«Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում լեհական, գերմանական և ֆրանսիական ֆիլմերի ցուցադրության օրեր կանցկացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ոսկե ծիրան» Երևանի 14-րդ միջազգային կինոփառատոնում ցուցադրվելու են ֆրանսիական, գերմանական, լեհական, բրազիլական, ռուսական լավագույն կինոնկարները: Փառատոնն այս տարի կանցկացվի հուլիսի 9-16-ը: Ներկայացվող ֆիլմերի մասին հուլիսի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսեցին կինոփառատոնի կազմակերպիչներն ու դեսպանությունների ներկայացուցիչները:
«Ֆրանսիայի և Գերմանիայի դեսպանատների հետ համագործակցությունը բարի ավանդույթ է դարձել, քանի որ այդ երկրներն ունեն բարձր կինոարվեստ: Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում եվրոպական կինոյին ու փորձում փառատոնի ընթացքում ցուցադրել նրանց լավագույն ժապավենները»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սուսաննա Հարությունյանը:
ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերի խոսքով` փառատոնի շրջանակում հուլիսի 13-ը գերմանական ֆիլմերի ցուցադրության օր է հայտարարվել: «Ներկայացվելու է Ֆաթիհ Աքինի «Անէությունից» կինոնկարը, որի գլխավոր դերակատար Դայան Կրուգերը արժանացել է Կաննի 70-րդ կինոփառատոնի «Լավագույն դերասանուհի» մրցանակին: Վիճակագրական տվյալների համաձայն` 2004 թվականից ի վեր «Ոսկե ծիրանի» ընթացքում 120 գերմանական ֆիլմ է ցուցադրվել: Կարծում եմ՝ մենք մեր ներդրումն ունեցել ենք փառատոնի զարգացման գործում»,-ասաց նա:
Փառատոնի տարբեր ծրագրերում վեց գերմանական ֆիլմեր են ներկայացված: Իսկ Կաննի կինոփառատոնի «Հատուկ հայացք» ծրագրում ներառված Վալեսկա Գրիզեբախի «Վեսթերն»-ը ընդգրկված է «Ոսկե ծիրան»-ի հիմնական մրցութային ծրագրում:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության մշակույթի խորհրդական Ալեքս Բորտոլանն ասաց, որ տարբեր տարիների փառատոնի շրջանակում ֆրանսիական հիանալի կինոժապավեններ են ցուցադրվել:
«Հատկապես կարևորում եմ  ֆրանսիական կինոյի ամենաազդեցիկ ռեժիսորներից մեկի` Ժան-Պիեռ Մելվիլի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը, քանի որ այս տարի լրանում է նրա հարյուրամյակը: Հուլիսի 12-ին կներկայացվի նրա «Կարմիր շրջան» կինոնկարը, որում խաղում են մեր կինոարվեստի պատկառելի ներկայացուցիչներ Ալեն Դելոնը, Իվ Մոնտանը»,-ընդգծեց Բորտոլանը:
Փառատոնի մրցութային և արտամրցութային ծրագրում այս տարի ներկայացված է 10 ֆիլմ: «Երևանյան պրեմիերաներ»-ի շրջանակում կցուցադրվի Ֆրանսուա Օզոնի «Երկդիմի սիրեկանը» ժապավենը:
ՀՀ-ում Լեհաստանի Հանրապետության մշակութային բաժնի կցորդ Մելինե Եղոյանը շեշտեց, որ «Ոսկե ծիրան»-ը ճանաչում է գտել ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև` աշխարհում: «Մեզ  համար պատիվ է հայտնի ռեժիսոր  Անջեյ Վայդայի վերջին ֆիլմը ցուցադրելը: Լեհական կինոյի մեծ վարպետն անցյալ տարի հեռացավ կյանքից: Նա 2016-ին պատրաստվում էր այցելել Երևան և ստանալ փարաջանովյան «Թալեր» մրցանակը` համաշխարհային կինոյում մեծ ավանդի համար: Նրան հետմահու պարգևատրելով և «Մտապատկերներ» ֆիլմը ցուցադրելով` հարգանքի տուրք է մատուցվում ռեժիսորի հիշատակին»,-եզրափակեց Եղոյանը:
Փառատոնում կցուցադրվեն նաև բրազիլական արտադրության «Հավանայի կատուն» և «Արաբիա» կինոնկարները:
«Ոսկե ծիրան»-ը կհյուրընկալի հայտնի ռուս կինոքննադատներ Կիրիլ Ռազլոգովին, Անտոն Դոլինին: Տեղի կունենան նաև Տատյանա Դանիելյանցի «Վեց երաժիշտ քաղաքի ֆոնին», Օլգա Վերեմեևայի և Ելենա Դեմիդովայի «Քամու հպումը» ֆիլմերի երևանյան պրեմիերաները:

В рамках XIV международного кинофестиваля «Золотой абрикос» будут показаны польские, немецкие и французские фильмы
В рамках XIV международного кинофестиваля «Золотой абрикос» будут показаны
польские, немецкие и французские фильмы
В рамках XIV международного кинофестиваля «Золотой абрикос» будут показаны польские, немецкие и французские фильмы. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сообщили организаторы фестиваля, который продлится с 9-го по 16-е июля.
