Կառավարության ծրագիրը բխում է մեր քաղաքացու եւ մեր երկրի շահերից. Արա Բաբլոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյաը ելույթ է ունեցել ՀՀ կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից: Ներկայացնում ենք ելույթն ամբողջությամբ:
հարգելի պատգամավորներ,
կառավարության հարգելի անդամներ,
նախ շնորհակալություն եմ հայտնում Ազգային ժողովի բոլոր պատգամավորներին եւ խմբակցություններին կառավարության ծրագրի շահագրգիռ քննարկման համար: Միեւնույն ժամանակ ուզում եմ հատուկ նշել, որ առաջին անգամ, գոնե իմ հիշողության մեջ, երկրի վարչապետը ներկա է Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ողջ ընթացքին:
բոլորիս նպատակն է ստեղծել զարգացած, արդար եւ անվտանգ պետություն, որտեղ մեր քաղաքացիները կարողանան աշխատել, ստեղծագործել եւ իրականացնել իրենց երազանքներն ու ցանկությունները, տեսնեն իրենց երեխաների արժանապատիվ ապագան:
Այս ամենի կենտրոնում պետք է լինի մարդը, մեր քաղաքացին: Նույնիսկ ամենահանճարեղ ծրագիրը չի կարող հաջողություն ունենալ, եթե դրա միջոցառումների, գործողությունների, անգամ տողերի մեջ հոգատարություն չլինի քաղաքացու նկատմամբ:
մեզ համար չափազանց կարեւոր է անվտանգության գործոնը, քանի որ ունենք արկածախնդիր հարեւաններ, ովքեր այդպես էլ չեն հրաժարվում Արցախի հարցն ուժային ճանապարհով լուծելու մտադրությունից:
Արցախի հարցը մեր անվտանգության ու ապահովության կարեւորագույն բաղադրիչն է: Ազգ-բանակ գաղափարը, ինչպես նաեւ յուրաքանչյուր քայլ, որն ուղղված է մեր սահմանների անվտանգությանը, սպառնալիքների չեզոքացմանը, զինված ուժերի արդիականացմանը, նրանց մարտունակության բարձրացմանը, ուղղակիորեն առնչվում է այդ հարցին:
Անվտանգ Հայաստան ասելիս մենք կարեւորում ենք ոչ միայն արտաքին, այլեւ ներքին անվտանգությունը: Երկրի կայունությունը եւ հասարակության համերաշխությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը դրա կարեւորագույն երաշխիքներից են: Ընդ որում, մարդու իրավունքը, այդ թվում երեխաների, տարեցների, հաշմանդամների, կանանց իրավունքը, պետք է բազմակողմանի իրացվի եւ ընկալվի բոլորիս կողմից: Ազատ արտահայտվելու եւ դրսեւորվելու իրավունքից բացի, այն նաեւ աշխատելու ու ստեղծագործելու, բուժօգնություն ու կրթություն ստանալու, սոցիալապես պաշտպանված լինելու իրավունք է:
Պետությունը չի կարող զարգացած լինել, եթե նրա քաղաքացին չունի բավականաչափ կենսամակարդակ եւ արժանապատիվ ապրելակերպ, չի կարող ամուր լինել, եթե նրա քաղաքացին չունի արդարության, պաշտպանվածության եւ ապահովության զգացողություն, չի կարող առողջ լինել, եթե նրա քաղաքացին չունի պատշաճ բուժօգնություն ստանալու հնարավորություն:
կառավարության 2017-2022 թվականների գործունեության ծրագիրը նախատեսում է համապատասխան երաշխիքներ ապահովել վերը նշված նպատակներին հասնելու համար:
Այս փաստաթուղթը կառավարության պարտավորությունների եւ գործողությունների համադրումն է առաջիկա հինգ տարիների համար: Յուրաքանչյուր ոլորտի համար կառավարությունն առանձնացրել է միջոցառումներ եւ քայլեր՝ ամրագրված հստակ ժամկետներով:
Ներկայացնելով իր գործունեության ծրագիրը` կառավարությունն ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում է, որ պատրաստ է ապահովել կայուն տնտեսական աճ, ստանձնել առկա խնդիրների լուծումը կարճաժամկետ, միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարում:
Ամրագրելով, որ հասարակության բարեկեցության լավագույն բանալին տնտեսական աճն է՝ կառավարությունը դա նախատեսում է գործնականում արտահայտել արժանավայել աշխատավարձերի եւ կենսաթոշակների, աշխատատեղերի ստեղծման, հասանելի ու մատչելի բուժօգնության միջոցով:
Սոցիալական արդարության սկզբունքը պետք է հիմնաքար դառնա հասարակության համար շատ զգայուն առողջապահության եւ սոցիալական ապահովության ոլորտներում:
Ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման նպատակով կառավարությունը ձգտում է ավելի արդյունավետ օգտագործել մեր անգին կապիտալը` մարդկային ռեսուրսը, նրա զարգացման համար ստեղծել նոր աշխատատեղեր եւ ավելի բարենպաստ պայմաններ:
Կառավարությունն առանցքային է համարում պետական կառավարման որակի եւ արդյունավետության բարձրացումը, ինչպես նաեւ հանրության առջեւ իշխանության պատասխանատվության եւ հաշվետվողականության ապահովումը:
մենք պետք է ազնիվ լինենք, մենք պետք է բարեխիղճ լինենք, մենք պետք է մարդասեր լինենք, մենք պետք է ամեն օր, ամեն րոպե մտածենք մեր ժողովրդի վաղվա մասին, վստահենք մեր կառավարությանն ու շարունակենք միասին կառուցել ապահով եւ անվտանգ Հայաստան, իրավունքի Հայաստան, արդարության եւ վստահության Հայաստան, որտեղ գերագույն արժեքը մարդն է:
Ուստի, առաջարկում եմ հավանության արժանացնել այս կարեւոր փաստաթուղթը վարչապետի կողմից իր եզրափակիչ ելույթում նշած փոփոխություններով՝ վստահ լինելով, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ճանապարհով, իսկ այս ծրագիրը բխում է մեր քաղաքացու եւ մեր երկրի շահերից»:

