Sony-ն գրեթե 30 տարի անց վերսկսում Է վինիլային ձայնապնակների արտադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի Sony Corp. ընկերությունը հայտարարել Է գրեթե 30-ամյա ընդմիջումից հետո վինիլային ձայնապնակների արտադրության վերսկսման պլանների մասին: Կիոդո գործակալության տվյալներով, որը վկայակոչում Է ընկերության ներկայացուցիչներին, գրամոֆոնային սկավառակների զանգվածային արտադրությունը պետք Է սկսվի արդեն ընթացիկ ֆինանսական տարում (սկսվել Է 2017 թվականի ապրիլի 1-ին), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Գործակալության տվյալներով՝ ճապոնական ընկերության ստորաբաժանումը՝ Sony Music Entertainment Japan-ը, վերջերս մայրաքաղաքի տարածաշրջանի կենտրոնակաման մասում գտնվող գործարանը սարքավորել Է հատուկ մամլակաղապարով վինիլային ձայնապնակների ձուլման համար:
Ընկերությունն իր որոշումը բացատրում Է վերջին տասնամյակում շուկայում դիտվող գրամոֆոնային սկավառակների մեծ պահանջարկով: Այսպես, օրինակ, 2016 թվականին Ճապոնիայում պատրաստվել Է գրեթե 800 հազար վինիլային ձայնապնակ, մինչդեռ 2010 թվականին՝ շուրջ 105 հազար:
Sony Corp.-ը վինիլային ձայնապնակներ Էր թողարկում ընդհուպ մինչեւ 1989 թվականը, երբ ձայնագրության ինդուստրիայում ընդհանուր ճանաչում գտան CD-սկավառակները: Այդ ժամանակվանից ի վեր Ճապոնիայում գրամոֆոնային սկավառակների արտադրությամբ զբաղվել Է սոսկ մեկ ընկերություն՝ Toyokasei Co.-ն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Sony спустя почти 30 лет возобновляет производство виниловых пластинок
Японская компания Sony Corp объявила о планах по возобновлению производства виниловых пластинок впервые после почти 30-летнего перерыва, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По данным агентства Киодо со ссылкой на представителей компании, массовое производство грампластинок должно быть запущено уже в течение текущего финансового года (начался 1 апреля 2017 года). По данным агентства, подразделение японской компании — Sony Music Entertainment Japan – недавно оборудовала завод в центральной части столичного региона специальной пресс-формой для литья виниловых пластинок.
Компания объясняет свое решение повышенным спросом на грампластинки, наблюдаемом на рынке в последние десятилетие. Так, к примеру, в Японии в 2016 году было изготовлено почти 800 тысяч виниловых пластинок, в то время как в 2010 году было отлито лишь 105 тысяч грампластинок.
Sony Corp. выпускала виниловые пластинки вплоть до 1989 года, когда общепризнанным форматом в индустрии звукозаписи стали CD-диски. С тех пор производством грампластинок в Японии занималась лишь одна компания — Toyokasei Co.