Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտում 8 մլրդ դոլար ներդրումներ կատարելու առաջարկություն չի արվել. պարզաբանում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտում 8 մլրդ դոլար ներդրումներ կատարելու առաջարկություն չի արվել։  Դա արևային էներգետիկայում գնահատված ներդրումային պոտենցիալն է։ Արձագանքելով այդ ոլորտում 8 մլրդ դոլարի ներդրումներ կատարելու վերաբերյալ մեկնաբանություններին՝  իր ֆեյսբուքյան էջում ասել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
«ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությունը վերաբերում է այն ներդրումային պոտենցիալին, որը մենք ունենք այդ ոլորտում տնտեսապես ամենաարդյունավետ ներուժը իրացնելու դեպքում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է փոխնախարարը:
Հայկ Հարությունյանի խոսքով, 8 մլրդ դոլարը փորձագիտական վերլուծությունների վրա հիմնված գնահատական է, որը ներկայացրել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը։
«Դա արևային էներգետիկայում առկա տեխնիկապես արդյունավետ ամբողջ ռեսուրսի իրացման համար պահանջվող ներդրումն է: Բայց այնպես չէ, որ միանգամից գնալու ենք դրան: Մենք խնդիր ունենք ապահովել էներգետիկ համակարգի ինչպես անվտանգությունն ու հուսալիությունը, այնպես էլ հասանելիությունն ու մատչելիությունը։ Արևային էներգիան պետք է մրցունակ լինի այլ տեխնոլոգիաների նկատմամբ և չպետք է բացասական ազդեցություն ունենա սպառողական սակագնի վրա»,-պարզաբանել է Հարությունյանը:
Կա ծրագիր, ըստ որի իրականացվում է արևային էներգիայի ներուժի իրացումը։ Հայտարարվել է մրցույթ՝ 55 մեգավատանոց խոշոր կայան կառուցելու համար ներդրողներից առաջարկներ ստանալու նպատակով։
«Առանց մեծ դժվարությունների հնարավոր կլինի մինչև 2019թ. ավարտը Հայաստանի էներգետիկ համակարգում ունենալ 100-110 մեգավատ արևային հզորություններ»,- վստահեցրել է Հայկ Հարությունյանը:
Այդ հզորությունների հետագա ավելացումը կախված կլինի իրականացվող մրցույթի արդյունքում ձևավորված սակագնից և ընդհանրապես արևային վահանակների տեխնոլոգիական ու գնային քաղաքականությունից։

Предложений о вложении 8 млрд долларов США в энергетический сектор Армении не поступало: разъяснение
Предложений о вложении 8 млрд долларов США в энергетический сектор Армении не
поступало: разъяснение
Предложений о вложении 8 млрд долларов США в энергетический сектор Армении не поступало. Это инвестиционный потенциал в сфере солнечной энергетики. Как сообщает Арменпресс, коснувшись слухов об инвестициях в размере 8 млрд долларов США в энергетическую сферу, об этом написал в Фейсбуке замминистра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян.
«Заявление посла США относится к инвестиционному потенциалу, который у нас будет при максимально эффективной реализации наличествующего потенциала» - сказал замминистра.
По словам Айка Арутюняна, 8 миллиардов долларов – это оценка на основе экспертного анализа, который был представлен министерством энергетической инфраструктуры и природных ресурсов.
«Это вклад, необходимый для реализации технически эффективной реализации всего ресурса солнечной энергетики. Однако мы не сразу пойдем на это. Нам необходимо обеспечить безопасность и надежность, а также доступность энергетической системы. Солнечная энергия должна быть конкурентоспособной по отношению к другим технологиям, и не должна оказывать негативное воздействие на потребительскую цену», - пояснил он.
Существует проект, согласно которому выполняется реализация потенциала солнечной энергии. Объявлен конкурс на строительство электростанции в 55 мегаватт.
«Без особых трудностей возможно будет до конца 2019 года иметь в энергетической системе Армении солнечные мощности в 100-110 мегаватт», - заверил Арутюнян.