Կարեն Կարապետյանը համոզված է՝ կառավարության ծրագիրը պետությունը փոխելու է դեպի լավը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության ներկայացրած ծրագիրը մեր պետությունը փոխելու է դեպի լավը՝ հիմնված է մեր մշակույթի, ավանդույթների, ընտանեկան արժեքների վրա և միևնույն ժամանակ ժամանակակից և հասկանալի աշխարհի համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այս մասին Ազգային ժողովում ելույթի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Ներկայացնում ենք ելույթն ամբողջությամբ:
«Ազգային ժողովի հարգարժա´ն նախագահ,
հարգելի´ գործընկերներ,
հարգելի´ խորհրդարան,
տիկնայք և պարոնայք,
Նախ և առաջ, ցանկանում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել այս քննարկումների և առաջարկությունների համար: Չափազանց կարևոր է, որ մենք կարողանանք հանդուրժողական և կոռեկտ միջավայր ձևավորել: Հիմնականում ելույթները եղել են այդպիսին, բայց եղել են նաև էմոցիոնալ ելույթներ: Ձեր թույլտվությամբ նաև դրանց կարձագանքեմ:
«Ելք» դաշինքի մեր գործընկերների հիմնական քննադատությունը հետևյալն էր. մենք չենք հասկանում՝ 2018 թվականի վարչապետն ով է, այդ իսկ պատճառով կառավարության ծրագիրը քննարկելու իմաստ չենք տեսնում: Կար գնահատական, որ լիբերալ ծրագիր է և դա ձերը չի, մերը պետք է լինի: Ճիշտն ասած, ես այդ գնահատականն ընդունել եմ որպես դրական: Կային առարկայական առաջարկություններ գյուղատնտեսության և այլընտրանքային էներգետիկայի վերաբերյալ, որոնք արդեն ընդգրկված են: Կային նաև էմոցիոնալ ելույթներ, որ այս ծրագիրն առաջընթացի ծրագիր չէ, այլ տեղում դոփելու, բայց, իմ կարծիքով, այն առանձնապես հիմնավորված չէր:
«Ծառուկյան» դաշինքի մեր գործընկերների քննադատությունը կամ առաջարկությունները հիմնականում երկու դասի էին. մենք 430 հազար ձայն ունենք, ինչո՞ւ մեր ծրագիրը չեք ընդունում: Փաստարկն այն է, որ մենք ավելի շատ ձայն ենք ստացել, և մեր կարծիքով՝ մեր ծրագիրն ավելի առարկայական է և իրագործելի: Երկրորդ, քաղաքական ուժը նախկինում ունեցել է որոշակի սխալներ կամ չկատարված քայլեր, այդ իսկ պատճառով ցանկացած դեպքում ինչ ծրագիր էլ լինի, մենք չենք քննարկում, չենք լսում: Նաև խմբակցության ղեկավարի խոսքում՝ որպես քննադատություն,  ներառված էին այն խնդիրները, որոնք  ունենք, բայց մենք մեր ծրագրի մեջ հենց այդ խնդիրներն էլ ֆիքսել ենք և ասել ենք, որ լուծում ենք տալու: Կային, իհարկե, առարկայական առաջարկություններ, բայց նաև էմոցիոնալ ելույթներ՝ ոչ կոռեկտ, անձնական և ոչ հեռանկարային: Ուղղակի խորհուրդ, հորդոր՝ դա ճիշտ չէ:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր խմբակցության և մեր դաշնակից գործընկերներին՝ հնչեցրած գնահատականների և աջակցության համար:
Երկու խոսք ասեմ այսօրվա կառավարության և մեր թիմի մասին: Գուցե մի քիչ անհամեստ հնչի, բայց կուզենամ անպայման ճիշտ հասկացված լինել. հավաքվել է բավական ազնիվ, պարկեշտ մարդկանց թիմ: Շատ լավ մթնոլորտ է ձևավորվել՝ աշխատանքային, բաց, գործընկերային, ազատ: Մենք  չափազանց շահագրգռված ենք, որպեսզի լինեն կառուցողական առաջարկություններ, քննարկումներ՝ ոչ թե առիթից առիթ, այլ ամենօրյա ռեժիմովԸնդ որում, այդ թիմը կազմված է մարդկանցից, ովքեր մեր երկրին ծառայելու և լավ գործեր անելու ցանկություն ունեն:
Կառավարության ծրագրի վերաբերյալ. մեր պատկերացմամբ՝ մենք կազմել ենք շատ աշխատունակ, շատ պոտենցիալ և հաշվարկված ծրագիր: Ունեցել ենք ներքին բանավեճեր, քննարկել ենք  մասնագետների հետ և ոչ միայն հայ մասնագետների: Սա պրոֆեսիոնալ ծրագիր է, որը մեր պետությունը փոխելու է դեպի լավը՝ հիմնված է մեր մշակույթի, ավանդույթների, ընտանեկան արժեքների վրա և միևնույն ժամանակ ժամանակակից և հասկանալի աշխարհի համար: Կրկին ուզում եմ ասել, որ մենք բաց ենք և շահագրգռված ցանկացած հարթակում, թե´ կառավարությունում, թե´ այստեղ համատեղ աշխատելու համար:
Կառավարության թիմն այսօր, իհարկե, աջակցության կարիք ունի այն առումով, որպեսզի այն, ինչ նախատեսել ենք, իրագործվի: Չնայած այստեղ մեր գործընկերները, խմբակցությունները հայտարարել են իրենց դիրքորոշումը, թե ինչպես են քվեարկելու, և գուցե այդ առումով կոչ անելը մի փոքր անհեռանկարային է, բայց  ուզում եմ կոչ անել, որպեսզի յուրաքանչյուրն ինքը գնահատի՝ մեր ծրագիրն իրատեսակա՞ն է, թե՞ ոչ, իր միջով անցկացնի, իր խղճով անի և ոչ միայն քաղաքական նկատառումներից ելնելով քվեարկություն կատարի: Կրկին ծրագրին անդրադառնալով՝ ասեմ, որ շատ ենք աշխատել դրա վրա, և հստակ պատկերացնում ենք՝ ինչ պետք է անենք: Բոլորին շնորհակալություն և լավ տրամադրություն»:

Premier Karapetyan convinced the new program will change Armenia for the better
