ՆԱՏՕ-ն կընդլայնի իր ներկայությունը Աֆղանստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ն մտադիր Է Աֆղանստանում կրկին ընդլայնել իր ներկայությունը «Թալիբան» շարժման զինյալների ակտիվանալու պատճառով, բայց չի սկսի մասնակցել մարտական գործողություններին: Հունիսի 28-ին այս մասին հայտարարել Է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը՝ հունիս 29-ին պաշտպանության նախարարների հանդիպման նախաշեմին կայացած մամուլի ասուլիսում: Ըստ նրա՝ խոսքը վերաբերում Է 4 հազար զինվորական խորհրդականների եւ հրահանգիչների՝ Աֆղանստան ուղարկելուն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նախարարները կքննարկեն Աֆղանստանում ուժերի ներկայության ընդլայնման հնարավորությունը, սակայն մենք չենք քննարկում մարտական գործություններին մասնակցությանը վերադառնալու հարցը»,- ասել Է նա:
ՆԱՏՕ-ն Աֆղանստանից իր մարտական ուժերի դուրսբերումն ավարտել Է 2014 թվականին: Այդ ժամանակվանից երկրում գործում Է դաշինքի «Վճռական աջակցություն» (Resolute support) առաքելությունը՝ 13,5 հազար թվակազմով: Դրա խնդիրների մեջ են մտնում Աֆղանստանի՝ շուրջ 360 հազար թվակազմով անվտանգության ազգային ուժերի ուսուցումը, կառավարման եւ թիկունքային ապահովման աջակցումը, ինչպես նաեւ հետախուզական տվյալների տրամադրումը: Ազգային բանակի ֆինանսավորումը նույնպես ապահովում են ՆԱՏՕ-ի երկրները՝ տարեկան շուրջ 5 միլիարդ դոլարի չափով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

НАТО расширит свое присутствие в Афганистане
НАТО намерена вновь увеличить свое присутствие в Афганистане в связи с активизацией боевиков движения "Талибан" (запрещено в РФ), но не станет участвовать в боевых операциях. Об этом заявил в среду генеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг на пресс-конференции в преддверии встречи министров обороны 29 июня. По его словам, речь идет о направлении в Афганистан 4 тыс. военных советников и инструкторов.
"Министры рассмотрят возможность расширения присутствия сил в Афганистане, однако мы не обсуждаем возвращение к участию в боевых операциях", - сказал он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
НАТО завершила вывод своих боевых сил из Афганистана в 2014 году. С тех пор в стране действует миссия альянса "Решительная поддержка" (Resolute support) численностью в 13,5 тысяч человек. В ее задачи входит обучение, содействие в управлении и тыловом обеспечении, а также снабжение разведданными афганских национальных сил безопасности численностью около 360 тыс. человек. Финансирование национальной армии также обеспечивают страны НАТО на уровне около $5 млрд в год.