Կառավարության ծրագիրը բխում է մեր քաղաքացու եւ մեր երկրի շահերից. Արա Բաբլոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյաը ելույթ է ունեցել ՀՀ կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից: Ներկայացնում ենք ելույթն ամբողջությամբ:
հարգելի պատգամավորներ,
կառավարության հարգելի անդամներ,
նախ շնորհակալություն եմ հայտնում Ազգային ժողովի բոլոր պատգամավորներին եւ խմբակցություններին կառավարության ծրագրի շահագրգիռ քննարկման համար: Միեւնույն ժամանակ ուզում եմ հատուկ նշել, որ առաջին անգամ, գոնե իմ հիշողության մեջ, երկրի վարչապետը ներկա է Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ողջ ընթացքին:
բոլորիս նպատակն է ստեղծել զարգացած, արդար եւ անվտանգ պետություն, որտեղ մեր քաղաքացիները կարողանան աշխատել, ստեղծագործել եւ իրականացնել իրենց երազանքներն ու ցանկությունները, տեսնեն իրենց երեխաների արժանապատիվ ապագան:
Այս ամենի կենտրոնում պետք է լինի մարդը, մեր քաղաքացին: Նույնիսկ ամենահանճարեղ ծրագիրը չի կարող հաջողություն ունենալ, եթե դրա միջոցառումների, գործողությունների, անգամ տողերի մեջ հոգատարություն չլինի քաղաքացու նկատմամբ:
մեզ համար չափազանց կարեւոր է անվտանգության գործոնը, քանի որ ունենք արկածախնդիր հարեւաններ, ովքեր այդպես էլ չեն հրաժարվում Արցախի հարցն ուժային ճանապարհով լուծելու մտադրությունից:
Արցախի հարցը մեր անվտանգության ու ապահովության կարեւորագույն բաղադրիչն է: Ազգ-բանակ գաղափարը, ինչպես նաեւ յուրաքանչյուր քայլ, որն ուղղված է մեր սահմանների անվտանգությանը, սպառնալիքների չեզոքացմանը, զինված ուժերի արդիականացմանը, նրանց մարտունակության բարձրացմանը, ուղղակիորեն առնչվում է այդ հարցին:
Անվտանգ Հայաստան ասելիս մենք կարեւորում ենք ոչ միայն արտաքին, այլեւ ներքին անվտանգությունը: Երկրի կայունությունը եւ հասարակության համերաշխությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը դրա կարեւորագույն երաշխիքներից են: Ընդ որում, մարդու իրավունքը, այդ թվում երեխաների, տարեցների, հաշմանդամների, կանանց իրավունքը, պետք է բազմակողմանի իրացվի եւ ընկալվի բոլորիս կողմից: Ազատ արտահայտվելու եւ դրսեւորվելու իրավունքից բացի, այն նաեւ աշխատելու ու ստեղծագործելու, բուժօգնություն ու կրթություն ստանալու, սոցիալապես պաշտպանված լինելու իրավունք է:
Պետությունը չի կարող զարգացած լինել, եթե նրա քաղաքացին չունի բավականաչափ կենսամակարդակ եւ արժանապատիվ ապրելակերպ, չի կարող ամուր լինել, եթե նրա քաղաքացին չունի արդարության, պաշտպանվածության եւ ապահովության զգացողություն, չի կարող առողջ լինել, եթե նրա քաղաքացին չունի պատշաճ բուժօգնություն ստանալու հնարավորություն:
կառավարության 2017-2022 թվականների գործունեության ծրագիրը նախատեսում է համապատասխան երաշխիքներ ապահովել վերը նշված նպատակներին հասնելու համար:
Այս փաստաթուղթը կառավարության պարտավորությունների եւ գործողությունների համադրումն է առաջիկա հինգ տարիների համար: Յուրաքանչյուր ոլորտի համար կառավարությունն առանձնացրել է միջոցառումներ եւ քայլեր՝ ամրագրված հստակ ժամկետներով:
Ներկայացնելով իր գործունեության ծրագիրը` կառավարությունն ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում է, որ պատրաստ է ապահովել կայուն տնտեսական աճ, ստանձնել առկա խնդիրների լուծումը կարճաժամկետ, միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարում:
Ամրագրելով, որ հասարակության բարեկեցության լավագույն բանալին տնտեսական աճն է՝ կառավարությունը դա նախատեսում է գործնականում արտահայտել արժանավայել աշխատավարձերի եւ կենսաթոշակների, աշխատատեղերի ստեղծման, հասանելի ու մատչելի բուժօգնության միջոցով:
Սոցիալական արդարության սկզբունքը պետք է հիմնաքար դառնա հասարակության համար շատ զգայուն առողջապահության եւ սոցիալական ապահովության ոլորտներում:
Ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման նպատակով կառավարությունը ձգտում է ավելի արդյունավետ օգտագործել մեր անգին կապիտալը` մարդկային ռեսուրսը, նրա զարգացման համար ստեղծել նոր աշխատատեղեր եւ ավելի բարենպաստ պայմաններ:
Կառավարությունն առանցքային է համարում պետական կառավարման որակի եւ արդյունավետության բարձրացումը, ինչպես նաեւ հանրության առջեւ իշխանության պատասխանատվության եւ հաշվետվողականության ապահովումը:
մենք պետք է ազնիվ լինենք, մենք պետք է բարեխիղճ լինենք, մենք պետք է մարդասեր լինենք, մենք պետք է ամեն օր, ամեն րոպե մտածենք մեր ժողովրդի վաղվա մասին, վստահենք մեր կառավարությանն ու շարունակենք միասին կառուցել ապահով եւ անվտանգ Հայաստան, իրավունքի Հայաստան, արդարության եւ վստահության Հայաստան, որտեղ գերագույն արժեքը մարդն է:
Ուստի, առաջարկում եմ հավանության արժանացնել այս կարեւոր փաստաթուղթը վարչապետի կողմից իր եզրափակիչ ելույթում նշած փոփոխություններով՝ վստահ լինելով, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ճանապարհով, իսկ այս ծրագիրը բխում է մեր քաղաքացու եւ մեր երկրի շահերից»:

