Ադրբեջանը հրադադարը խախտել է 400 անգամ և կատարել դիվերսիայի ձախողված փորձ. շաբաթը շփման գծում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի և Ադրբեջանի հակամարտ զորքերի շփման գծում հունիսի 18-24-ը հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 400 անգամ՝ շփման գծի տարբեր հատվածներում կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր ու հաստոցավոր հակատանկային 7 ավտոմատ նռնականետեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, բացի հրադադարի պահպանման ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից, հունիսի 21-ի լույս 22-ի գիշերը ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինները հակամարտ զորքերի շփման գծում ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՊԲ դիրքապահ ստորաբաժանումները, շնորհիվ իրենց մարտավարամասնագիտական բարձր պատրաստվածության և դիրքային համակարգերի տեխնիկական պատշաճ կահավորվածության, ժամանակին հավաստանշել են դիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը և, հակառակորդին պատճառելով առնվազն 4 զոհ, հետ շպրտել իր ելման դիրքերը: Նահանջող հակառակորդը հայկական առաջնագծի մերձակա հատվածում թողել է հատուկ գրոհայինների անձնական պարագաներ:
Ներթափանցման փորձը կանխելու ժամանակ ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են լիակատար վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում և իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

Азербайджан нарушил режим перемирия 400 раз и совершил неудавшуюся попытку диверсии – неделя на передовой
Азербайджан нарушил режим перемирия  400 раз и совершил неудавшуюся попытку
диверсии – неделя  на  передовой
На  линии соприкосновения  арцахских и азербайджанских противоборствующих сил  за 18-24 июня противник  нарушил режим прекращения огня около 400  раз, на разных отрезках применив также 60 и 82-миллиметровые минометы и  7 автоматических станковых противотанковых гранатометов.
Как  сообщили Арменпресс в пресс-службе  Минобороны  Арцаха, помимо вышеуказанных случаев  нарушения перемирия, в ночь на 22 июня  бойцы азербайджанских спецподразделений совершили неудавшуюся попытку диверсионного проникновения  на  линии соприкосновения противоборствующих сторон.
Благодаря высокой профессионально-тактической подготовке и надежного технического  оснащения позиционных систем подразделения  Армии обороны  Арцаха своевременно обнаружили передвижение  диверсионной  группы, понесшей 4  жертвы,  и отбросили ее на исходные позиции. При отступлении противник оставил на примыкающей к  передовой  территории личные вещи спецназовца.
Во время предотвращения  попытки  проникновения Армия  обороны  потерь не  понесла.   Передовые   части Армии обороны  Арцаха полностью контролируют передовую линию и продолжают осуществлять надежную защиту  позиций.