ԼՂ հիմնահարցը մշտապես Ռուսաստանի ԱԳՆ օրակարգում է. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը մշտապես Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության օրակարգում է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպիսին է Ռուսաստանի արտգործնախարարության գնահատականը ԼՂ շփման գծում տիրող իրավիճակի մասին, Զախարովան ասաց. «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ արտահայտված է նաև Ռուսաստանի դիրքորոշումը և վերջին գնահատականը տարածաշրջանում տեղի ունեցող դեպքերի վերաբերյալ: Այն լիարժեքորեն արտահայտում է Ռուսաստանի դիրքորոշումը տվյալ հարցում»:
ԱԳՆ խոսնակը հայտնեց նաև, որ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների՝ նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը մանրամասնորեն չի քննարկվել:
«Կարող եմ ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը մշտապես ՌԴ ԱԳՆ օրակարգում է»,- ասաց Զախարովան:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) և Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքներով հունիսի 19-ին հայտարարություն են տարածել: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Բաքվի իրենց բանակցությունների ժամանակ համանախագահները խորը մտահոգություն են հայտնել հրադադարի ռեժիմի խախտման վերջին դեպքերի առնչությամբ, որոնք Ադրբեջան կատարելիք իրենց այցի նախօրեին շփման գծում կորուստների պատճառ են դարձել: Նրանք դիմել են Ադրբեջանի ղեկավարությանը՝ խուսափելու հետագա լարումից: Համանախագահները խրախուսում են կողմերին ձեռնարկել միջոցներ, որոնք կնվազեցնեն լարվածությունը շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջազգային սահմանին: Երկու մայրաքաղաքներում համանախագահները կողմերին կոչ են արել բարեխղճորեն և քաղաքական կամք ցուցաբերելով վերաներգրավվել բանակցություններում: Նրանք ընդգծել են, որ սա միակ եղանակն է, որի միջոցով հնարավոր է բերել տևական խաղաղություն տարածաշրջանի ժողովուրդներին, ովքեր ակնկալում են և արժանի են առաջընթացի և հակամարտության կարգավորման:

YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. The issue of the Nagorno Karabakh conflict settlement is always in the agenda of Russia’s Foreign Ministry, Maria Zakharova – spokesperson of the Foreign Ministry, told reporters during a briefing, reports Armenpress.
Asked what is the assessment of the Russian Foreign Ministry on the current situation in the Artsakh-Azerbaijan line of contact, Zakharova said: “The statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs also reflects Russia’s stance and the latest assessment over the ongoing developments in the region. It completely expresses Russia’s stance on this issue”.
The spokesperson said during the meeting of Russian and French Foreign Ministers last week the Nagorno Karabakh conflict has not been discussed in-detail.
“I can say that the issue of the Nagorno Karabakh conflict settlement is always in the Russian Foreign Ministry’s agenda”, Zakharova said.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of Russia, Stephane Visconti of France, and Richard Hoagland of the United States of America), together with the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk issued a statement on June 19 based on the results of their recent regional visit. The statement says in their talks in Baku, the Co-Chairs expressed deep concern over the recent violations of the ceasefire, resulting in casualties on the Line of Contact, on the eve of their visit to Azerbaijan. They appealed to the leadership of Azerbaijan to avoid further escalation. They encouraged the Sides to consider measures that would reduce tensions on the Line of Contact and the international border between Armenia and Azerbaijan. In both capitals, the Co-Chairs called upon the parties to re-engage in negotiations on substance, in good faith and with political will. They underscored that this is the only way to bring a lasting peace to the people of the region, who expect and deserve progress in the settlement of the conflict.