«Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագրի առաջին փուլին այս տարի մասնակցում է 163 երեխա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երեխաների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի առաջին փուլին այս տարի մասնակցում է 7 երկրից 163 երեխա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ծրագրի հանդիսավոր փուլի բացմանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ուրախությամբ փաստեց, որ ծրագիրն այս տարի եւս բավական բազմամարդ է:
«Մեր ընտանիքներին շատ մեծ շնորհակալություն եմ հայտնել, որ բացել են իրենց դռները եւ ընդունել երեխաներին: «Արի տան» ճամբարում մենք անելու ենք ամեն հնարավորը, որ տարբեր երկրներից եկած այս երեխաներն ընկերանան եւ բարեկամանան: Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ նրանք անընդհատ սիրեն Հայաստանը եւ հայրենիքի հետ կապը լինի անմոռաց ու ընդմիշտ»,-ասաց նա:
Սփյուռքի նախարարի խոսքով` ծրագրին երկրորդ անգամ մասնակցել ցանկացող երեխաների թիվը բավական մեծ է, սակայն նախարարությունն ի վիճակի չէ այդ երեխաներին երկրորդ անգամ ընդունելու: «Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս, որ հաջորդ տարին իրենք ինքնուրույն գան եւ իրենց ամառային հանգիստն անցկացնեն Հայաստանում»,-ասաց նա:
Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ ծրագրին մինչ օրս 7000 մարդ է մասնակցել: «Մենք արդեն ունենք ամուսնություններ, հարյուրավոր երեխաներ, որ գալիս եւ սովորում են մեր համալսարաններում, երեխաներ, որոնք աշխատանքի են անցել այստեղ, եւ ունենք երեխաներ, որոնց հանդիպման վայրը միշտ մնում է հայրենիքը»,-հավելեց սփյուռքի նախարարը:
Ապրիլի 10-20-ը «Արի տուն» ծրագրի հատուկ փուլով Հայաստան էին այցելել 66 պատանի ու աղջիկ Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքի «Ա. Մեսրոպ Արապեան», Փարիզի «Դպրոցասեր» եւ Մարսելի «Համազգային» վարժարաններից:
«Արի տուն» ծրագիրն իրականցվում է 2009 թվականից: Յուրաքանչյուր տարի այն իրականացվում է 8 փուլով, այս տարի այն կշարունակվի հունիսի 18-ից մինչեւ օգոստոսի 26-ը: Սփյուռքահայ երիտասարդներն այցելում են Հայաստանի պատմական եւ տեսարժան վայրեր, հանդիպում պետական, հասարակակական եւ մշակութային գործիչների հետ:

163 kids from 7 countries take part in first round of 'Ari Tun' program this year
YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. This year the first round of Diaspora Ministry’s ‘Ari Tun’ (Come back home) program is attended by 163 children from 7 countries, reports Armenpress.
During the opening ceremony of the first round of the program, Diaspora Minister Hranush Hakobyan told reporters that this year as well many people are taking part in the program.
“I thanked a lot to our families who opened their doors and hosted the kids. We will do everything in the ‘Ari Tun’ camp so that the children from different countries will become friends. We will do our utmost for them to constantly love Armenia and maintain ties with the homeland”, the minister said.
According to her, the number of children who want to take part in the program for the 2nd time is  a lot, however, the ministry is unable to host them for the 2nd time. “The program allows them to arrive in Armenia next year on their own and spend their summer holidays here”, she said.
Hranush Hakobyan stated that till now 7000 people participated in the program. “We already have marriages, as well as hundreds of children who come and study in our universities, there are also children who work here and we have kids whose meeting place is always in the homeland”, the minister added.
The program is being carried out since 2009. Every year it is being held at 8 stages, this year it will continue from June 18 to August 26. Diaspora-Armenian youth visits Armenia’s historical and beautiful sites, meets with state, public and cultural figures.