Government’s action plan stems from interests of our citizen and our country – Parliament Speaker
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. Speaker of Armenia’s Parliament Ara Babloyan delivered speech during the discussion of the Government’s action in the Parliament, press service of the Parliament told Armenpress.
“Honourable Mr. Prime Minister,
Dear members of the government,
First of all, I thank all the MPs and factions of the National Assembly for the concerned debate of the government action plan. At the same time I would like to especially note that for the first time, at least in my memory, the Prime Minister attends the whole procedure of the Government program debate in the Parliament.
Everybody’s goal is to create developed, fair and secure state, where our citizens can work, create and fulfill their dreams and wishes, and see their children’s dignified future.
In the centre of all this should be the man, our citizen. At least the most talented program cannot have success, if there is no care in its events, actions, even between the lines towards the citizen.
The factor of security is very important for us, as we have adventurous neighbours, who don’t refuse the intention of solving the Artsakh issue by force.
The Artsakh issue is the most important component of our security and safety. The nation-army idea, as well as every step, which is directed at the security of our borders, the neutralization of threats, the upgrading of the armed forces, the rise of their combativeness, is directly connected with that issue.
Saying secure Armenia we highlight not only external, but also internal security. The stability of the country, the solidarity of the society, the fight against corruption, the protection of human rights is one of its most important guarantees. In fact, the human right, including the right of the children, elders, disabled, women, shall be comprehensively executed and perceived by all of us. Besides the right to freedom of expression and manifestation, it is also a right to working and creating, getting medical aid and education, and being socially protected.
The state cannot be developed, if its citizen has no sufficient living standard and dignified way of life, cannot be firm, if its citizen has no feeling of justice, protection and security, cannot be healthy, if its citizen has not possibility of getting decent medical aid.
The action plan of the government for 2017-2022 envisages providing relevant guarantees for reaching the abovementioned goals.
This document is the combination of the obligations and actions of the government for the upcoming five years. The government distinguished events and steps for every sphere enshrined by distinct terms.
Presenting its action plan, the government with all responsibility announces that it is ready to provide stable economic growth, assume the solution of the existing problems in the short-term, mid-term and long-term perspective.
Fixing that the best key of the society’s welfare is the economic growth the government designs to practically express it through dignified salaries and pensions, creation of jobs, reachable and accessible medical aid.
The principle of the social justice shall become a cornerstone for the society in the spheres of very sensible health care and social security.
To improve the demographic situation the Government aspires to use more efficiently our priceless capital, the human resource, create new jobs for its development and more favourable conditions.
The government considers as a key element the rise of the quality and efficiency of the state administration, as well as the provision of the responsibility and the accountability of the power towards the society.
We shall be honest, we shall be conscientious, we shall be humane, we shall think about our people’s tomorrow every day, every moment, trust our government and continue to build together safe and secure Armenia, Armenia of right, Armenia of justice and confidence, where the man is the superior value.
Thus, we propose to approve this important document with the amendments mentioned in the Prime Minister’s speech by him, being sure that we are moving forward in the right way, and this program stems from the interests of our citizen and our country”.