Աշակերտական խորհուրդների անդամները հանդիպել են ԿԳ նախարարի և ԱԺ ԳԿՄԵՍ հանձնաժողովի փոխնախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծաղկաձորում հունիսի 24-ին կայացել է Աշակերտական ինքնավարության մարմինների հինգերորդ համադպրոցական համաժողովը։ Մասնակցում էին ավագ դպրոցների աշակերտական խորհուրդների ներկայացուցիչները, որոնք աշխատաժողովի ընթացքում բարձրացնում էին աշակերտների շրջանում առկա հիմնախնդիրները, քննարկում աշակերտությանը հուզող հարցեր և փորձ անում գտնել դրանց լուծման ուղիներ:
Աշխատաժողովը կազմակերպվել է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի և «Աշակերտների հայկական ասոցիացիա» կրթական հասարակական կազմակերպության կողմից։
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից՝ հավելելով. «Աշակերտական ինքնավարության մարմինների համադպրոցական համաժողովի մասնակիցների հետ հանդիպել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը և Հայաստանի երիտասարդական հմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Կարեն Ավագյանը։
Կարեն Ավագյանն իր խոսքում նկատեց, որ տարիներ առաջ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի աջակցությամբ ավագ դպրոցներում ձևավորվեցին աշակերտական ինքնակառավարման մարիններ, և այս ընթացքում դրանք արդեն դարձել են կայացած կառույցներ։ Պարոն Ավագյանը նկատեց, որ ինքնակառավարումը սկսում է աշակերտական նստարանից. «Շատ ենք ուզում, որպեսզի ավագ դպրոցի սաները լավ սովորելուն զուգընթաց մասնակից դառնան մեր երկրի գործընթացներին աշակերտական նստարանից։ Ակտիվ քաղաքացու ձևավորումը սկսվում է հենց այդտեղից։ Մենք հնարավորություն ենք տալիս աշակերտական խորհուրդների անդամներին մասնակցել երիտասարդական ծրագրերին, ինչպես նաև հանդես գալ սեփական նախաձեռնություններով»։
Նախարար Լևոն Մկրտչյանը կարևորեց աշակերտական խորհուրդների դերը։ Նա հանդիպման ընթացքում խոսեց հանրակրթության ոլորտում բարեփոխումների, դպրոցների կառավարման մոդելի, ավագ դպրոցի խնդիրների, կրթության որակի և այլ թեմաների մասին։  Նախարարը պատասխանեց նաև աշակերտների հարցերին, որոնք առնչվում էին տարբեր թեմաների՝ ուսումնական ծրագրեր, միասնական քննություններ և այլն։ Պատասխանելով մասնագիտական կողմնորոշման կենտրոնների անհրաժեշտության մասին հարցին՝ Լևոն Մկրտչյանը նշեց, որ նախատեսվում է դպրոցներում ֆիքսել հատուկ ժամաքանակ՝ կարիերայի կենտրոնների ստեղծման ուղղությամբ, որպեսզի երեխաներին կրթության ընթացքում կարողանան կողմնորոշել մասնագիտության ընտրության հարցում։
Ծաղկաձորյան հավաքի շրջանակներում կազմակերպվել են նաև մի շարք դասընթացներ։ Ծրագրի ընթացքում պարգևատրվել են 2016-2017 ուսումնական տարվա ընթացքում ակտիվությամբ աչքի ընկած աշակերտական խորհուրդների ներկայացուցիչները։

Члены  ученических советов встретились с  министром НО и вице-президентом Комитета НОКМС НС РА
24 июня в  Цахкадзоре состоялся V Общешкольный слет органов ученического самоуправления. В  нем приняли участие представители ученических советов старших школ, которые в ходе  работы  форума  подняли  актуальные вопросы, обсуждали и пытались найти им решение.
Форум организовали Молодежный  фонд Армении и общественно-образовательная  организация “Армянская ассоциация школьников”.
Об этом Арменпресс сообщили в пресс-службе  МФА, добавив: “С участниками Общешкольного форума встретились министр науки и образования  РА  Левон  Мктрчян и координатор совета  попечителей  Молодежного фонда  Армении, вице-председатель постоянного комитета НС РА  по науке, образованию, культуре, по вопросам молодежи и спорта Карен Авакян.
Карен Авакян отметил, что несколько лет назад при содействии МФА в  старших школах были организованы органы  школьного самоуправления, и на  сегодня  они стали состоявшимися органами.  “Мы  хотим, чтобы  воспитанники старших школ уже со школьной скамьи стали полноправными участниками  происходящего  в стране. Именно отсюда начинается формирование  активного гражданина. Мы  даем возможность членам ученических советов участвовать в молодежных программах, выступать с собственными инициативами”.
Левон  Мкртчян отметил важность ученических советов. Он представил собравшимся концепцию реформ в сфере  образования, модель школьного самоуправления и др. Затем министр ответил на многочисленные вопросы. Относительно важности  центров профессиональной  ориентации Мкртчян сказал, что предполагается выделить в  школьном графике время для  работы карьерных центров, которые  помогут школьникам в  выборе  будущей  профессии.
В ходе  работы  слета  в  Цахкадзоре был организован ряд семинаров. Были награждены  представители ученических советов, проявившие  наибольшую  активность в  течение 2016-2017 уч/г.