Իվանա Թրամփը հրաժարվել Է ԱՄՆ-ի դեսպանը դառնալ Չեխիայում. Lidove noviny
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների գործող նախագահի առաջին կինը՝ ազգությամբ չեխ Իվանա Թրամփը (օրիորդական ազգանունը՝ Զելնիչկովա), այլեւս չի պլանավորում զբաղեցնել Չեխիայում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 23-ին հայտնել Է Պրահայի Lidove noviny թերթը՝ վկայակոչելով Չեխիայի ղեկավար Միլոշ Զեմանին:
Իվանա Թրամփը, որը նախկին ամուսնու՝ ԱՄՆ-ի նախագահ ընտրվելուց հետո ակտիվորեն ձգտում Էր ԱՄՆ-ի դեսպան նշանակակվել Չեխիայում եւ ապահովել Էր Միլոշ Զեմանի աջակցությունը, իր հրաժարվելու մասին հունիսի 21-ին տեղեկացրել Է Պրաժսկի գրադում կայացած հանդիպման ընթացքում:
«Ես պարզապես գազազած Էի»,-թերթը մեջբերում Է Չեխիայի նախագահի խոսքը: «Միլոշ Զեմանը Իվանա Թրամփին ասել Է, որ նա «վախկոտաբար հեռանում Է այն պատասխանատվությունից», որը պետք Է ունենար այն երկրի հանդեպ, որտեղից նա սերվել Է:
Պրաժսկի գրադը ձեռնպահ Է մնում Զեմանի եւ Թրամփի հանդիպման առնչությամբ մեկնաբանություններից: Չեխիայի ղեկավարի մամուլի քարտուղար Իրժի Օվչաչեկը հանդիպումը որակել Է «կարճատեւ եւ ավելի վաղ չպլանավորված»:
ԱՄՆ-ի նախագահի՝ անցյալ տարի կայացած ընտրությունների արդյունքների ամփոփումից հետո Իվանա Թրամփը Միլոշ Զեմանին հեռախոսով հայտնել Էր Չեխիայում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունը ղեկավարելու իր ցանկության մասին:
Պրաժսկի գրադի տերը նրա թեկնածությանը լիակատար աջակցություն Էր հայտնել Դոնալդ Թրամփի հետ դրան հաջորդած հեռախոսազրույցի ընթացքում: Դոնալդ Թրամփն Իվանա Զելնիչկովայի հետ ամուսնացել Է 1977 թվականին: Նրանք երեք զավակ են ունեցել, իսկ 1992 թվականին նրանք հայտնել են ամուսնալուծվելու մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

СМИ: Ивана Трамп отказалась стать послом США в Чехии
Первая жена действующего американского президента, чешка по национальности Ивана Трамп (в девичестве - Зельничкова) больше не планирует занять пост посла США в Чехии. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в пятницу пражская газета Lidove noviny со ссылкой на лидера Чехии Милоша Земана.
Ивана Трамп, после избрания экс-супруга президентом США активно добивавшаяся поста посла в Чехии и заручившаяся поддержкой Милоша Земана, информировала его о своем отказе в ходе состоявшейся в среду встречи в Пражском граде.
"Я был попросту разъярен", - цитирует газета слова чешского президента. Милош Земан сказал Иване Трамп, что она "трусливо уходит от ответственности", которую должна чувствовать по отношению к стране, выходцем из которой является.
Пражский град воздерживается от комментариев по поводу встречи Земана и Трамп. Пресс-секретарь чешского лидера Иржи Овчачек назвал ее "краткой и ранее непланируемой".
Вскоре после объявления итогов прошлогодних американских президентских выборов Ивана Трамп сообщила Милошу Земану по телефону о своем желании возглавить посольство США в Чехии. Полную поддержку ее кандидатуре хозяин Пражского града выразил в последовавшем затем телефонном разговоре с Дональдом Трампом.
Дональд Трамп женился на Иване Зельничковой в 1977 году. У них родились трое детей, а в 1992 они сообщили о разводе.