Երեք մլն զբոսաշրջիկ Հայաստան բերելով կարելի է 1,8 մլրդ դոլարի ՀՆԱ-ի աճ ապահովել. տնտեսագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը հաշվարկել է առաջիկա 5 տարիների ընթացքում կառավարության ծրագրով նախանշված 3 մլն զբոսաշրջիկների ներհոսք ապահովելու ցուցանիշը և եկել է այն եզրակացության, որ ներկայիս ցուցանիշին պետք է տարեկան 300 հազարով ավելի զբոսաշրջիկների ներհոսք է ապահովել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հունիսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տ.գ.թ. դոցենտ, տնտեսագետ-փորձագետ Վիլեն Խաչատրյանն ասաց, որ կառավարության նախորդ ծրագրով զբոսաշրջիկների ներհոսքի շատ ավելի մեծ ցուցանիշ էր նախանշված:
«Այն շատ դժվար հասանելի ցուցանիշ է: Իհարկե, այստեղ ուխտագնացության գաղափարն առաջին քրիստոնյա երկիր, որպես բրենդային մոդել, շատ հետաքրքրիր է: Այն կարող է աշխատել և որոշակի արդյունք ապահովել, սակայն այստեղ խնդիրը ենթակառուցվածքների, հյուրանոցային հատվածի, ծառայությունների մատուցման մեջ է»,- ասաց տնտեսագետը` հավելելով, որ 1 մլն զբոսաշրջիկը Հայաստան կարող է բերել մոտ 1 մլրդ դոլար գումար, իսկ երեք մլն զբոսաշրջիկ բերելով կարելի է 1,8 մլրդ դոլարի ՀՆԱ-ի աճ ապահովել:
Անդրադառնալով ներդրումային ծրագրերին, տնտեսագետը մտահոգություն հայտնեց, քանի որ ըստ նրա այստեղ կարևոր է զուտ ներդրումների ցուցանիշը, որը 2017 թվականի երեք ամիսների վիճակագրական տվյալներով բացասական է: Նրա խոսքով` նախորդ տարվա համեմատ այն կրճատվել է 9 մլրդ դրամով, ինչը, ըստ Խաչատրյանի` փաստում է այն մասին, որ Հայաստանում այս տարվա երեք ամիսների կտրվածքով գրեթե ներդրումներ չեն արվել:

Привлечение в Армению 3 млн туристов может обеспечить рост ВВП на $1,8 млрд – экономист
Экономист Виген Хачатрян проанализировал намеченный правительственной  программой показатель при 3 млн туристов в течение  ближайших 5 лет и пришел к  выводу: для нынешнего показателя требуется увеличить поток  туристов на 300.000 ежегодно.
Как передает Арменпресс, во время беседы  с журналистами 24 июня экономист Виген Хачатрян сказал, что по прежней  программе  правительства был намечен более высокий показатель притока туристов.
“Это очень высокая планка, трудодостижимая. Конечно, первая христианская страна в качестве  брендовой  модели весьма привлекательна. Она может сработать и обеспечить определенный  успех, однако здесь есть проблема – инфраструктуры, отели, сервис”, - сказал экономист, добавив, что 1 млн туристов может принести в  Армению около $1 млрд, а привлечение 3 млн туристов может обеспечить рост ВВП на $1,8 млрд.
Относительно инвестиционных программ Хачатрян выразил озабоченность, поскольку  по  его мнению, здесь важен только показатель инвестиций, который по статистике  первых трех месяцев 2017г. отрицательный. По словам экономиста, по сравнению с прошлым годом он снизился на 9 млрд драмов, что говорит о том, что в течение  трех месяцев этого года в  Армении почти не  было сделано инвестиций.