Հայաստանի ԱԳ նախարարը մասնակցել է Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Քիշնևում Հուլիսի 10-ին մասնակցել է Արևելյան գործընկերության երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, որին ներկա էին Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանը, Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ժան-Կրիստոֆ Բեյաղը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ելույթ ունենալով հանդիպմանը` նախարար Նալբանդյանը նշել է. «Մենք բազմիցս ենք ընդգծել Ռիգայի համատեղ հռչակագրի, դրանում ամրագրված համագործակցության չորս հիմնական ոլորտների, տարբերակման սկզբունքի և այլ դրույթների կարևորությունը, որոնք հանդիսացել են վերջին երկու տարում Արևելյան գործընկերության շրջանակներում գործադրված մեր ջանքերի ուղենիշը: Հայաստանը կարևոր ձեռքբերումներ է արձանագրել` «Հորիզոն 2020»-ը, «COSME»-ն, Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին պայմանագրի և «Ստեղծագործ Եվրոպա»-ի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը, որը նախատեսում ենք շուտով ավարտին հասցնել: Հատուկ կցանկանայի ընդգծել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը մենք նախաստորագրել ենք և նախատեսում ենք ստորագրել այս տարվա նոյեմբերին Բրյուսելում:
Հայաստանը և ԵՄ-ն ավարտել են 2017-2020թթ. Գործընկերության առաջնահերթությունների մշակումը, և վաղը Երևանում մեկնարկելու ենք այդ նույն ժամանակաշրջանի համար ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք Միասնական աջակցության շրջանակի շուրջ բանակցությունները:
Կան նաև որոշ առկախ հարցեր, որոնցից մեկին կցանկանայի անդրադառնալ՝ մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին: Շարժունակությունն ու մարդկանց միջև շփումները, որոնք ընկած էին Արևելյան գործընկերության հիմքում, պետք է շարունակեն մնալ որպես այդպիսին»:
Նախարար Նալբանդյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաև համագործակցության հեռանկարներին՝ մասնավորապես, նշելով. «Կցանկանայի հիշատակել Յոհաննես Հանի` Լյուքսեմբուրգում կայացած նախարարական հանդիպմանը հնչեցրած գաղափարներին, մասնավորապես, նրանց, որոնք վերաբերում են Տրանս-եվրոպական տրանսպորտային ցանցի (TEN-T) ընդլայնմանը, ռոումինգի սակագների հարմոնիզացիային և նվազեցմանը, ինչպես նաև գործընկեր երկրներում տեղական արժույթով Փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման ֆինանսավորմանը: Կարծում եմ, որ այս առաջարկները կարող են ներառվել մեր ապագա համագործակցության օրակարգում, որը, հուսով եմ, համալրված կլինի բազմաթիվ այլ փոխշահավետ ծրագրերով»:
Խոսելով «20 արդյունք մինչև 2020» փաստաթղթի մասին՝ ՀՀ արտգործնախարարն ընդգծել է, որ այն, հիրավի, գալիք տարիների գործողությունների ծրագիր է, որը նախանշում է Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցության հեռանկարները:
«Անշուշտ, Գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների կարևոր խնդիրներից է Եզրափակիչ հռչակագրի նախագծի մշակումը: Հայաստանը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալու այնպիսի մի փաստաթղթի մշակմանը, որը կարտացոլի համագործակցության իրական էությունը և կուղղորդի գալիք տարիների մեր ջանքերը: Ռիգայի հռչակագրի համաձայնեցված լեզուն կարող է հիմք ծառայել խնդրահարույց հարցերը հաղթահարելու համար: Ես կիսում եմ այն գործընկերների կարծիքը, ովքեր համոզված են, որ կարիք չկա բարդացնելու գալիք գագաթաժողովի մթնոլորտը այնպիսի խնդիրներով, որոնք, բոլորս էլ գիտենք, որ կարող են արգելակել կոնսենսուսի կայացումը»,- հավելել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Եզրափակելով իր խոսքը՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ «Եվրոպական միության հետ արդյունավետ համագործակցությունն իր նպաստն է բերել Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացում և այս տարվա ապրիլին խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպմանը, որոնք արժանացել է մեր գործընկեր երկրների և մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունների բարձր գնահատականին: Հայաստանը նպատակադրված է շարունակելու բարեփոխումները: Եվրոպական միությունը եղել և մնում է մեր վստահելի գործընկերն այս գործընթացներում։ Հայաստանը բարձր է գնահատում Եվրոպական միության հետ գործընկերությունը և ակնկալում է ապագա արդյունավետ համագործակցություն»։
Հանդիպումից հետո պատվիրակությունների ղեկավարները հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով:
Մամուլի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը, արձագանքելով Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավարի՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ մեկնաբանություններին, Էդվարդ Նալբանդյանը, մասնավորապես, շեշտեց. «Կրկին Ադրբեջանի ներկայացուցիչները, չարաշահելով այս հարթակը, օրակարգի թեմայի՝ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցության մասին խոսելու փոխարեն հանդես են գալիս սադրիչ հայտարարություններով։
Անվտանգությունը մեր տարածաշրջանում շարունակում է վտանգված լինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում Ադրբեջանից մշտապես հնչող ուժի կիրառման սպառնալիքների պատճառով: 2016թ.-ի ապրիլին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ագրեսիա սանձազերծեց Արցախի դեմ, որն ուղեկցվեց միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով, քաղաքացիական բնակչության, ներառյալ երեխաների, կանանց ու ծերերի նկատմամբ իրականացված վայրագություններով, զոհվածների մարմինների խոշտանգումներով, ԴԱԵՇ-ի ոճով գլխատումներով։
Հուլիսի 4-ին Ադրբեջանի ղեկավարությունը կրկին, տխրահռչակ ահաբեկչական կազմակերպությունների ոճով, ինչպես շատ անգամ դրանից առաջ, իր ժողովրդին որպես կենդանի վահան օգտագործեց` Լեռնային Ղարաբաղը ծանր հրետանիով, ներառյալ TR-107 համազարկային հրթիռային համակարգով ռմբակոծելու համար։ Ի պատասխան, ԼՂ պաշտպանական բանակը ստիպված էր ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ գործողությունների դեմ ինքնապաշտպանության դիմել։
Քանի դեռ Ադրբեջանը չի կատարում 1994-1995թթ. զինադադարի եռակողմ համաձայնագրերով ստանձնած իր միջազգային պարտավորությունները, հրաժարվում է իրականացնել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունները, հատկապես զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ, որը կարող է նաև կանխարգելման մեխանիզմ հանդիսանալ, ապա հենց Ադրբեջանի ղեկավարությունն է կրում իր սադրանքների հետևանքների համար ողջ պատասխանատվությունը»:

Armenia’s FM participates in informal meeting of Foreign Ministers of Eastern Partnership
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. On July 10, in Chisinau, Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian participated in the informal meeting of Foreign Ministers of the Eastern Partnership countries, attended by the European Commissioner for Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn, Deputy Secretary General of the European External Action Service Jean-Christophe Belliard, press service of the Ministry told Armenpress.
