Արփինե Հովհաննիսյանը մասնակցել է Վենետիկի հանձնաժողովի 111-րդ լիագումար նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հունիսի 16-ին մասնակցել է «Ժողովրդարավարություն իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի՝ Վենետիկի հանձնաժողովի 111-րդ լիագումար նիստին: Նիստի ընթացքում քննարկվել է «ՀՀ սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի նախագիծը, Ընտրական օրենսգրքի վերաբերյալ տրված կարծիքների հետագա ընթացքը՝ ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրությունների լույսի ներքո, ինչպես նաեւ ՀՀ դատական նոր օրենսգրքի նախագծի մասին կարծիքի մշակման աշխատանքների ընթացքը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Փորձագետները, դրական գնահատելով «ՀՀ սահմանադրական դատարանի մասին» օրինագիծը, մասնավորապես անդրադարձել են օրենքի նախագծում տեղ գտած առավել առանցքային խնդիրներին եւ նշել, որ որոշ դրույթներ հստակեցման եւ կատարելագործման անհրաժեշտություն ունեն:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել կարծիքի համար` ընդգծելով, որ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ արդյունավետ համագործակցությունը դառնում է լավ ավանդույթ: Նա հավաստիացրել է, որ կարծիքում տեղ գտած առաջարկությունների ճնշող մեծամասնությունը կիրացվի օրենքի նախագծի մեջ: Վենետիկի հանձնաժողովը որոշել է հաստատել կարծիքը:
Նիստի ընթացքում Արփինե Հովհաննիսյանը 2017 թվականի ապրիլի 2-ի ընտրությունների լույսի ներքո ներկայացրել է Ընտրական օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ կարծիքների հետագա զարգացումները եւ նշել, որ ընտրություններն առավելապես անցկացվել են անձի հիմնարար իրավունքների եւ ազատությունների պահպանմամբ, ինչն արձանագրվել է միջազգային դիտորդների կողմից: Առաջին անգամ այս ընտրությունների ժամանակ կիրառվել են ընտրողների գրանցման էլեկտրոնային սարքեր, տեսախցիկներ են տեղադրված եղել մեծ ընտրատեղամասերում, ինչը թույլ է տվել առցանց հետեւել ընտրությունների ընթացքին:
Վերջում Վենետիկի հանձնաժողովն անդրադարձել է ՀՀ դատական նոր օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ կարծիքի մշակման աշխատանքների ընթացքին: Կարծիքի նախագիծը մշակող փորձագետները հայտնել են, որ հունիսի 15-ին հանդիպել են Արփինե Հովհաննիսյանի հետ եւ արդյունավետ քննարկում են ունեցել օրենսգրքի նախագծի առանցքային կարգավորումների վերաբերյալ: Վենետիկի հանձնաժողովը որոշել է լիազորել փորձագետներին նախքան հոկտեմբերյան նստաշրջանում օրենսգրքի վերաբերյալ կարծիքի հաստատումը, դրա նախագիծը տրամադրել հայաստանյան կողմին:

Вице-спикер НС Армении приняла участие в 111-м пленарном заседании Венецианской комиссии
Вице-спикер Национального Собрания Армении Арпине Оганнисян 16 июня приняла участие в 111-м пленарном заседании “Демократия через право” Венецианской комиссии. В ходе заседания обсуждены проект конституционного закона “О Конституционном Суде РА”, мнения по Избирательному кодексу (ИК) в свете состоявшихся 2 апреля парламентских выборов, а также работы по разработке мнения о проекте нового Судебного кодекса РА (СК).
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, эксперты, положительно оценив законопроект “О Конституционном Суде РА”, в частности, обратились к ключевым задачам проекта закона и отметили, что некоторые положения нуждаются в уточнении и совершенствовании.
Вице-спикер НС А.Оганнисян в своем выступлении поблагодарила за высказанные мнения, подчеркнув, что плодотворное сотрудничество с Венецианской комиссией становится доброй традицией. Она заверила, что подавляющее большинство высказанных в мнении предложений войдет в проект закона.  Венецианская комиссия решила утвердить мнение.
В ходе заседания вице-спикер НС представила в свете выборов 2 апреля 2017 г. дальнейшие развития мнений по проекту ИК и отметила, что выборы преимущественно прошли с соблюдением основных прав и свобод личности, что отмечено международными наблюдателями. На этих выборах впервые применены электронные приборы регистрации избирателей, установлены видеокамеры на крупных избирательных участках, что позволило следить за ходом выборов в режиме онлайн.
В завершение Венецианская комиссия обратилась к работам по разработке мнения о проекте нового СК РА. Эксперты-разработчики проекта мнений сообщили, что 15 июня встречались с А.Оганнисян и провели продуктивные дебаты по упорядочению ключевых положений проекта кодекса.   Венецианская комиссия решила уполномочить экспертов до утверждения мнения по СК на октябрьской сессии, предоставить проект кодекса армянской стороне.