Программа правительства Армении исходит из интересов нашего гражданина и нашей страны
Во время обсуждения программы правительства Армении в БС Армении с речью выступил председатель НС Армении Ара Баблоян. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью, в своей рези он сказал:
“Глубокоуважаемый г-н премьер-министр,
уважаемые депутаты,
уважаемые члены правительства,
прежде всего выражаю благодарность всем депутатам и фракциям НС за заинтересованное обсуждение программы правительства. В то же время хочу особо отметить, что впервые, по крайней мере на моей памяти, премьер-министр страны присутствует в НС во время всего обсуждения программы правительства.
целью всех нас является создание развитого, справедливого и безопасного государства, где наши граждане могли бы работать, созидать и осуществлять свои мечты и желания, видеть достойное будущее своих детей.
В центре всего этого должен быть человек, наш гражданин. Даже самая гениальная программа не способна стать успешной, если в ее мероприятиях, действиях, даже строках не будет заботы о гражданине.
для нас весьма важен и фактор безопасности, поскольку   имеем соседей авантюрного склада, так и не отказывающихся от планов решения Арцахского вопроса силовым путем.
Вопрос Арцаха – важнейший компонент нашей безопасности и надежности. Идея Нация – Армия, как и каждый шаг, направленный на безопасность наших границ, нейтрализацию угроз,   модернизацию вооруженных сил,  повышение их боеготовности, прямо касается этого вопроса.
Говоря безопасная Армения, мы подразумеваем   не только внешнюю, но и внутреннюю безопасность. Стабильность страны и общественное согласие, борьба с коррупцией, защита прав человека – одни из важнейших гарантий этого. Кроме того, право человека, в том числе и право детей, стариков, инвалидов, женщин, должно всесторонне реализовываться и осознаваться всеми нами. Помимо права на свободу слова и самовыражения, это также право на работу и творчество, медпомощь и образование, социальную защиту.
Государство не может быть развитым, если его гражданин не имеет достаточного и   достойного уровня жизни, не может быть сильным, если его гражданин не чувствует справедливости, защищенности и обеспеченности, не может быть здоровым, если его гражданин не имеет возможности получения надлежащей медпомощи.
программа деятельности правительства на 2017-2022 гг. предусматривает обеспечение соответствующих гарантий для достижения вышеуказанных целей.
Этот документ – синтез обязательств и действий правительства на предстоящие пять лет. Для каждой сферы правительство обозначило закрепленные твердыми сроками меры и шаги.
Представляя программу своей деятельности, правительство со всей ответственностью заявляет, что готово обеспечить стабильный экономический рост, взять на себя решение существующих проблем в краткосрочной, среднесрочной и долгосрочной перспективе.
Констатируя, что ключевым для благосостояния общества является экономической рост, правительство намечает на деле выразить это посредством достойных зарплат и пенсий, создания рабочих мест и доступной медпомощи.
Принцип социальной справедливости должен стать краеугольным камнем в весьма чувствительных для общества сферах здравоохранения и социального обеспечения.
С целью улучшения демографической ситуации правительство стремится более эффективно использовать наш бесценный капитал – человеческий ресурс, создать для его развития новые рабочие места и более благоприятные условия.
Правительство считает ключевым повышение качества и эффективности государственного управления, а также обеспечение ответственности и подконтрольности власти перед обществом.
мы должны быть честными, мы должны быть добросовестными, мы должны быть человечными, мы должны ежедневно, ежеминутно думать о грядущем нашего народа, доверять нашему правительству и совместно продолжать строить обеспеченную и безопасную Армению – Армению права, Армению справедливости и доверия, где высшая ценность – человек.
Поэтому предлагаю удостоить одобрения этот важный документ с указанными премьер-министром в его заключительном выступлении изменениями – в уверенности, что мы движемся вернем путем, а эта программа исходит из интересов нашего гражданина и нашей страны”.