Speaking at the meeting, Minister Nalbandian said: "On many occasions we have underlined the importance of the Riga Joint Declaration, the four main areas of cooperation, the principle of differentiation and other provisions have guided our efforts within the Eastern partnership during the past two years. Armenia has registered sound achievements: Horizon 2020, COSME, launching negotiations on the Common Aviation Area Agreement, as well as the “Creative Europe”, that we intend to finalize soon, but first of all, the new Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement that we initialed and plan to sign in Brussels this November.
Armenia and the EU have finalized the Partnership Priorities for 2017-2020 and tomorrow in Yerevan we are going to start the talks on the Single Support Framework of the EU assistance to Armenia for the same period.
Among the pending issues I would mention the launch of the Visa Liberalization Dialogue. Facilitating and intensifying the mobility and people to people contacts has been put in the core of the Eastern Partnership and should continue to remain as such”.
In his remarks Minister Nalbandian touched upon the perspectives of the cooperation, noting, particularly: “I would like to refer to the ideas expressed by Johannes Jahn at the Ministerial meeting in Luxembourg, specifically, the ones related to the expansion of the TEN-T network, harmonization and reduction of the roaming tariffs and funding the development of the Small and Medium Enterprises of partner countries in local currencies. I believe that these proposals can be integrated in the agenda of our future cooperation, which I hope will be equipped with many other productive programs.”
Speaking about the document “20 deliverables for 2020”, the Foreign Minister underlined, that it, indeed, is a programmatic plan of action, that outlines the prospects of cooperation within the Eastern Partnership.
“It goes without saying that drafting of the Final Declaration is one of the most challenging tasks ahead of us in preparations of the Summit. Armenia stands ready to contribute to the meaningful document that will reflect the true spirit of cooperation and direct our efforts for the years to come. The agreed language of the Riga Declaration may serve as a basis for overcoming contentious issues as they arise. I share the opinion of those colleagues who believe that there is no need to poison the atmosphere of the upcoming Summit with the issues that we all know can block the consensus.” - added Edward Nalbandian.
Concluding the speech the head of the Armenian Foreign Ministry stressed, that: “The successful cooperation with the European Union has contributed to the Constitutional reform process and parliamentary elections held in Armenia this April, that were praised by our partner countries and specialized international organizations. Armenia is committed to continue the reforms. The European Union has been and will remain our trusted partner in these processes. Armenia appreciates the partnership with the European Union and looks forward to the future fruitful cooperation.”
The meeting was followed by the joint press conference of the heads of delegations.
At the meeting with media representatives, responding to the comments of the head of the Azerbaijani delegation on the Nagorno Karabakh conflict, Edward Nalbandian, particularly, underlined: "Time and time again the representatives of Azerbaijan abuse this platform making provocative statements instead of addressing its theme - the cooperation within the Eastern Partnership.
The security in our region continues to be challenged by the persistent threats of Azerbaijan to use force in the context of the Nagorno Karabakh conflict. On April 2016 Azerbaijan unleashed a large scale aggression against Nagorno Karabakh that was accompanied by grave violations of international humanitarian law, atrocities against civilian population, including children, women and elderly persons, mutilation of the bodies, Daesh-style beheadings.
On July 4th Azerbaijani leadership once again resorted to the tactics of notorious terrorist organizations and as many times before used its civilian population as a human shield for shelling the territory of Nagorno Karabakh by heavy weaponry, including by TR-107 multiple rocket launcher systems. In response, the Defense Army of Nagorno Karabakh was obliged to exercise self-defense against the aggressive actions of the Azerbaijani side.
As long as Azerbaijan fails to implement its international commitments under 1994-1995 trilateral ceasefire agreements, refuses to implement the Vienna and St. Petersburg Summit commitments, especially on the creation of the mechanism for investigation of the ceasefire violations, that can become also a mechanism for prevention, the Azerbaijani leadership bears full responsibility for all consequences.”