Հայաստանի դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Բանգլադեշի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բանգլադեշում ՀՀ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը հուլիսի 6-ին իր հավատարմագրերը հանձնեց Բանգլադեշի նախագահ Մոհամմադ Աբդուլ Համիդին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում Բանգլեդեշի նախագահը նշեց, որ թեև այս տարի լրանում է Հայաստանի և Բանգլադեշի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, սակայն երկու ժողովուրդների պատմական առնչություններն ունեն ավելի քան չորս հարյուր տարվա պատմություն։
Նախագահ Աբդուլ Համիդն ընդգծեց հայերի ունեցած առանձնահատուկ մշակութային ավանդը Բենգալում՝ բերելով մի քանի ուշագրավ պատմական փաստ։ Նախագահը մասնավորապես նշեց, որ Բենգալի առաջին դպորցը, որը որպես կրթօջախ գործում է մինչ օրս, հիմնել են հայերը, Դաքքայում գործում է հայկական եկեղեցի (Սուրբ Հարություն հայ առաքելական եկեղեցին՝ հիմնված 1781 թվականին), քաղաքի կենտրոնական մասում են գտնվում «Հայկական թաղամասը» (Armeniatola) և «Հայկական փողոցը», իսկ տարածքը, որում այժմ գտնվում է նախագահական նստավայրը, մոտ երկու դար առաջ պատկանել է Մանուկ անունով հայ վաճառականի։
Շնորհակալություն հայտնելով ցուցաբերված բարձր ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը նշեց, որ երկու ժողովուրդների միջև ձևավորված պատմական կապերը թույլ են տալիս նոր լիցք հաղորդել երկկողմ հարաբերությունների հետագա առաջխաղացմանը։
Նախագահ Մոհամմադ Աբդուլ Համիդը դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանին խնդրեց իր ջերմ ողջույնները և բարեմաղթանքները փոխանցել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին։

Armenia’s Ambassador presents credentials to President of Bangladesh
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to Bangladesh Armen Martirosyan on July 6 presented his credentials to President of Bangladesh Mohammad Abdul Hamid, press service of the Armenian Foreign Ministry told Armenpress.
During the private talk the Bangladesh President said despite that this year marks the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Bangladesh, the historical ties of the two peoples have a history of more than 400 years.
President Abdul Hamid highlighted the unique cultural contribution of Armenians in Bangladesh. He said an Armenian Church operates in Dhaka, Armenian district (Armeniatola) and Armenian street are in the city center.
The Armenian Ambassador thanked for the warm reception and wishes, adding that the historical ties between the two peoples enable to give new impetus to further boosting the bilateral relations.
The President of Bangladesh asked the Ambassador to convey his warm greetings and wishes to Armenia’s President Serzh Sargsyan.