerance states: “Political leaders, educational institutions and media have continued using hate speech against Armenians; an entire generation of Azerbaijanis has now grown up listening to this hateful rhetoric”. It is this generation raised in the environment of such propaganda that again and again commits despicable crimes. How could the leadership of Baku talk about multiculturalism at the same time declaring that “all Armenians of the world are number one enemies of Azerbaijan?
Probably it considers this to be part of Baku’s self-proclaimed “intelligent power". There is nothing smart in trying to mislead the international community, especially those countries that do not have, difficulty to find out the truth, to warn their citizens of the Armenian origin to avoid visiting Azerbaijan, where they will be subjected to outrageous racist discriminating practice on the basis of their ethnicity”, Nalbandian said.