Ադրբեջանի մասին հրապարակված նյութերը եւս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ գործ ունենք ահաբեկչական պետության հետ. Դավիթ Բաբայան
Ադրբեջանի մասին հրապարակված նյութերը եւս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ գործ
ունենք ահաբեկչական պետության հետ. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլոր պետությունները գիտեն, որ Ադրբեջանը միշտ էլ եղել է տարանցիկ տարածք միջազգային  ահաբեկչության համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հավաստիացրեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով Բուլղարիայի ամենամեծ տպաքանակով օրաթերթը համարվող «Տրուդ» պարբերականի կայքում հրապարակված սկանդալային հետաքննությունը, որը բացահայտել է ադրբեջանական պետական օղակների ուղղակի ներգրավվածությունը աշխարհի տարբեր ծայրերում գործող իսլամական ահաբեկչական խմբերի զինման գործում:
Նրա խոսքով՝ սա ցույց է տալիս այն իրական պատկերը, որը տիրում է Ադրբեջանում: «Ադրբեջանում ապաքինվում եւ բուժվում էին օրինակ չեչեն գրոհայինները, աֆղան մոջահեդները, գորշ գայլերի, իսլամական պետության խմբավորումների ներկայացուցիչները. այս փաստերը բոլորը գիտեն, եւ հրապարակված  նյութերը եւս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ  գործ ունենք ահաբեկչական պետության  հետ»,-նշեց Դավիթ Բաբայանը՝ շեշտելով, որ  տվյալները հրապարակելուց առավել պետք է դիտարկվի միջազգային հանրության կողմից հարցին հետամուտ լինելու խնդիրը:
Նրա համոզմամբ՝ նման պետությունները պետք է առնվազն պատասխանատվության ենթարկվեն:
«Ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը պատերազմ է վարում ահաբեկչության դեմ, եւ պետություններից մեկը կարծես թե խլուրդի պես նրանց շարքերում ընկած տանում է ապակառուցողական, վտանգավոր ահաբեկչական քաղաքականություն: Եթե մի պետության ղեկավարն ասում է, որ խփելու են Ստեփանակերտ-Երեւան չվերթ իրականացնող քաղաքացիական օդանավը, եւ որեւէ արձագանք չկա միջազգային հանրության կողմից, ապա  սա արդեն միջազգային հանրության խնդիրն է:  Մեզնից կախված է, որ եւս մեկ անգամ իրազեկենք, ուժեղացնենք մեր անվտանգությունը, մնացածը միջազգային հանրության կողմից հետամուտ լինելու խնդիրն է, որովհետեւ նրանց դա նրանց լիազորության ներքո է»,-եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը:
Բուլղարական թերթի հոդվածագիր Դիլյանա Գայտանջիևայի՝ հուլիսի 2-ին հրապարակված հետաքննական նյութում անդրադարձ է կատարվել հիմնականում Ադրբեջանի Silk Way Airlines պետական ընկերության կողմից դիվանագիտական բեռների անվան տակ քողարկմամբ Սիրիա, Իրաք, Աֆղանստան, Պակիստան և Կոնգո զենքի անօրինական և լայնամասշտաբ արտահանմանն ու վաճառքին։
Հոդվածը հրապարակվել է, երբ բուլղարացի հաքերների Anonymus Bulgaria խումբը կոտրել է Սոֆիայում Ադրբեջանի դեսպանատան ցանցն ու փաստաթղթերը դարձրել հասանելի։ Հոդվածագիրը նշում է, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում ադրբեջանական ընկերությունը քողարկվել է դիվանագիտական ծխածածկույթով՝ աշխարհի տարբեր թեժ կետեր տասնյակ տոննաներ զենք և զինամթերք ուղարկելու համար։ Այդ զինատեսակների մեծ մասն օգտագործվել է ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից։ Հոդվածագիրը նշում է նաև, որ Ադրբեջանի տեղափոխած զենքի մի մասը կարող է օգտագործված լինել Լեռնային Ղարաբաղում։ Խոսուն փաստերով ապացուցվում է, որ 2016թ․Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունն այն մասին, իբր հայկական կողմը սպիտակ ֆոսֆոր է օգտագործել ոչ այլ ինչ է, քան կեղծիք։

Публикации об Азербайджане еще раз доказали, что мы имеем дело с террористическим государством: пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян
Всем странам известно, что Азербайджан всегда являлся транзитной страной для террористов. Об этом в беседе с «Арменпресс»  сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, комментируя публикацию в болгарской газете «Труд», в которой говорится о поставках оружия террористическим организациям Азербайджаном под видом дипломатических грузов.
По его словам, это показывает истинный облик всей ситуации, что царит в Азербайджане.  «Например, в Азербайджане лечились и выздоравливали чеченские боевики, афганские моджахеды, серые волки, представители ИГИЛ, - все знают об этих фактах, и опубликованные сведения еще раз подтверждают, что мы имеем дело с террористическим государством»,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, подчеркнув, что эти вопросы должны удостоиться внимания мировой общественности.
По его словам, как минимум, подобные страны должны нести ответственность.
«Весь цивилизованный мир ведет борьбу с терроризмом, а одна из стран, зарывшись, как крот, ведет деструктивную, опасную политику. Если руководитель государства говорит о том, что собьет самолет рейса Степанакерт-Ереван, а международное сообщество молчит, то это – проблема международного сообщества. От нас зависит еще раз сообщить, что мы усилим нашу безопасность, остальное – вопрос, насколько международное сообщество проявит последовательность в этом вопросе, поскольку это входит в круг полномочий международного сообщества»,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
В сайте газеты «Труд», которая обладает в Болгарии наибольшим тиражом, 2-го июля была опубликована скандальная статья  по следам расследования, проведенного на основании красноречивых фактов и рассекреченных документов, в которой раскрывается прямая вовлеченность госструктур Азербайджана в дело вооружения исламистских террористических группировок в различных частях света. Автор статьи Диляна Гайтнаджиева в своем расследовании приводит, в основном, данные о продаже оружия в Сирию, Ирак, Афганистан, Пакистан и Конго, доставляемого по назначению азербайджанской государственной авиакомпанией  Silk Way Airlines под видом дипломатического груза.
Статья была опубликована после того, как группа болгарских хакеров Anonymus Bulgaria взломала сеть посольства Азербайджана в Софии, и выложила документы в доступе. Как пишет автор статьи, за последние 3 года азербайджанские компании, прикрываясь дипломатическим статусом, поставляли в горячие точки оружие и боеприпасы десятками тонн. Основная часть этого оружияя иапользовалась  террористическими группировками.  Автор статьи Диляна Гайтнаджиева пишет также, что часть перевозимого оружия могла быть использована в НКР. На основании красноречивых фактов доказывается, что заявление МО Азербайджана, сделанное в 2016 году о том, будто армянская сторона использует белый фосфор, является не чем иным, как фальсификацией.