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. The program introduced by the Cabinet of Armenia will change our country for the better and is based on our culture, traditions, family values and at the same time is modern and comprehensive for the world. As “Armenpress” was informed from the  press service of the Government of Armenia, Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan said in his speech at the National Assembly. Bellow is the full text of the Premier’s speech.
“Honorable National Assembly President,
Dear Parliament,
First of all, I would like to thank you all for the debate and suggestions. It is extremely important for us to form an environment of tolerance and correct behavior. Most of the speeches went that way, but we could also witness some emotional remarks. With your permission, I will respond to them.
The main criticism voiced by our colleagues from Yelq block is as follows: we do not understand who will be the Prime Minister in 2018, and for this very reason, we do not see the point of discussing the program of the Government. An opinion was voiced to the following effect: this is a liberal program and it should not be yours, but ours. Frankly speaking, I took this assessment as rather a positive one.
There were serious proposals regarding agriculture and alternative energy, which are already included on the program. There were also emotional statements that this program means nothing else but marking on the spot, rather than moving forward. I think that this opinion is not that justified.
The criticism or suggestions voiced by our colleagues from the Tsarukyan block were basically of two types: we have won 430,000 votes, why do you not accept our program? Our argument is that we got more votes, and do believe that our program is more objective and feasible.
A second argument was that the political force made certain mistakes or failed to take specific steps in the past and, and for this very reason, we neither want to discuss the program nor listen to it. The criticism voiced by the head of parliamentary faction focused on the problems that we have already set out in the program and stated that we will address them.
Indeed, there were substantive proposals along with some emotional statements, which were improper, personal and ill-grounded. Simply, I would advise and urge their authors: it is the wrong way.
I wish to thank my colleagues from our faction and our coalition partners for the assessments and support that were voiced in here. I will say a few words about today’s Government and our team. It may sound somewhat immodest, but I do really want to be well understood: we have a team of fairly honest, decent people. A very good atmosphere has been shaped – a functional, open, collegial and free atmosphere.
We are eager to hear constructive proposals and have in-depth discussions, not on a case-by-case basis, but in the daily routine. This team consists of such individuals who have the desire to serve the country and do good deeds. Back to the Government Program, I can state that we have compiled a very efficient, promising and well-calculated program. We have had insider discussions; we discussed it with experts and specialists, and not only with Armenian experts.
This is a professional program that will help change the State for the better, it is based on our culture, traditions, family values and, at the same time, it is a modern program, understandable to the world. Once again I want to say that we are open and interested in working together on any platform, both in Government and Parliament.
The Government’s team, of course, needs support in the sense that the latter may help us materialize what we have outlined. Despite the fact that our colleagues and the factions have stated their positions as to how they will vote and, perhaps in this regard, it is somewhat pointless to make an appeal, but I want to suggest that everyone should ask themselves whether our program is realistic or not, and vote according to their conscience and not only for political reasons. Once again, concerning the program, I would say that we have worked a lot on it, and have a clear idea of what we should do ahead. I thank everyone and wish you a good mood”.