Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը ադրբեջանցի երեխայի մահվան համար մեղավոր է համարում Իլհամ Ալիեւին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը ադրբեջանցի մանկահասակ երեխայի մահվան հանգամանքը որպես քարոզչամիջոց օգտագործելը համարում է անբարոյականություն: Նրա համոզմամբ՝ Ադրբեջանը միանշանակ օգտագործելու է այս փաստը քաղաքական դիվիդենտներ շահելու համար:
«Ցավոք սրտի, վերջին օրերի լարվածության պատճառով եղան զարգացումներ, որոնք անդառնալի էին. գիտենք, որ երեխա է զոհվել,  ինչն իսկապես շատ ցավալի զարգացում  է, եւ կարծում եմ՝  բավականին լուրջ ազդեցություն կունենա իրավիճակի վրա: Ադրբեջանը վերջին 3 տարիներին իրականացնում է մի քաղաքականություն, որի տրամաբանությունը սահմանային լարվածության միջոցով քաղաքական որոշակի խնդիրներ լուծելն է կամ որոշ բացասական երեւույթներ կոծկելն է, ինչին օրերս ականատես եղանք»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետը:
Նրա կարծիքով՝ վերջին օրերի սահմանային լարվածությունը ոչ այլ ինչ է, քան բուլղարական մամուլում տեղ գտած սկանդալային բացահայտումից միջազգային հանրությանը շեղելու փորձ:
«Կարծում եմ՝ սա կարող է Ադրբեջանին լուրջ հարված հասցնել միջազգային հեղինակության տեսանկյունից: Նրանք որեւէ ավելի լուրջ պաշտպանվելու ձեւ չգտան, քան սահմանում իրավիճակ լարելը: Լավ հասկանալով, որ կրակ բացելու դեպքում նրանց լռեցնելու են, այնպես արեցին, որ աղմուկը հնարավորինս շատ լինի, մեր դիրքերի ուղղությամբ կրակ բացեցին բնակավայրերից, եւ, բնականաբար, պատասխան կրակի դեպքում քաղաքացիական բնակչության շարքերում որոշակի զոհերից  խուսափել հնարավոր չեղավ»,-ընդգծեց Հրանտ Մելիք- Շահնազարյանը:
Քաղաքագետը նշեց, որ Ադրբեջանը, հրապարակելով եւ անխնա տարածելով զոհված երեխայի նկարները, ցանկանում է իբր թե ցույց տալ «հակառակորդի» դաժան էությունը, մինչդեռ քաղաքագետի խոսքով՝ երեխային սպանել են այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ու պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը:
«Այս դեպքը Ադրբեջանում էլ ավելի է մեծացնելու թշնամանքի մթնոլորտը, այսինքն՝ շարունակվելու է Ադրբեջանի՝ թշնամանքը սերունդներին փոխանցելու քաղաքականությունը: Ինչպես նաեւ նրանք փորձելու են միջազգային կառույցներում որոշակի դիվիդենտներ քաղել»,-եզրափակեց  նա:

Ответственным за смерть азербайджанского ребенка политолог Грант Мелик-Шахназарян считает Ильхама Алиева
Политолог Грант Мелик-Шахназарян считает аморальным использование в пропагандистских целях факта смерти азербайджанского ребенка. По его мнению, Азербайджан использует этот факт в целях завоевания политического дивидента. Как передает «Арменпресс», об этом политолог Грант Мелик-Шахназарян сказал 6-го июля в беседе с журналистами.
«К сожалению, эскалация последних дней привела к развитиям, которые неисправимы: мы знаем, что погиб ребенок, что очень прискорбно, и я думаю, это скажется на ситуации. За последние 3 года Азербайджан проводит политику, логика которой сводится к решению политических вопросов эскалацией ситуации на линии соприкосновения, в том числе, это помогает скомкать отрицательные явления, чему мы стали свидетелями на днях»,- сказал он.
По его мению, эскалация последних дней стала ничем иным, как попыткой Азербайджана отвлечь внимание от скандальных разоблачений болгарской журналистки.
«Думаю, это может нанести серьезный урон международному имиджу Азербайджана. Они не нашли лучшего способа защититься, как обострить ситуацию на границе. Хорошо понимая, что, открыв огонь, они получат ответ, они сделали все, чтобы поднять максимальный шум, открыли огонь по нашим позициям из населенного пункта, и при ответном огне жертв со стороны гражданского населения избежать не удалось»,- сказал политолог Грант Мелик-Шахназарян.
Он подчеркнул, что Азербайджан опубликовав и нещадно распространяя снимки погибшего ребенка, желает показать «жестокую» сущность противника, тогда как, как сказал политолог Грант Мелик-Шахназарян, “этого ребенка убили президент Азербайджана Ильхам Алиев и министр обороны Закир Гасанов”.
«Этот инцидент еще более усилит атмосгеру вражды в Азербайджане, продолжится наследование вражды поколениями. Они также попытаются сорвать определенные дивиденты в международных инстанциях»,- сказал политолог Грант Мелик-Шахназарян.