Սիրիայում ներկայացվել Է հայ գրողի գիրքը, որը պատմում Է Հալեպի պատերազմի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ գրող Լալա Մինասյան-Միսկարյանը ռուս լրագրողներին ներկայացրել Է «Սիրիական օրագիր» հայերեն գիրքը, որը պատմում Է Հալեպի բնակիչների տառապանքների մասին զինյալների կողմից քաղաքի բռնազավթման տարիներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես գրել եմ քաղաքում պատերազմի առաջին օրվանից ինձ շրջապատող իրականության մասին. աշխարհը պետք Է իմանա այն անասելի ցավի մասին, որը վերապրեցին հասարակ սիրիացները, երբ Հալեպ մտան ահաբեկչիները»,- ասել Է Մինասյան-Միսկարյանը:
Մի անգամ մահը բառացիորեն մի քանի քայլի վրա Է եղել հեղինակից, երբ արկ Է ընկել Հալեպի հայկական թաղամասում նրա բնակարանի վրա:
Հեղինակը ճշտել Է, որ 200 Էջանոց գիրքը հրատարակված Է Լիբանանում 700 օրինակ տպաքանակով:
Գրողը նշել Է, որ Հալեպի բնակիչները շնորհակալ են Սիրիայում գործող ռուսական զորախմբի զինծառայողներին, որոնք անգնահատելի ավանդ են ներդրել քաղաքի ազատագրման գործում, հավելելով, որ հաջորդ գիրքը լինելու Է քաղաքի վերականգնման մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Книга о войне в Алеппо армянской писательницы представлена в Сирии
Писательница Лала Минасян-Мискарян представила российским журналистам книгу "Сирийский дневник" на армянском языке о страданиях жителей Алеппо в годы оккупации города боевиками, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Я писала об окружающей меня действительности с первого дня войны в городе - мир должен знать о той неимоверной боли, которую пережили простые сирийцы, когда в Алеппо вошли террористы", - сказала Минасян-Мискарян.
Смерть в буквальном смысле была в двух шагах от автора - однажды в ее квартиру в армянском квартале Алеппо залетел снаряд.
Она уточнила, что 200-страничная книга "Сирийский дневник" издана в Ливане тиражом в 700 экземпляров.
Писательница отметила, что жители Алеппо благодарят военнослужащих российской группировки в Сирии за их неоценимый вклад в освобождение города, дополнив, что ее следующая книга будет о его восстановлении.