Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտում 8 մլրդ դոլար ներդրումներ կատարելու առաջարկություն չի արվել. պարզաբանում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտում 8 մլրդ դոլար ներդրումներ կատարելու առաջարկություն չի արվել։  Դա արևային էներգետիկայում գնահատված ներդրումային պոտենցիալն է։ Արձագանքելով այդ ոլորտում 8 մլրդ դոլարի ներդրումներ կատարելու վերաբերյալ մեկնաբանություններին՝  իր ֆեյսբուքյան էջում ասել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
«ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությունը վերաբերում է այն ներդրումային պոտենցիալին, որը մենք ունենք այդ ոլորտում տնտեսապես ամենաարդյունավետ ներուժը իրացնելու դեպքում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է փոխնախարարը:
Հայկ Հարությունյանի խոսքով, 8 մլրդ դոլարը փորձագիտական վերլուծությունների վրա հիմնված գնահատական է, որը ներկայացրել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը։
«Դա արևային էներգետիկայում առկա տեխնիկապես արդյունավետ ամբողջ ռեսուրսի իրացման համար պահանջվող ներդրումն է: Բայց այնպես չէ, որ միանգամից գնալու ենք դրան: Մենք խնդիր ունենք ապահովել էներգետիկ համակարգի ինչպես անվտանգությունն ու հուսալիությունը, այնպես էլ հասանելիությունն ու մատչելիությունը։ Արևային էներգիան պետք է մրցունակ լինի այլ տեխնոլոգիաների նկատմամբ և չպետք է բացասական ազդեցություն ունենա սպառողական սակագնի վրա»,-պարզաբանել է Հարությունյանը:
Կա ծրագիր, ըստ որի իրականացվում է արևային էներգիայի ներուժի իրացումը։ Հայտարարվել է մրցույթ՝ 55 մեգավատանոց խոշոր կայան կառուցելու համար ներդրողներից առաջարկներ ստանալու նպատակով։
«Առանց մեծ դժվարությունների հնարավոր կլինի մինչև 2019թ. ավարտը Հայաստանի էներգետիկ համակարգում ունենալ 100-110 մեգավատ արևային հզորություններ»,- վստահեցրել է Հայկ Հարությունյանը:
Այդ հզորությունների հետագա ավելացումը կախված կլինի իրականացվող մրցույթի արդյունքում ձևավորված սակագնից և ընդհանրապես արևային վահանակների տեխնոլոգիական ու գնային քաղաքականությունից։

Armenia has received no investment proposal of 8 billion USD in energy sector – clarification
YEREVAN, JUNE 23, ARMENPRESS. There has been no proposal of making 8 billion USD investment in Armenia’s energy sector. That amount is the evaluated potential of Armenia in solar energy, Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of Armenia Hayk Harutyunyan posted on his Facebook page, commenting on the information of possible investments of 8 billion USD in that sector.
“The announcement of the US Ambassador refers to the investment potential that we have in that spheres in case of realizing our economic potential most effectively”, “Armenpress” reports the Deputy Minister wrote.
According to Hayk Harutyunyan, the 8 billion USD is an assessment based on expert analyzes presented by the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources of Armenia.
“That amount is the investment required for the full utilization of the entire potentials in the solar energy sphere”, Hayk Harutyunyan wrote, adding that solar energy must be competitive with other technologies and should not negatively impact on the tariffs.
The Deputy Minister also informed that there is a program on realizing the potential of the solar energy. “Without serious difficulties it will be possible to generate 100-110 megawatt power in Armenia’s energy sector by the end of 2019”, Hayk Harutyunyan assured, adding that a competition has been declared for establishing a 55 megawatt power station.