Советник посольства Франции в Армении по вопросам культуры Алекс Бортолан, в свою очередь, отметил, что в этом году на фестивале будет представлено пять французских полнометражных и документальных фильмов, три из которых будут участвовать в конкурсной программе, а два – во внеконкурсной. Кроме того, во внеконкурсной программе будет представлено два фильма, которые участвовали в основном конкурсе Каннского фестиваля: «Двуличный любовник» Франсуа Озона и «Хэппи-энд» Михаэля Ханеке.
«Особенностью фестиваля в этом году станет показ фильмов знаменитого французского режиссера Жан-Пьера Мельвиля, чье столетие отмечается в этом году», – отметил Бортолан.
Он также добавил, что «День французского кино» 12-го июля откроется показом самого известного фильма Мельвиля «Красный круг», в котором снялись Ален Делон, Бурвиль и Джан Мария Волонте. Кроме того, в этот день будет прочитана лекция о жизни и творчестве Мельвиля.
Как сообщил, в свою очередь, Чрезвычайный и Полномочный посол Германии в Армении Матиас Кислер, согласно сложившейся традиции, в рамках фестиваля будет вновь проведен «День немецкого кино». По его словам, в этом году День пройдет 13-го июля и откроется показом фильма Фатиха Акина «Из ниоткуда» с Дианой Крюгер в главной роли.
Как отметил посол, всего на фестивале будет представлено шесть немецких фильмов, в том числе «Вестерн» Валески Гризебах.
Он также сообщил, что,  начиная с 2004 года, в рамках фестиваля было продемонстрировано более 120 немецких фильмов.
Показ последнего фильма польского режиссера Анджея Вайды «Послеобразы» состоится 10-го июля в рамках XIV международного кинофестиваля «Золотой абрикос», сообщила в понедельник журналистам сотрудник отдела культуры посольства Польши в Армении Мелине Егоян.
Всемирно известный сценарист и режиссер театра и кино Анджей Вайда скончался в октябре 2016 года.
«Для нас большая честь, что последняя работа режиссера будет также представлена в рамках фестиваля», – сказала Егоян.
Гостями фестиваля будут Кирилл Разлогов, Антон Долинин. Состоятся ереванские премьеры фильмов Татьяны Даниэлянц «Шестеро музыкантов на фоне города», фильма «Прикосновение ветра» Ольги Веремеевой и Елены Демидовой.
В этом году фестиваль «Золотой абрикос» пройдет под девизом "Перекресток культур и цивилизаций" с 9-го по 16-е июля.
Для участия в фестивале были отобраны 47 фильмов, которые будут бороться в трех конкурсных программах: 12 – в конкурсе международного игрового кино, 16 – международных документальных фильмов, а 19 картин примут участие в конкурсе "Армянская панорама". Во внеконкурсной программе фестиваля примут участие более 70 картин из разных стран. Показ всех фильмов в рамках международного фестиваля состоится на оригинальном языке с армянскими и английскими субтитрами.